İçeriğe atla

Leyla ile Mecnun (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leyla ile Mecnun
Dizinin eski logosu
FormatTelevizyon dizisi (2011-2013)
İnternet dizisi
(2021-2023)
TürAbsürt komedi
SenaristBurak Aksak (1-144)
YönetmenOnur Ünlü (1-16, 24-29, 39-41, 47-61, 71-72, 75, 84, 94, 103, 105-144)
Murat Onbul (17-23, 62-70, 73-74, 76-93, 95-102, 104)
Eyüp Boz (30-31, 35-38, 42-61)
Yüksel Aksu (32-34)
BaşrolAli Atay
Ezgi Asaroğlu
Zeynep Çamcı
Müge Boz
Melis Birkan
Deniz Işın
Köksal Engür
Serkan Keskin
Ahmet Mümtaz Taylan
Cengiz Bozkurt
Osman Sonant
Tema müziği bestecisiMehmet Erdem
Alper Atakan
BesteciMehmet Erdem
Ülke Türkiye
DiliTürkçe
Sezon sayısı7
Bölüm sayısı144 (bölümleri listesi)
Yapım
YapımcıOnur Ünlü
Funda Alp
KurgucuMurat Bör
Öykü kurgusuBurak Aksak
Hamza Aşkın
Derem Çıray
MekânKireçburnu, Sarıyer, İstanbul (1-144)
Ankara (13)
Yozgat (22)
İzmir (62)
Niğde (85)
Görüntü yönetmeniEyüp Boz[1]
Serdar Ünlütürk[2]
Gösterim süresi60-80 dakika
Yapım şirketiEflatun Film (2011-2013)
Paradox Film (2021-2023)
Dağıtımcı firmaExxen
Yayın bilgileri
PlatformExxen (2021-2023)
KanalTRT 1 (2011-2013)
Görüntü formatı576i (SDTV 16:9)
1080i (HDTV)
Ses formatıStereo
Yayın tarihi9 Şubat 2011 (2011-02-09) - 31 Mart 2023
DurumuSona erdi
Kronoloji
İlişkili programlarBen de Özledim
(2013-2014)

Leyla ile Mecnun, Eflatun Film imzalı, 2011-2013 yılları arasında TRT 1'de yayınlanan ve 2021-2023 yılları arasında dijital içerik platformu Exxen'de yayınlanan absürt komedi türündeki Türk yapımı televizyon ve internet dizisidir. Dizi, temel olarak efsanevi karakterler Leylâ ile Mecnun'un hikâyesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilimkurgu ve durum komedisi gibi ögeler eklenmiştir. 7 sezon süren dizinin başrollerinde Ali Atay, Ezgi Asaroğlu, Zeynep Çamcı, Müge Boz, Melis Birkan, Deniz Işın, Köksal Engür, Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt ve Osman Sonant yer almıştır. Toplam 7 sezondan oluşan dizi, 144. bölümü ile sona erdi.

Senaryosunu Burak Aksak’ın yazdığı, yönetmenliğini Onur Ünlü'nün yaptığı ve kurgusunu Murat Bör’ün üstlendiği dizi 9 Şubat 2011 tarihinde TRT 1'de yayınlanmaya başlamıştır. 17 Haziran 2013 tarihinde yayınlanan 103. bölümün ardından dizi yayından kaldırılmış; ancak 104. ve son bölüm, 27 Ocak 2014 tarihinde TRT'de yayınlanmıştır.[3]

Behzat Ç. dizisi ile birlikte farklı yapım şirketlerine bağlı olan dizilerin birbirlerine konuk olduğu ilk dizi olan[4] Leyla ile Mecnun, sonlandıktan sonra aynı senaryo üzerinde bir de sinema filmi çekilmesi planlansa da, bazı oyuncuların diziden ayrılması üzerine bu fikirden vazgeçilmiştir.[5]

Ayrıca 1 Ocak 2013'ten itibaren dizinin baş karakterlerinden İsmail Abi'nin ''İsmail Abi'nin Genleri'' ve ''Herkese Benden Çay'' adlı mini dizilerde format olarak sadece kendisinin canlandırdığı tiplemelerin bulunduğu kesitleri TRT 1'de yayınlandı ve izleyiciler tarafından büyük beğeni aldı.

