Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bu liste, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi dizisinde yer alan karakterleri içermektedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Oyuncu Açıklama
Behzat Ç. Erdal Beşikçioğlu Başkomiser, diziye adını veren karakter, Cinayet Büro Amiridir. Polis Akademisi'nden 1985 yılında mezun olmuş; dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında daha üst görevlerde bulunduğu hâlde, o yükselememiştir. Kendisine has sorgu yöntemleri, zanlılara karşı şiddet içeren davranışları olmakla birlikte samimi, dürüst, dost canlısı, ekibini her türlü olumsuz durumdan koruma amacı güden bir tavıra sahiptir. Gençlerbirliği taraftarıdır. Dönem arkadaşlarınınkine eş imamesinde "A" harfi bulunan ve hiç elinden düşürmediği bir tespihi vardır. Yakın çevresindeki iş arkadaşlarına, karısına, abisine, Şule'ye olan sevgisini asla belli etmez fakat onları çok sever ve korumak için elinden geleni yapar. Kızını kaybetmesinin acısı biraz dinmiştir fakat bunu öteki kızı Şule'yi kabullenerek dindirmeye çalışmıştır. Savcı Esra ile kısa bir süre evli kalmıştır.
Eylül Sezin Akbaşoğulları
Sabri Özay İnanç Konukçu Hayalet diye anılır. Gerçek adı sadece Behzat'ı sorgulayan müfettiş tarafından kullanılmıştır. Ekibin olup bitenler hakkında en çabuk haber alan personelidir. Her türlü çevre araştırması ve istihbarat işini üstlenir, aranan tanıkları ve şüphelileri en kısa süre içerisinde bulur. Tavrı ve duruşu belli belirsizdir, keskin hareketler yapmaz, su gibidir. Gözden hemen kaybolur, nereden geldiği belli olmaz. Bu nedenle hayalet diye adlandırılmıştır. Seridir, gözden hemen kaybolur. Gözleri çok keskindir. Gerçek adı Sabri'dir. Yeri geldiğinde halkın yanında olup gecekondusu yıkılan insanlara destek olur. Tanıştığı Feride ile kısa süreli bir ilişki yaşar. Bir bölümde Feride'nin kocasını öldürdüğünü öğrenir ve ona yardım etmek isterken başını büyük bir dertten son anda kurtarır. Bir bölümde henüz küçükken solcu babasının yerini zorla polise söylemiştir. Daha sonra 44. bölümdeki Cumartesi Anneleri bölümünde kendisine babasını zorla buldurtan polis ile yüzyüze gelmiştir. Ilgın mı Elif mi konusunda kararsızdır. Suna başkomiser ile aralarında kısa süreli bir ilişki yaşanmıştır.
Harun Sinanoğlu Fatih Artman 30 yaşlarında, kaba bir karakterdir. Normal hayatta saf fakat cinayet işlerinde zeki bir duruşu vardır. Mizah anlayışı iyi değildir. Sekiz yıldır Behzat Ç. ile beraber çalışmaktadır. Arkadaşları arasında "Tosun Paşa" olarak anılır. İnisiyatifini sonuna dek kullanır. İyi koşmak ve dövüşmek gibi fiziksel özellikleri vardır. İyi bir sürücü ve motorlu taşıtlar uzmanıdır. Ankaragücü taraftarıdır. Eda'ya olan sevgisini defalarca belirtmiş, fakat belli bir süre karşılık görememiştir. Bir ara Larissa adından Ukraynalı bir kızla tanışmış fakat kız kendisini dolandırıp onu terketmiştir. Kendisi sonunda sırf inat için annesinin bulduğu Meliha isminde tesettürlü bir kızla nişanlanmıştır. Eda'nın Selim'i terkettiğini öğrenince nikahtan kaçmıştır. Eda'yı ise dudağından öpmüştür. Son zamanlarda ise iyice gırtlaktan kesilmiş ve 20 kilo vermiştir. Eve dönüp babası tarafından affedilince tekrar yemeğe başlamıştır. Daha önceki sevgilisi Larissa tekrar meydana çıkmış ve annesinin hasta olduğu yalanını söyleyerek Harun'u inandırmıştır. Daha sonra Larissa'nın hapse girmesinden sonra Eda ile çıkmaya başlamıştır.
