Tespih

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Tesbih sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Tespih

Tespih, İslamî alışkanlıklardan biri. Allah'ın sıfatlarını tesbih ederken sayı saymak için kullanılan ve 33 veya katları kadar boncuk tanesinin ipe dizilmesiyle meydana gelen halkaya denir. Pek çok dinde kullanılır. Din dışında stres atmak için çevrilir. Tespihin 11, 33 ve 99 taneli olanları Müslümanlar, 108 taneli olanı Budistler tarafından kullanılır. Tespihin ucundaki parçaya imame denir.

Tahminlere göre Müslümanlar tespihi Budistlerden almışlar. Hıristiyanlar da Müslümanlardan Avrupa'ya. Papa V. Pius, 1596'da yazdığı yazısında, Dominikus'un 1221 yılında Avrupa'ya tespihi getirdiğini yazmıştı. İlk Hristiyan tespihleri 33 taneli olup bu 33 tane İsa'nın bu dünyada 33 yıl ömür sürmesini hatırlattığı için kutsal sayılmıştır (33 sayısı ile ilgili olarak bkz. Baal).

Ancak Muhammed hiç kullanmamıştır. Ebu Bekir döneminde ilk defa kullanıldığı sanılıyor. "Tespih çekmek" namazı tamamlayan bir ayrıntı olarak önemlidir. Ancak birçok Müslüman bu sayıyı tespih taneleri ile değil, parmakları ile belirlemektedir. İslamiyetin ilk yıllarında Müslümanlar tespih yerine daha önceki kültürlerde olduğu gibi başparmağı kullanarak diğer dört parmağın el içindeki 12 eklemini sayarlarmış. Geleneksel tespih tane sayılarının ve düzine kavramının kökü bu olguya dayanıyor alabilir.

Her ekleme dokunarak 3 kez tekrarlandığında 36, ilk ve son ekleme tek dokunarak ileri, geri ve tekrar ileri sayıldığında 34 (33 artı imame), ilk ve son parmaktan tek geçerek ileri, geri ve tekrar ileri sayıldığında 30 sayılır. İki el de kullanıldığında 0-153 arası sayılar için basit abaküs işlemleri yapılabilir.

Tespih günümüzde takı olarak da, can sıkıntısını gidermek için de kullanılmaktadır.

Değerli Tespih çeşitleri [1]


  1. ^ http://www.milliyet.com.tr/tesbihin-inanilmaz-faydalari-pembenar-galeri-genelsaglik-1899010 Tespihçi Adil Dağ kaynaklı fotoğraflı gazete yazısı