Acun Medya ve Exxen dijital platformunun sahibi Acun Ilıcalı'nın teklifi üzerine dizi, 2021 yılında yeni bölümleri ve aynı kadrosu ile dijital yayın platformu Exxen'de, 3 Eylül 2021 tarihinde, sekiz yıl aradan sonra yeniden yayınlanmaya başladı. İlk bölüm sonrasında Acun Ilıcalı, dizinin olağanüstü ilgi gördüğünü ve beklentisinin üstünde izlenme sayısına ulaştığını açıkladı.[6] Dizinin TRT'de yayınlanan tüm bölümleri TRT İzle mobil uygulamasından ve tabii adlı dijital platformdan izlenebilmektedir.

Aynı gün, aynı hastanede dünyaya gelen iki bebek, hastanede yatak sayısının azlığından dolayı yan yana yatırılırlar. Ailelerinin "Doğar doğmaz birbirlerini buldular." sözü üzerine beşik kertmesi yapılan bebekler, isimlerini de efsanevi âşıklar olan Leylâ ve Mecnun'dan alır.

Aradan 25 yıl geçer. Bir sabah Mecnun'un ailesi Mecnun'a durumu anlatır ve Leyla'yı istemeye giderler. Mecnun başta bu durumdan rahatsızlık duysa da, Leyla'yı görür görmez ona âşık olur. Onu etkilemek için ne yapacağını bilemeyen Mecnun, bir gece rüyasında ak sakallı bir dedeyi görür. Ak sakallı dedenin rüyalardan çıkıp Mecnun'la beraber yaşamaya başlamasıyla da işler karışır.[7]

Mecnun, bir gün Leyla'yı bir trafik kazasında kaybeder. Bu durumu kabullenemeyen Mecnun, tam 1 yıl kimseyle konuşmaz. Daha sonra Leyla'nın organlarının bağışlandığını öğrenir. Bunun peşine düşen Mecnun, Leyla'nın kalbini alan Şirin ve ciğerini alan Sedef ile tanışır. Bir yanda kültürlü ve bilgili Şirin, diğer yanda kuryelik yapan ve kendi gibi olan Sedef vardır. Mecnun ikisi arasında gidip gelir, ancak ikisiyle de mutlu olamaz. Sedef ve Şirin mahalleyi terk ederler. Leyla'sının peşinde çöllere düşen Mecnun, daha sonra babasının eski bir arkadaşı olan Ömer'in kızı Leyla'ya âşık olur.

Mecnun 8 yıl bitkisel hayatta kalır, bu sürede rüyasında Leyla'yı (Çevik) görüp uyanır.

Dizinin ilk finali

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, 3. sezon finalini yapmış, ancak 4. sezona başlayamadan yayından kaldırılmıştır. Aynı oyuncu kadrosuyla 2013-2014 yılları arasında Star TV'de yayımlanan Ben de Özledim adlı dizinin ilk bölümünde senarist Burak Aksak, eğer dizi devam etseydi aklında nasıl bir final olduğunu üç dakika içinde kısa bir şekilde anlatmıştır. Daha sonradan dizinin senaristi, bir söyleşide bu finalin aslında kafasında planladığı final olmadığını belirtmiş, dizinin başrol oyuncusu Ali Atay'a ait olduğunu ve yönetmen Onur Ünlü ile birlikte o anki şartlar altında bu finalin en doğrusu olacağına karar verdiklerini söylemiştir.

Mecnun, ilkokul yıllarında trafik kazası geçiren ve kaza sonunda felç olan bir çocuktur. 103 bölüm yayınlanan dizi, aslında felçli Mecnun'un aklından geçen koca bir hayal ürünüdür. Annesi Mecnun'a bakamaz ve oğlunu terk eder. Aslında taksici olan babası İskender ise işini bırakıp oğluyla ilgilenmeye başlar.

Dizideki Leyla karakteri, Mecnun'un felç geçirmeden önce okulda âşık olduğu kızın ismidir. Leyla'yı tam olarak hatırlayamadığı için dizide altı farklı Leyla (Leyla Yılmaz (Ezgi Asaroğlu), Mecnun için adını Leyla yapan Şirin Leyla (Müge Boz), Sedef Leyla (Zeynep Çamcı), Gotik Leyla (Neslihan Aker), Tatlımbaş Leyla (Tuğçe Kurşunoğlu) Leyla Yedinci (Melis Birkan)) yer almıştır. Leyla karakterinin sürekli değişmesinin bir başka nedeni ise, Mecnun'un televizyondan izlediği dizilerde gördüğü kadın karakterlerdir. Bu karakterlere âşık olduğu için Leyla'yı, gördüğü oyunculara benzetmiştir.

