Behzat Ç. (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Behzat Ç.
Program Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi
Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm
Behzat Ç. Ankara Yanıyor
İlk görünüm Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi 1. bölüm
Son görünüm Behzat Ç. Ankara Yanıyor
Canlandıran Erdal Beşikçioğlu
Bölüm sayısı 96
Sezon(lar) 3
Yaratan Emrah Serbes
İlişkileri Gönül (dostu)
Aile Şevket Ç. (abisi)
Genel bilgiler
Doğum Behzat Ç.
1964
Ankara, Türkiye
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Cinayet Büro Amiri (Başkomiser)
Açığa alındıktan sonra antrenör
Yaşı 42 (1. bölüm)
43 (29. bölüm)
45 (78. bölüm)
Takma adı Amirim, Abi, Aga
Eşi Ceyda (boşandı)
Savcı Esra (öldü)
Çocukları Berna (öldü)
Şule
İş arkadaşları Harun
Hayalet
Akbaba
Eda
Cevdet
Tahsin Müdür

Behzat Ç., Emrah Serbes'in oluşturduğu, Erdal Beşikçioğlu'nun canlandırdığı hayalî karakter.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat Ç. cinayet büroda görevli bir polistir. Polis Akademisi'nden 1985 yılında mezun olmuş, dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında daha üst görevlerde bulunduğu hâlde o yükselememiştir. Kendisine has sorgu yöntemleri, zanlılara karşı şiddet içeren davranışları olmakla birlikte samimi, dürüst, dost canlısı, ekibini her türlü olumsuz durumdan koruma amacı güden bir tavıra sahiptir. Eşi Ceyda ile şiddetli geçimsizliği sebebiyle 2000'li yılların başlarında boşanmıştır. Ceyda, doktoru Yunus ile evlenmiştir. Gençlerbirliği taraftarıdır. İmamesinde "A" harfi bulunan ve hiç elinden düşürmediği bir tesbihi vardır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun (Tosun Paşa), Hayalet (Sabri), Akbaba (İsmet), Eda, Emre ve Cevdet ile beraber Ankara'da yaşanan cinayet olaylarını çözmeye çalışmaktadır. Behzat, ekipteki herkesi sever ama sevgisini göstermez.

Ercüment Çözer adında bir belalısı vardır. Onu her seferinde yakalar ama Ercüment, Behzat'ı ikna ederek kaçar. Örn: Şule'yi alıkoyar, Hapse girmesini engeller, kızının katilini söyler

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat, ilk eşi Ceyda'dan ayrılınca pavyonda şarkıcılık yapan Gönül ile beraber olmaya başlamıştır. Gönül'ü her zaman koruyup kollamaktadır. Gönül sosyal normları önemsemediğinden evli/nişanlı/ilişki içinde olup olmadığını önemsemez. Behzat çok sonra eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Ona evlenme teklifi eder ve Bahar bunu reddeder. Behzat, 30. bölümde Savcı Esra ile birlikte olmaya başlar. Bahar 32. bölümde diziden ayrılır.

Behzat, Esra'nın yanı sıra Gönül ile de birlikte olmaktadır. Gönül'ün Esra'dan haberi vardır. Fakat önemsememektedir. Esra ise Gönül'ü bilmemektedir. Behzat'ın Esra ile ilişkisi ise normal bir ilişki gibi gitmemektedir. Gönül 36. bölümde diziden ayrılmıştır. 69. bölümde Savcı Esra öldürülmüştür.

Soyadı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide soyadının geçeceği zamanlarda hep sadece baş harfi olan Ç görülmektedir. Kredi kartında soyadının yazdığı yerde Ç hariç diğer harfler sansürlenmekte, masasındaki Behzat Ç. yazan yerde soyadının olduğu yerde Ç.'den itibaren diğer harflerini bir Gençlerbirliği anahtarlığı kapatmakta ve ismini yazarken genelde Ç.'ye gelince bir takım aksilikle olmakta (kalem biter, ihbar gelir vs) ve konuşma, diyaloglarda soyadından hiç bahsedilmemektedir. Ayrıca kızının mezarında da Berna Ç.'den sonrası görülmemiştir.

Başından geçen soruşturmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Parkı olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat kızının ölümünden hemen sonra Kurtuluş Parkı'nda çıkan bir çatışmada suçlunun Berna yaşında bir kızı öldürmesinden dolayı adamı tutukladıktan sonra bilerek ve isteyerek öldürmüştür. Olayla ilgili açılan soruşturmada ise mülkiye müfettişi gönderilmiş, meslekten atılmak ve hapse girmekten son anda kurtulmuştur. Suçsuz bulunmuştur. Behzat ise adamı vurduğu için kendiyle gurur duymuş ve hapse girmekten korkmamıştır.

Ercüment Çözer yüzünden hapse düşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ercüment Çözer kızının katili karşılığında Behzat'a kendisini saklamasını ister. Behzat Ercüment'i saklar. Ayrıca Ercüment bir de Behzat Ç.nin evinde adam öldürüp Behzat'ın evinde kaldığına dair deliller bırakır. Behzat Ç. hakkında ise yakalama kararı çıkar. Fakat Behzat sonunda kızının katilini bulur. Kendisinin dostları ise Behzat'ın suçsuzluğunu ispatlar.

Kesik parmak cinayetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

80li yılların sonunda Ankara'da birtakım cinayetler işlenmiştir. Bu cinayetlerin ortak noktası ise katilin maktulü öldürdükten sonra parmaklarını kesmesidir. O zamanlar Cinayet Büroda görevli olan Aziz Başkomiser çözüp zanlıyı hapse attırmıştır. Ama daha sonra bu cinayetler tekrar işlenmeye başlanmış ve katil, Cevdet'in evine cinayetleri gösteren bir CD yollamıştır. Daha sonra katilin Narkotik Büro Amiri Suna olduğu anlaşılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]