Eryaman

Koordinatlar: 39°58′K 32°37′D / 39.967°K 32.617°D / 39.967; 32.617
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eryaman
Harita
Göksu Parkı
Göksu Parkı
Ülke Türkiye
İlAnkara
İlçeEtimesgut
Coğrafi bölgeİç Anadolu Bölgesi
Zaman dilimiUTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu0312
İl plaka kodu06
Posta kodu06824
Eryaman'da bulunan Göksu Parkı'nın gece görünümü.

Eryaman, Ankara'nın Etimesgut ilçesindeki aynı isimli mahalle de dahil toplam 12 mahalleyi içine alan bir semtin adıdır.

Eryaman semtini oluşturan mahalleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eryaman semti, Etimesgut ilçesine bağlı, Altay, Şehit Osman Avcı, Göksu, Yeşilova, Şeyh Şamil, Tunahan, Şeker, Eryaman, Güzelkent, Devlet ve Yavuz Selim mahalleleri ile Yenimahalle ilçesine bağlı Ata Mahallesi'nin birleşiminden oluşmaktadır. Yeşilova Mahallesi'nin demiryolu hattının kuzeyinde kalan kısmı bu semtin bir parçasıdır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eryaman semtinin adı, şu anda üzerinde Eryaman mahallesinin kurulu olduğu Eryaman köyünden gelir. Köyün arazisinde 1980'li yıllar sonlarında Türkiye'nin modern yerleşim projelerinden biri başlatılmıştır.

1990'lı yıllarda Turgut Özal tarafından TOKİ'ye yaptırılan semte 2005'ten sonra TOKİ tarafından yeni konutlar yapılmıştır. İlk dönemlerde yapılan konut bölgeleri etaplardan oluşur. Genelinde evler çok katlıdır. Villalar bölgesinde ise tripleks ikiz evlerden oluşan siteler vardır.

Toplu konut projesinin başlatıldığı dönemde Yenimahalle'ye bağlı Susuz Mahallesi, ayrı bir köy halindeydi. Bugün, Susuz Mahallesi'nin O-20 Otoyolu'nun batısında kalan kısmından ibaret olacak şekilde 2017 yılında mahalleden ayrılarak kurulan, Yenimahalle'ya bağlı Ata Mahallesi de Eryaman semti içerisinde gösterilmektedir. Eryaman 2. Etap bölgesine yakın mesafede bulunan Göksu Park adlı dinlence yeri, 2004 yılına kadar Susuz Göleti olarak adlandırılmıştır. Toplu konut projesi döneminde ayrı bir mahalle olan Şeker Mahallesi, yeni yapılaşma ile nüfusunu artırmış ve Eryaman semti ile bütünleşmiştir.

Toplu konut projesi kapsamında oluşturulan ilk mahallerden Altay Mahallesi 1. Etap bölgesini, Şehit Osman Avcı Mahallesi 2. Etap bölgesini kapsamaktadır. Etapların ve sitelerin büyümesiyle Şeyh Şamil, Tunahan, Göksu, Güzelkent ve Yavuz Selim adlarında yeni mahalleler oluşturulmuştur. Ayrıca Yeşilova Mahallesi'nin TCDD hattının kuzeyinde kalan kısmı da Eryaman olarak adlandırılır.

Eryaman'ın nüfusu sürekli devam eden toplu konut çalışmaları nedeniyle her yıl artmaktadır. Ankara şehir merkezine 25 km İstanbul Yolu üzerinden otomobil ile ortalama 20-25 dakikada ulaşılabilir.

Yüksek bloklar özellikle Bilkent, Hacettepe ve ODTÜ öğrencilerinin tercih ettiği yerler arasındadır. Öğrenciler dışında memurlar da ağırlıklı olarak bu bölgede ikamet etmektedir.

Bu bölgede yer alan Göksu Parkı Ankara'nın en önemli dinlence yerlerindendir. Küçük bir doğal göl ve çevresinde oluşturulmuş yeşil alandan oluşur. Parkın karşısında KC Göksu Alışveriş Merkezi yer almaktadır ve parkın kuzeyinde Kaşmir Center Alışveriş Merkezi yer almaktadır.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]