Dizideki Erdal Bakkal karakteri, aslında babasının Mecnun'a yemek yedirmeye çalışırken Mecnun'un sürekli gözüne ilişen bir tuzluktur. Babası sürekli "Erdal siparişleri getirdi." dediği için Mecnun, Erdal'ı bu tuzluğa benzetmiştir. Erdal Bakkal'ın karısı Nurten ise yine tuzluğun yanındaki karabiberliktir. Bu yüzden karısı dizide sürekli siyah tonlarda makyajlıdır. Çocuklarının yumurta olarak dizide gösterilmesinin nedeni de bu şekilde anlaşılabilmektedir. Tuzluk, karabiberlik ve yumurta, Mecnun'un sabah kahvaltısında sıklıkla gördüklerinden türettiği hayal kahramanlarıdır.

Dizideki İsmail Abi karakteri, Mecnun'un yatağının hemen karşısında duran akvaryumdaki Japon balığıdır. Bu balık renklidir, İsmail Abi karakterinin renkli giyinme sebebi de budur. Mecnun'un babası akvaryuma bir balık daha koymuş ama balık ertesi gün ölmüştür. Bu nedenle Mecnun, İsmail Abi karakterini sürekli hüzünlü olarak hayal etmiştir.

Yavuz karakteri geceleri camdan içeri süzülen ağaç dallarının gölgesidir. Bu gölgeler sadece geceleri geldiği, siyah olduğu ve camdan göründüğü için Mecnun bu gölgeyi kafasında bir hırsız olarak hayal eder. Dizide Yavuz karakteri çoğunlukla kapı yerine pencerelerden eve girer.

Dizideki Kaan karakteri ise; Mecnun'un çocukluk arkadaşıdır. Bu yüzden hep küçük ve asla büyümez. Zeki ve gözlüklüdür.

Ak Sakallı Dede karakteri ise Mecnun'a aşı yapan doktor, şırınga ise Ak Sakallı Dede'nin asasıdır. Ak Sakallı Dede, Mecnun'un vücudundaki mikroplarla yani Karabasan'la savaşır. Dizinin 2021 yılında Exxen'de yayımlanan 3. (107) bölümünde bu finalin aslında bir paralel evren olduğu Ak Sakallı Dede tarafından Mecnun'a anlatılır.

Dizi yayınlamaya başladığı günden itibaren sosyal medyada olumlu eleştiriler almaya başlamıştır.[8] Türkçe sosyal medyanın önemli kaynaklarından olan katılımcı sözlüklerde gördüğü ilgi ile popülerleşen[9] yapım zamanla fenomen hâline gelmiştir.[1] Zamanla yaşadığı başarı ile ulusal medyanın da dikkatini çeken dizi, Türkiye'de yayınlanan absürt komedi tarzındaki diziler içerisinde önemli bir yer edindiği ve TRT'nin en iyi yapımlarından birisi olduğu şeklinde yorumlanmaktadır.[10]

Uluslararası film eleştiri sitesi IMDb'de 62.565 oy üzerinden 9,2/10 puan alan Leyla ile Mecnun sitenin en iyi televizyon dizileri listesinde ilk 10 içerisinde yer almıştır.[11] House ve Lost gibi dev bütçeli dizileri geride bırakıp[12] bu başarıyı yakalayan ilk Türk dizisi olan[13] yapım ayrıca henüz farklı ülkelere pazarlanmamasına rağmen yabancı paylaşım sitelerinde İngilizce alt yazıyla izlenmektedir.[14] Resmî olarak ise Nisan 2012'de Çin devlet televizyonu olan China Central Television kanalına satılmıştır.[15]

Dizi 51. bölümden itibaren her hafta yayınlandığı gün ve saat içerisinde yayıncı kuruluş tarafından Twitter üzerinden açılan sohbet konuları ile dünyanın en çok konuşulan konuları listesine girmektedir.[16]

