Behzat Ç. (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Behzat Ç.
Program Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi
İlk görünüm 1. Bölüm
Son görünüm

96

. Bölüm (Final yaptı.)
Canlandıran Erdal Beşikçioğlu
Bölüm sayısı 96
Sezon(lar) 3
Yaratan Emrah Serbes
İlişkileri Savcı Esra - eşi
Aile Şevket Ç. - Abisi
Genel bilgiler
Doğum Behzat Ç.
1964
Ankara
Cinsiyeti Erkek
Mesleği Cinayet Büro Amiri (Başkomiser)
Yaşı 48
Takma adı Amirim, Abi, Aga
Eşi

Ceyda (boşandı)

Savcı Esra
Çocukları

Berna

Şule
İş Arkadaşları Harun
Hayalet (Sabri)
Akbaba (İsmet)
Eda

Cevdet
Tahsin Müdür

Behzat Ç., 1985 yılında Polis Akademisi'nden mezun olmuş, cinayet bürosunda görev yapmakta olan bir polistir. Başkomiser, diziye adını veren karakter.

Behzat Ç. Kimdir?[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat Ç. cinayet masasında görevli bir polistir. Polis Akademisi'nden 1985 yılında mezun olmuş; dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında daha üst görevlerde bulunduğu hâlde, o yükselememiştir. Kendisine has sorgu yöntemleri, zanlılara karşı şiddet içeren davranışları olmakla birlikte samimi, dürüst, dost canlısı, ekibini her türlü olumsuz durumdan koruma amacı güden bir tavıra sahiptir. Eşi Ceyla ile şiddetli geçimsizliği sebebiyle 10 yıl önce boşanmıştır. Ceyla doktoru Yunus ile evlenmiştir. Gençlerbirliği taraftarıdır. Dönem arkadaşlarınınkine eş, imamesinde "A" harfi bulunan ve hiç elinden düşürmediği bir tespihi vardır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun, Hayalet (Sabri), Akbaba (İsmet), Eda, Emre ve Cevdet ile beraber Ankara'da yaşanan cinayet olaylarını çözmeye çalışmaktadır. Behzat, ekipteki herkesi sever, ama sevgisini göstermez.

Ercüment Çözer adında bir belalısı vardır. Onu her seferinde yakalar ama Ercüment Behzat'ı ikna ederek kaçar. Örn: Şule'yi alıkoyar, Hapse girmesini engeller, kızının katilini söyler

Kadınlar ile İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat, Ceyda'dan ayrılınca pavyonda şarkıcılık yapan Gönül ile beraber olmaya başlamıştır. Gönül'ü her zaman koruyup kollamaktadır. Gönül sosyal normları önemsemediğinden evli/nişanlı/ilişki içinde olup olmadığını önemsemez. Behzat çok sonra eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Ona evlenme teklifi eder ve Bahar bunu reddeder. Behzat Ç. 30. bölümde Savcı Esra ile birlikte olmaya başlar. Bahar belli bir süre sonra diziden ayrılır.

Şu anda Behzat Esra ve Gönül ile birlikte olmaktadır. Gönül'ün Esra'dan haberi vardır. Fakat önemsememektedir. Esra ise Gönül'ü bilmemektedir. Behzat'ın Esra ile ilişkisi ise normal bir ilişki gibi gitmemektedir.

Daha Sonra Sırasıyla, Önce Gönül Sonrada Savcı Esra Diziden Ayrılmıştır.

Soyadı Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide soyadının geçeceği zamanlarda hep sadece baş harfi olan Ç görülmektedir. Kredi kartında soyadının yazdığı yerde Ç hariç diğer harfler sansürlenmekte, masasındaki Behzat Ç. yazan yerde soyadının olduğu yerde Ç. den itibaren diğer harflerini bir Gençlerbirliği anahtarlığı kapatmakta ve ismini yazarken genelde soyisminde Ç.'ye gelince bir takım aksilikle olmakta (kalem biter, ihbar gelir vs) ve konuşma, diyaloglarda soyadından hiç bahsedilmemektedir. Ayrıca kızının mezarında da Berna Ç. den sonrası görülmedi.

Dizi Boyunca Başından Geçen Soruşturmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Parkı Olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat kızının ölümünden hemen sonra Kurtuluş Parkı'nda çıkan bir çatışmada suçlunun Berna yaşında bir kızı öldürmesinden dolayı adamı tutukladıktan sonra bilerek ve isteyerek öldürmüştür. Olayla ilgili açılan soruşturmada ise mülkiye müfettişi gönderilmiş, meslekten atılmak ve hapse girmekten son anda kurtulmuştur. Suçsuz bulunmuştur. Behzat ise adamı vurduğu için kendiyle gurur duymuş ve hapse girmekten korkmamıştır.

Ercüment Çözer Yüzünden Hapse Düşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ercüment Çözer kızının katili karşılığında Behzat'a kendisini saklamasını ister. Behzat Ercüment'i saklar. Ayrıca Ercüment bir de Behzat Ç.nin evinde adam öldürüp Behzat'ın evinde kaldığına dair deliller bırakır. Behzat Ç. hakkında ise yakalama kararı çıkar. Fakat Behzat sonunda kızının katilini bulur. Kendisinin dostları ise Behzat'ın suçsuzluğunu ispatlar.

Kesik Parmak Cinayetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

80li yılların sonunda Ankara'da birtakım cinayetler işlenmiştir. Bu cinayetlerin ortak noktası ise katilin maktulü öldürdükten sonra parmaklarını kesmesidir. O zamanlar Cinayet Büroda görevli olan Aziz çözüp zanlıyı hapse attırmıştır. Ama daha sonra bu cinayetler tekrar işlenmeye başlanmış ve katil Cevdet'in evine cinayetleri gösteren bir CD yollamıştır. Daha sonra katilin Narkotik Büro Amiri Suna olduğu anlaşılır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]