İsmet Arif Karasu Berkan Şal Akbaba diye anılır. Gerçek adı sezonun sonlarına doğru hiç bilinmez ve geçmez. 40 yaşlarındadır. Akademiden değil, çekirdekten yetiştiği için komiserlik rütbesinde kalmıştır. Bütün yaralama ve cinayetlere ilk elden bakan cinayet büro elemanıdır. Ölenlerin ve öleceklerin kokusunu alabilmektedir. Bu yüzden Akbaba olarak adlandırılmıştır. Hastanede yaralıların başında bekleye bekleye kendi çapında bir tıp kültürü edinmiştir. Yaralanma çeşitlerinin hepsini bilir, kimi zaman 112 gelene kadar ilk yardımda bulunur. İş arkadaşları dışında bir arkadaşı ya da bilinen bir özel hayatı yoktur. Sadece vaktinde evli olduğu ve karısının başka birine kaçtığına yönelik bir takım rivayetler vardır. 30. bölümde bir kadın büroyu arayarak onu sormuş, Akbaba'nın hiç kullanmadığı ve bu bölüme kadar dizide hiç duyulmadığı gerçek adını da (İsmet Arif Karasu) bilen bu gizemli kadının kim olduğu 37-38. bölüme kadar bilinememiştir. Babası ile de sorunları vardır. Bugüne kadar kimsenin bilmediği babası ile hesaplaşmaktadır.
Eda Akkaya Seda Bakan Komiser yardımcısı, güzel bir kadındır. Kaba bir karakter olan Harun yerine daha yakışıklı ve kibar olan Selim'i tercih etmiştir ve nişanlanmışlardır fakat Selim'in kendisini aldattığını da öğrenmiştir. 38. bölümde Selim'den ayrılmıştır. Sonradan Harun'un değerini anlayıp onunla çıkmaya başlamıştır. Sürekli Behzat Ç.'den dışarıda katilleri yakalamaya gitmeyi ister fakat Behzat Ç. bir kadından cinayetçi olacağını düşünmediği için Eda'nın katilleri yakalamaya gitmesini istemez.
Cevdet Berke Üzrek Ziraat Mühendisliği okumuştur fakat iş bulamadığı için polisliğe geçiş yapar. Çevreye karşı duyarlıdır. Harun'un kız kardeşi Aslı ile sevgilidir. Buunla ilgili olarak Harun ile aralarında kısa süreli tatsızlıklar yaşanmıştır. Ekibe en son katılan kişi olduğu halde kendini zamanla Selim'den daha çok kabul ettirmiştir. Fakat Selim gidince tekrar zayıf halka konumuna düşmüştür. Kesik Parmak Cinayetleri ile ilgili kendisine bırakılan CD'deki işkence görüntüleri nedeniyle kendisinin cinayetler ile alakalı olduğunu düşünür. Bunun için Akbabalarda kalmaya başlar ve onlarla ilişkilerini kısa sürede iyileştirir. Fakat Harun'a göre hala antipatik bir duruş sergilemektedir. 44. bölümde vurularak yaralanmış ve tüm alakayı üzerine toplamıştır. 41. Bölümde Aslı'ya evlenme teklifi etmiştir. İlerleyen bölümlerde Nazlı'nın katil olduğunu anlamıştır.
Ceyda Elvin Beşikçioğlu Behzat Ç.’nin eski karısıdır. Bir bankacının kızı olduğu için gözü yükseklerde olmuştur. Behzat Ç. ile evliyken depresyona girmiş, gittiği psikiyatra âşık olmuş, sonra da evlenmişlerdir. On yıldır Yunus ile evlidir. Berna ile arası iyi değildir. Bir bölümde Behzat'ın evini basmış ve dağıtmış, kızının ölümünden Behzat'ı sorumlu tutmuştur. İlerleyen bölümlerde Yunus'tan boşanmış ve Berna'nın öldürüldüğe inanrak Behzat'ın suçlu olmadığın anlamıştır. Şule ile yakın ilişkiler kurmaya çalışmaktadır. İlerleyen bölümlerde Şule'yı Berna sanmaya başlamış ve delirmiştir. Tımarhanede tedavi görmüştür. Daha sonra Bahri sayesinde Şule'nin katil olduğunu öğrenince intihar etmek istemiştir.