Oyuncu kadrosu ve karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Oyuncu Karakter Bölüm
Ali Atay Mecnun Çınar 1-144
Ezgi Asaroğlu Leyla Yılmaz 1-29
Zeynep Çamcı Sedef Leyla Küçük 30-61
Müge Boz Şirin Atasoy 30-61
Melis Birkan Leyla Yedinci 62-103
Deniz Işın Leyla Çevik 105-144
Köksal Engür Aksakallı Dede 1-144
Serkan Keskin İsmail Abi
Cengiz Bozkurt Erdal Bakkal
Ahmet Mümtaz Taylan İskender Çınar
Osman Sonant Yavuz Hırsız

Sette dayak davası

[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez Bugün gazetesinde yer alan bir haberde oyuncular Ezgi Asaroğlu ile Ushan Çakır arasında kavga yaşandığı iddia edilmiştir.[17] Habere göre 22 Eylül 2011'de meydana gelen[18] olayda Arda rolünü canlandıran Ushan Çakır, Leyla rolünü canlandıran Ezgi Asaroğlu'na saldırmış, saçlarından çekerek sürüklemiş ve başını kaldırıma çarpmasına sebep olmuştur.[19][20] Asaroğlu ise olaydan sonra darp raporu almış,[21] posttravmatik stres bozukluğuna bağlı olarak basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede yaralandığı tespit edilmiştir.[22] Bu iddiaların gerçekliği ise dizinin yapım şirketi tarafından doğrulanmıştır.[23] Ezgi Asaroğlu ise Ushan Çakır'ı ve Beste Bereket'i dava etmiştir.[24][25][26]

Yapım şirketi Eflatun Film'in basına verdiği bildiride olayın hemen ardından Ushan Çakır'ın kovulduğu, "bütün sulh ve itidal önerilerini reddetmesi üzerine" de Ezgi Asaroğlu'nun işine son verildiği ve Beste Bereket'in kendi isteğiyle diziden ayrıldığı bildirilmiştir.[24] Daha sonra Ezgi Asaroğlu olayın perde arkasını ve olay sonrası yaşananları anlatınca[27] bu "sulh ve itidal önerileri"nin Ezgi Asaroğlu'nun Ushan Çakır'a açacağı davadan vazgeçirmek olduğu açığa çıkmıştır.[28] Ayrıca aynı açıklamada dizi çekimlerinin belirsiz bir süre durdurulduğu da açıklanmıştır.[24]

Yapım şirketinin basına verdiği bildiri ardından, Ezgi Asaroğlu'nun işine son veren yapım şirketine basından ve kamuoyundan tepkiler yağmıştır.[29][30][31][32] Yönetmen Onur Ünlü'nün olaydan kısa bir süre sonra yeni filminin gala gecesinde darp eden oyuncu Ushan Çakır'la birlikte objektiflere poz vermesi ise tepkileri arttırmıştır.[33][34]

İddianameye göre olay

[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezgi Asaroğlu yaptığı açıklama ile kavganın sebebinin ise aynı dizide Zeynep karakterini canlandıran Beste Bereket'in Ushan Çakır'ı azmettirmesi olduğunu iddia etmiştir.[18] Yargıya intikal eden olay savcılık iddianamesine göre ise şöyle gelişmiştir: Beste Bereket, Ezgi Asaroğlu'na "ben ve Ushan aleyhine konuşuyormuşsun. Ushan bunu duyarsa kötü olur, benim kadar kibar olmaz, çok sert olur" demiş, Asaroğlu suçlamayı kabul etmemiştir. Bereket, aynı sırada tartışmayı gören bir set çalışanına ise "ben bunları Ushan’a söylesem gelip Ezgi’yi döver" demiştir. Aynı gün Ushan Çakır, Ezgi Asaroğlu ile konuşmak istemiş fakat Asaroğlu "alın bunu buradan, serseri git başımdan!" diyerek Çakır'a hakaret etmiştir. Bunun üzerine Çakır, Asaroğlu'nu darp etmiştir.[25]

