Dikmen Vadisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dikmen Vadisi
Harita
yes
TürŞehir parkı
KonumTürkiye Çankaya, Ankara, Türkiye
Yüzölçümü378.000 m²
Açılış1994
İşletmeciAnkara Büyükşehir Belediyesi
DurumEtkin
Resmî siteResmî site

Dikmen Vadisi; adını Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı bir semt olan Dikmen'den alan bir vadidir. Yıllar boyunca kaçak ve gecekondu tipi yapılaşmaya maruz kalan vadide bir süre önce Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi adı altında bir yenileme ve yeniden kazandırma çalışmaları başlatılmış; etaplar halinde bu yapılar yıkılarak vadi ve çevresi yeniden düzenlenmiştir. Günümüzde Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı bir park olarak hizmet veren vadide spor ve yürüyüş alanları, kafeler, süs havuzları ve çocuk oyun sahaları bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

90'lı yıllara kadar oldukça bakımsız bir halde olan ve çarpık kentleşmenin hüküm sürdüğü vadide, 1989 yılında bir kentsel dönüşüm planı uygulanmasına karar verilmiştir. Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi olarak adlandırılan bu tasarı aynı zamanda ülkenin gecekondu bölgeleri için hazırlanan ilk kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini de taşımaktadır. Bu bağlamda ilk çalışmalar aynı yıl başlamış ve projenin ilk etabı 1994 yılında tamamlanmıştır. 2002'de ikinci, 2009'da ise üçüncü etabı başarıyla bitirilen projenin hâlen dördüncü ve beşinci etaplarında çalışmalar devam etmektedir.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Halihazırda iki etaptan oluşan vadi, yaklaşık 378.000 m²'lik bir alan üzerine kuruludur. Bu alanın 31.000 m²'sinde gölet, 87.500 m²'sinde set zemin ve geri kalan 260.000 m²'lik alanda ise 120.000'den fazla yaprak döken ve iğne yapraklı ağaç ve 50'ye yakın bitki türü bulunmaktadır.[2] Olabildiğince doğal bir ortam elde edilmeye çalışılan vadide iki tanesi büyük, bir tanesi de küçük olmak üzere toplam üç adet şelale yer almaktadır. Etrafında modern ve çok katlı konutların yükseldiği vadinin içinde ise çok sayıda kafe, konferans salonu, iki adet cami ve her yaştan insana hitap edebilecek sosyal tesisler bulunmaktadır.[3]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Burcu Karael (28 Eylül 2016). "Ankara'da Yeşeren Dönüşüm: Dikmen Vadisi". Lavarla. 12 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2019. 
  2. ^ "Dikmen Vadisi". ANFA. ANFA Genel Müdürlüğü. 16 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2019. 
  3. ^ "Dikmen Vadisi - Ankara". Kültür Portalı. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. 16 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]