Tahsin Yılmaz Eray Eserol Behzat ile aynı yıl akademiden mezun olmuş; fakat emniyet müdürlüğüne kadar yükselmiştir. Kraldan çok kralcıdır. Behzat'ın üstü olmasına rağmen onunla hala arkadaş gibi konuşabilmektedir. Çoğu zaman da kavga ederler. 2. Sezon finalinde ise tayini çıkar fakat durdurmayı başarır.
Şule Şafak Ayça Eren Behzat'ın büyük kızı, öz kardeşi Berna'nın katilidir. Kendini ODTÜ'de felsefe okuyan birisi olarak tanıtmıştır ama aslında Hacettepe Üniversitesi'nde okumaktadır. Görünürde çılgın bir yaşayışa sahiptir. Behzat Ç. ile rehabilitasyon merkezinde tanışmışlardır. Behzat kızı Berna'nın ölümüyle sarsıldıktan sonra Şule'yi kızı gibi sever, tüm kötülüklerden korumaya çalışır. Bir bölümle ona Berna diye seslendiği olmuştur. İlerleyen bölümlerde öğrenci olmadıgını Behzat öğrenmiş ayrıca Berna'nın katili ve Mine'den olma öz kızı olduğu sezon finalinde ortaya çıkmıştır. Behzat bu zamana kadar sempatik ev arkadaşını kızı gibi görmüş, gerçekten de kızı çıkmıştır. Ercüment Çözer ile yaptığı bir anlaşmadan sonra görüntüler polise gitmeyecek fakat Şule hem kendisinin hem de Ercüment Çözer'in intikamını alacaktı. Fakat daha sonraları Behzat'a pişman olduğunu söyler. Daha sonra Şule pişman olduğunu söyler ve Behzat ile ilişkilerini düzeltmeye başlarlar ve baba-kız olmaya çalışırlar.
Emre Engin Öztürk Yurtdışından Ankara'ya gelmiş, Olay Yeri İnceleme komiseri. Harun, Hayalet, Akbaba ve Cevdet ile arası pek iyi değil.
Şevket Ç. Ege Aydan 50 yaşlarındadır. Behzat Ç.'nin ağabeyidir, bir alışveriş merkezinin müdürüdür. Oturaklı bir tipi vardır. Çok bilmiştir, kendine güveni tamdır, dışa dönüktür. Senelerdir Behzat Ç.'nin arkasını toplamaya çalışır. O soruşturma geçirdikçe, Şevket araya adam sokmaktadır. Yüksek mevkilerde hatırlı dostları vardır. Sürekli olarak Behzat Ç.'nin sürülmesini ve açığa alınmasını engeller. Kızsa da bağırsa da, kendi açısından hep onun iyiliğini ister. Her ne kadar Behzat ile aralarında sorun olsa o, Behzat ve ekipteki diğer kişiler (Hayalet, Akbaba, Harun, nadiren Selim ve Cevdet) ile birlikte meyhanede içerler. Eşiyle problemleri vardır, boşanmak istemekte fakat karısı boşamamaktadır. Reşat adındaki oğlu Şule'ye sarkıntılık yapmaktadır. Birçok defa kaçırılmıştır. 62.bölümde karısından resmi olarak boşanmış, çocuğunun velayetini eski karısı Nesime'ye bırakmıştır. Daha sonradan patronu Reşat Bey'in kimlere çalıştığını Behzat sayesinde öğrenmiştir.