Beste Bereket azmettirici olduğunu kabul etmemiş, Ushan Çakır ise olayla ilgili bir açıklama yapmamış fakat böyle bir olaya sebebiyet verdiğinden dolayı özür dilemiştir.[24] Olay sonrası Ezgi Asaroğlu'nun açtığı davada, savcılık soruşturmayı tamamlamıştır. Savcılık, Ezgi Asaroğlu'nun boğazını sıktığını iddia ettiği Ushan Çakır hakkında "kasten yaralama" suçundan 1 yıldan 3 yıla, Beste Bereket hakkında "kasten yaralamaya azmettirme" suçundan 1 yıldan 3 yıla, Asaroğlu'nun ise hakaret suçundan 3,5 aydan 2 yıl 4 aya, hapis cezası talep etmiştir.[25]

Üç oyuncunun diziden ayrılması üzerine Müge Boz, Zeynep Çamcı ve Berk Sarıbay kadroya eklenmiştir. Durdurulan çekimler ise bir süre sonra tekrar başlamış ve dizi yenilenen kadrosuyla ilk kez 31 Ekim 2011'de ekranlara gelmiştir.[35]

14 Aralık 2012 tarihinde İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada davayı karara bağlayan hâkim, mağdur sanık Asaroğlu'nun, sanık Çakır'a hakaret içeren sözleri söylediğine dair Çakır'ın beyanından başka bir delil bulunmadığını belirterek Asaroğlu'nun beraatine karar verdi. Sanık Beste Bereket'in, Ushan Çakır'ı, Ezgi Asaroğlu'nu yaralamaya azmettirmesi yönünde iddiadan başka bir kanıt bulunmadığını ifade eden hâkim, Bereket'in bu suçtan beraatine hükmetti. Hâkim, Ezgi Asaroğlu'nu yaraladığı gerekçesiyle Ushan Çakır'ı 3.000₺ adli para cezasına çarptırdı.

Leyla ile Mecnun dizi oyuncuları bir ilki gerçekleştirerek 2013 yılı Mart ayında dizi ekibinden, vokalde Ali Atay, davulda Onur Ünlü, basgitarda Serkan Keskin, klavyede Osman Sonant ve gitarda Fırat İkisivri'den oluşan bir alternatif rock müzik grubu kurdu ve dizi bitene kadar çeşitli şehirlerde konserler verdi.[36]

Gezi Parkı protestolarına destek ve yayından kaldırılma

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi ekibinin 28 Mayıs 2013 tarihinde başlayan Gezi Parkı protestolarına destek vermesi[37][38] nedeniyle yayıncı kuruluş TRT yönetimiyle ters düştükleri ve bu yüzden dizinin yayından kaldırılabileceğine dair haberler basına yansımıştır.[39] Dizinin yayından kaldırılabileceği haberleri üzerine dizinin sevenleri, çekim mekânlarından biri olan Kireçburnu'nda toplanarak tepkilerini dile getirmişlerdir.[40] 20 Ağustos 2013 günü akşam saatlerinde ise dizinin yapımcı şirketi Eflatun Film sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuru ile dizinin TRT yönetimince yayından kaldırıldığını açıklamıştır.[41][42][43] TRT, diziyi kaldırma nedeninin olaylar değil, reyting ve bütçe sorunu olduğunu belirtse de dizi final yapamadan yayından kalkmıştır. Konu CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer tarafından TBMM gündemine getirilmiş ve yazılı soru olarak yanıtlanmak üzere iletilmiştir.[44]

Eflatun Film tarafından hemen hemen aynı kadro ile yapımı hazırlanan Ben de Özledim adlı dizi 25 Ekim 2013 tarihinde Star TV'de yayınlanmaya başlamış fakat 13. bölümü ile 29 Ocak 2014 tarihinde final yapmıştır.[45]

2013 sezon sonunda sezon finali için hem dizi ekibinden oluşan Leyla The Band müzik grubunun konseri, hem de Küçükçiftlik Park'ı dolduracak binlerce Leyla ile Mecnun izleyicisiyle birlikte sezon finalini açık havada izleme kutlamaları düşünülürken dizinin bir anda yayından kaldırılmasıyla organizasyon bir veda konserine dönüştü. 16 Eylül 2013'te düzenlenen konsere yaklaşık yedi bin izleyici katıldı. O sırada bir film çekiminde olan Cengiz Bozkurt dışındaki tüm ekip sahnede yer aldı.[46]