Ercüment Çözer Nejat İşler Psikopat birini canlandırır. Soğukkanlıdır, kendisine saygısızlık edenin gözünün yaşına bakmaz. Diziye ilk girdiği bölüm eski sevgilisinin yeni erkek arkadaşını öldürmüştür. Arkası sağlamdır, bir defa kendisine vurduğu için sürekli Behzat Ç. ile uğraşır. Çözer Holding'in sahibidir. Şule'nin Behzat'tan intikam almasını o sağlamıştır. Bir bölmüde baharı elde etmek için kılığını ve soyismini değiştirerek tarih öğretmeni olmuştur. Bir ara tutuklanarak Ankara'ya getirilse de, Memduh Başgan (Güven Kıraç) tarafından kaçırılmıştır. Sezon finalinde ise bileti kesilip Memduh Başgan'a Ercüment'i öldür emri verilmiştir. İlk başta Memduh Ercüment'i öldüremez, fakat daha sonra Ercüment'i öldürmeye giderken plan değişir ve Ercüment kendisini öldürmeye gelen Memduh'u yaralar. Fakat öldürdüğünü sanır. 38. bölümde Ankara'yı terkeder. Birçok şirket, vakıf, dernek vb. yerlerin sahibidir, devlet ihalelerinde görülür. İyi bir aşçıdır. Bir bölümde Esra'yı kaçırmıştır. Son sezon finalinde ise Esra'yı içeri tıkmıştır fakat elinde olmayan bir sebepten ötürü Savcı Esra hapisten çıkmış ve anında öldürülmüştür. Savcıyı Ercüment'in öldürdüğü ise meçhuldür fakat tüm şüpheleri üstüne çekmiş ve bir numaralı şüpheli konumuna düşmüştür.
Hüseyin Remzi Evren Behzat Ç. ile üç yıl beraber çalıştıktan sonra mesleği bırakıp Sakarya'da küçük bir meyhane açmıştır. Zorlamasız bir muhabbeti vardır. Behzat Ç. sık sık onun yanında alır soluğu. Behzat'ın her uğrayışında soğuk birasını ikiletmez, Behzat, sinirli bir halde geldiğindeyse sinirlerini yatıştırır. Kavga çıktığı takdirde dindirmesini iyi bilir. Behzat ile aralarında bir kaset yüzünden ufak tatsızlık yaşansa da Behzat ile araları hiç açılmamıştır. Son sezon finalinde ise Savaş, Şule ve Şevket'i Ercü ve Memduh'tan korumak için saklamıştır.
Bahri Emre Elçil Anne'nin adamıdır. Behzat ve Şevket'in annesine çalışmaktadır. Bazen Ercüment, Memduh, Şevket gibi insanlar ile mesleği gereği çalışma durumda kalır. Savcı Esra'nın ölümü konusunda Behzat Ç.'ye yardım eden bir numaralı isimdir.
Memduh Başgan Güven Kıraç Emniyette üst düzey yönetici. Ercüment'in hamisi. Kontrgerilla şefi. Behzat Ercüment'i tutuklayınca, cezaevine mahkûm götürecek aracın komutanı olan jandarma başçavuşun kılığına girerek Ercüment'i kaçırmıştır. Sezon finalinde Büyük Abi'den Ercüment'i vurması emrini alır fakat kendisinden habersiz plan değişir ve gittiği yerde Ercüment Çözer tarafından altıpatlarda kalan son mermiyle yaralanmıştır. 1. sezonda öldürüldü gibi görülse de 2. sezonda ölmediği ve herkesin kendisini öldü bildiği ortaya çıkmıştır. Kendisinin ölüm fermanını imzalayanlardan intikam almak için Savcı Esra ve Behzat ile işbirliğine hazırdır. Fakat beklediği karşılığı bulamayınca kendini Abi'ye ve Ercüment'e affettirme peşindedir. İlerleyen bölümlerde Abi'yi öldürür ve onun yerine geçerek Büyük Patron olur. Ercüment Çözer ile birlikte yine iş yapmaya başlar.
Selim Hakan Hatipoğlu Olay yeri inceleme komiseri. Eski cinayetçi. sonra Memduh Başgan'a hizmet etmeye başlamıştır. Savcı Esra'nın ölümünde parmağı olduğu bilinmektedir. Bahri tarafından saklanmaktadır. Yayınlanan Son Bölümde (71.Bölüm) selim'in Başka bir Yere Sürüldüğü Söylenmiş ve Diziden Ayrılmıştır.
Anne Yıldız Kültür Behzat ve Şevket'in anneleridir. Her şeyin başındaki isimdir. Memduh'un en büyük düşmanıdır. Rahmet Albay'ı terkedip bir paşayla evlendiği için Behzat ona kızgındır, ama o çocuklarını hep uzaktan kollamıştır. 67. Bölümde öldüğü sanılsa da 69. Bölümde yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Diziden çıkarılan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diziden çıkarılma sırasına göre sıralanmışlardır.