Sezon Yayın günü ve saati Sezon başlangıcı Sezon finali Çekilen bölüm sayısı Bölüm aralığı Yayın yılı Yayınlandığı TV kanalı veya platform
1. sezon Çarşamba /
Pazartesi 23.00
9 Şubat 2011 4 Temmuz 2011 20 1-20 2011 TRT 1
2. sezon Pazartesi 22.15 31 Ekim 2011 4 Haziran 2012 41 21-61 2011-2012
3. sezon Pazartesi 22.30 3 Eylül 2012 17 Haziran 2013
(Sezon Finali)
29 Ocak 2014
(1. Final)
43 62-103, 104 2012-2013
4. sezon Cuma 00.00 3 Eylül 2021 5 Kasım 2021 10 105-114 2021 Exxen
5. sezon 31 Aralık 2021 4 Mart 2022 115-124 2021-2022
6. sezon 9 Eylül 2022 11 Kasım 2022 125-134 2022
7. sezon 6 Ocak 2023 31 Mart 2023
(2. Final)
135-144 2023
 • Not: Çekilen fakat yayınlanmayan 104. bölüm, TRT tarafından 29-30 Ocak 2014 tarihlerinde gece yarısı TRT 1'de yayınlanmıştır.
Yıl Kategori Ödülü alan Ödülü veren
2011 Yılın Dizisi Leyla ile Mecnun Milliyet
Radikal
Yılın Erkek Oyuncusu Ali Atay Radikal
Yılın En Başarılı Dizisi Leyla ile Mecnun İstanbul Teknik Üniversitesi
2012 En Çok İzlenen Dizi Karadeniz Teknik Üniversitesi
En Sevilen Komedi Aktörü Serkan Keskin
Yılın En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Özel Burç Koleji
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Esenler Belediyesi
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun OMÜ 2. Medya Ödülleri
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Haberturk.com
Komedi Dizisi En İyi Erkek Oyuncu Ali Atay Haberturk.com
Komedi Dizisi En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Serkan Keskin Haberturk.com
En İyi Komedi Dizisi Senaristi Burak Aksak 2012 Antalya Televizyon Ödülleri
Yılın Dizisi Leyla ile Mecnun Milliyet.com.tr
2013 Yılın En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Yarının Liderleri
En İyi Komedi Dizisi Leyla ile Mecnun Bilkent Üniversitesi