Karakter Oyuncu Açıklama Son Oynadığı Bölümü
Berna Ç. Hazal Kaya Behzat'ın kızı. İlk bölümde öldürülür. 1. Bölüm
Müfettiş Seda Akman Behzat Ç.'yi soruşturmaya gelen müfettiş. En son bir karakol cinayeti bölümünde görüldü. Bir daha bahsi geçmedi. 10. Bölüm
Alp Harun Tekin Berna'nın eski sevgilisiydı, hapçıydı. İlk bölümde hapse girmiştir. Daha sonra hapisten çıkmıştır fakat bir daha görülmemiştir.[1] 22. Bölüm
Bahar Ayça Varlıer Behzat'ın eski nişanlısıydı. Ceyda'dan daha eskidir. İlerleyen bölümlerde çocuklarıyla Ankara'dan ayrıldı, İzmir'e yerleşti.[2] 32. bölüm
Gazeteci Ilgın Aslı Tandoğan Gazeteci bir kızdır. Görüldüğü ilk bölümde hapse girmiştir. Kısa bir süre Hayalet ona aşık olmuştur. 34. Bölüm
Güngör Şafak Mine'nin eski kocası, Şule'nin üvey babası. İnşaatta çalışıyor. Ercüment tarafından öldürülmüştür. 35. Bölüm
Sabiha Dizide öldürülme şüphesi olan karakterdir. Aziz Başkomiser ile araları vardır. Suna tarafından büyük bir tuzakla öldürülür. 50. Bölüm
Abi/Patron Zafer Algöz Dizide Büyük Abi rolünü üstlenen istihbarat şefiydi. Birkaç bölümde bir konuk oyuncu olarak girmekteydi fakat Memduh Başgan tarafından öldürüldü. 51. Bölüm
Psikolog Funda Yasemin Öztürk Reşat Bey'in adamıdır. Şevket ile bir ilikşi yaşamış fakat sonra öldürülmüştür. 67. Bölüm
Suna Mine Tugay Narkotik komiseridir. Kesik Parmak Cinayetlerin günümüzdeki katilidir. Hayalet ile ilişki yaşamıştır. Yakanacağını anlayınca intihar eder.[3] 67. Bölüm
Esra Ç. Canan Ergüder Cumhuriyet savcısı, ilerleyen bölümlerde Behzat'ın karısıydı. 2.sezon finalinde öldürülmüştür.[4] 69. Bölüm
Aziz Ahmet Uğurlu Görevinde başarılı, Behzat Ç.’nin yaşlı haline benzeyen oldukça tecrübeli bir başkomiserdir. Eski cinayetçilerdendir. Kesik Parmak Cinayeti'ni yürütmüş ve sonra emekliye ayrılmıştır. Kesik Parmak Cinayetleri tekrar başladığı için ekibin yönetimini kendisinde olmasını istemiştir. Suna'nın parmak katili olduğunu bilen tek kişidir. Suna'nın katil olduğunu öğrenen bir kızı öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanır. Daha sonra cezaevinden çıkartılır. Kesik parmak cinayetlerinmin katilini yani Akbaba'yı tek başına bulur. 2. sezon finalinde diziden ayrılmıştır. 69. bölüm
Aslı Sinanoğlu Zeynep Koltuk Harun'un kızkardeşidir. Cevdet ile ilişkisi vardır. 3. sezonda dizinin kadrosundan çıkarılmıştır. 69. Bölüm
Savaş Yamaç Telli Savcı Esra'nın kardeşidir. Yıllar önce işlediği bir hırsızlık suçu yüzünden içeri girmiş ve bunun suçlusu olarak ablasını görmüştür. Yıllar sonra Ankara'ya gelmiştir, bir süre sonra ablasıyla barışır ve araları düzelir. 3. sezonun başında Ankara'dan ayrılmıştır. 70. Bölüm
Gönül Pelinsu Pir Behzat'ın dostuydu. Ankara'dan ayrıldı.  ?

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]