Uluslararası dağıtım

[değiştir | kaynağı değiştir]
Ülke Kanal Yayın adı
Çin China Central Television[15] ?
 1. ^ a b "Yeni fenomen; 'LEYLA ile MECNUN'". Radikal. haber5.com. 25 Mart 2011. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. [ölü/kırık bağlantı]
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2011. 
 3. ^ "TRT'den Leyla ile Mecnun bombası". gazetevatan.com. 28 Ocak 2014. 1 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2014. 
 4. ^ Aytuğ, Yüksel (1 Mayıs 2011). "Bu da dizi kokteyli". sabah.com.tr. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 5. ^ Aydın, Senem (27 Temmuz 2011). "MODERN ZAMANLARIN LEYLA İLE MECNUN'U". cadde.milliyet.com.tr. 24 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 6. ^ "Acun Ilıcalı'dan 'Leyla ile Mecnun' açıklaması". 10 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2021. 
 7. ^ "Leyla ile Mecnun". sinematurk.com. 21 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 8. ^ Candan, Turgay (8 Ağustos 2011). "Leyla İle Mecnun Dizisi Sosyal Medyanın Güç Gösterisidir". sosyalmedyahaber.com. 10 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 9. ^ "Sözlükçülerin yeni favorisi bu dizi". televizyongazetesi.com. 13 Mart 2011. 27 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 10. ^ Cömert, Hasan (25 Mayıs 2011). "Saçma sapan bir dizi!". ntvmsnbc.com. 23 Ağustos 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2011. 
 11. ^ "Highest Rated TV Series With At Least 5,000 Votes" (İngilizce). Internet Movie Database. 6 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 12. ^ "reytingler.biz sitesi haberi". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2015. 
 13. ^ "Leyla ile Mecnun'u dünya seyrediyor". stargazete.com. 30 Ocak 2012. 2 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 14. ^ "Leyla ile Mecnun İnternette Olay Oldu!". trthaber.com. 28 Ocak 2012. 16 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2012. 
 15. ^ a b "'Leyla ile Mecnun' Çin'e satıldı". ntvmsnbc. 11 Nisan 2012. 24 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2015. 
 16. ^ "LEYLA İLE MECNUN BU HAFTA DA TT OLDU". ozgurdurum.net. 24 Nisan 2012. 24 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mayıs 2012. 
 17. ^ Işık, Okan (25 Eylül 2011). "Ezgi Asaroğlu'na dayak". bugun.com.tr. 26 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 18. ^ a b "Leyla'yı dövdü kayıplara karıştı!". haberturk.com. 26 Eylül 2011. 26 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 19. ^ "Leyla ile Mecnun setinde olay çıktı". ntvmsnbc.com. 25 Eylül 2011. 17 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 20. ^ "Boğazı sıkılırken dili dışarı çıkmış!". haberturk.com. 27 Eylül 2011. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 21. ^ "Leyla'ya sette dayak!". haber.gazetevatan.com. 25 Eylül 2011. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 22. ^ "Beste Bereket ilaçlarla ayakta duruyor". farklihaber8.com. 21 Aralık 2011. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 23. ^ "Dayak olayından sonra kayıplara karıştı". magazin.milliyet.com.tr. 26 Eylül 2011. 29 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 24. ^ a b c d "Önce dayak yedi, sonra kovuldu". haberturk.com. 28 Eylül 2011. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 25. ^ a b c "Dayakçı oyuncu 'En İyi Oyuncu' seçilir mi?". haberturk.com. 28 Aralık 2011. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 26. ^ "O sendikayı sosyalleşmek için mi kurdunuz?". haberturk.com. 28 Eylül 2011. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 27. ^ "'Dayak değildi az daha ölüyordum'". haberturk.com. 3 Ekim 2011. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 28. ^ "'Oyunculuk için kadınlıktan vazgeçmemi istediler'". haberturk.com. 4 Ekim 2011. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 29. ^ Özyılmazel, Ayşe (30 Eylül 2011). "'Leyla' neden kovuldu?". sabah.com.tr. 31 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 30. ^ Baştürk, Onur (1 Ekim 2011). "Ezgi Asaroğlu işine dönmeli!". hurriyet.com.tr. 24 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 31. ^ Gülşan, Rahşan (29 Eylül 2011). "Şaşırmadım: Ezgi Asaroğlu kovuldu!". haberturk.com. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 32. ^ Derttaş, Gökhan (31 Ekim 2011). "Leyla ile Mecnun Dizisi Ekibinin Asıl Hatası Neydi?". 25 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 33. ^ "Diziden kovdu galada yanında!". haberturk.com. 18 Kasım 2011. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 34. ^ "Diziden kovuldu, filmde kadroda!". sabah.com.tr. 18 Kasım 2011. 18 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. 
 35. ^ "Leylasız Mecnun tekrar ekranlarda". flasflas.com. 1 Kasım 2011. Erişim tarihi: 11 Ocak 2012. [ölü/kırık bağlantı]
 36. ^ "TRT Müzik, Leyla ile Mecnun Müzik Grubu Oldu". 10 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2014. 
 37. ^ "Ünlülerin Gezi Parkı nöbeti sürüyor". haberturk.com. 8 Haziran 2013. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 38. ^ "Leyla ile Mecnun Dizi Oyuncuları - AYAĞA KALK - Taksim Gezi Parkı Derneği". youtube.com. 24 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 39. ^ "Leyla ile Mecnun, yayından kaldırılacak mı ?". stargazete.com. 16 Ağustos 2013. 19 Ağustos 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 40. ^ "Leyla ile Mecnun için, TRT'ye el salladılar!". soL Haber Portalı. 19 Ağustos 2013. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 41. ^ "/EfLÂtunfilm". facebook.com. 20 Ağustos 2013. 14 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 42. ^ "@efLAtunfilm". twitter.com. 20 Ağustos 2013. 30 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 43. ^ "Leyla ile Mecnun yayından kaldırıldı". soL Haber Portalı. 20 Ağustos 2013. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2013. 
 44. ^ 21 Ağustos 2013 tarihli 29 Ekim 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Cumhuriyet haberi 21 Ağustos 2013 tarihinde erişilmiştir
 45. ^ "Ben de Özledim bitiyor..." radikal.com.tr. 13 Ocak 2014. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2015. 
 46. ^ "Veda konseri sonrası köşe yazısı". 9 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]