Behzat Ç. (karakter)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Behzat Ç.
Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi
Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm
Behzat Ç. Ankara Yanıyor
Çekiç ve Gül: Bir Behzat Ç. Hikayesi
Leyla ile Mecnun
karakteri
Behzat Ç karakteri.jpg
Erdal Beşikçioğlu, Behzat Ç. rolünde
İlk görünüm Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi
1. Bölüm - Pilot Bölüm
Yaratan Emrah Serbes
Canlandıran Erdal Beşikçioğlu
Doğum yılı 1967
Yaş 42 (1. Bölüm)
43 (29. Bölüm)
45 (78. Bölüm)
Doğum yeri Ankara, Türkiye
Bilgileri
Tam adı Bilinmiyor
Takma ad(lar)ı Amirim
Abi
Aga
Behzo
Cinsiyet Erkek
Meslek Başkomiser
Antrenör (açığa alındıktan sonra)
Unvan Cinayet Büro Amiri
Aile Rahmet Ç. (babası) (öldü)
Hanımefendi (annesi)
Şevket Ç. (abisi)
Evlilik(ler) Ceyda (boşandı)
Esra Bulut (öldü)
Önemli ilişkileri Harun Sinanoğlu
Hayalet
Akbaba
Eda Akkaya
Cevdet
Tahsin Yılmaz
Selim
Aziz
Emre
Suna (öldü)
Hüseyin (öldü)
Eylül
Mine Şafak (öldü)
Ilgın Çetin
Elif
Barbaros Tufan (öldü)
Gönül (gitti)
Bahar (gitti)
Çocuklar Şule Şafak
Berna Ç. (öldü)
Akrabaları Savaş Bulut (kayınçosu)
Nesime Ç. (yengesi)
Reşat Ç. (yeğeni)
Ulus Türk

Behzat Ç., Emrah Serbes'in oluşturduğu, Erdal Beşikçioğlu'nun Behzat Ç. dizi ve filmlerinde canlandırdığı hayalî karakterdir. Dizi ve filmlerden önce karakter Her Temas İz Bırakır ve Son Hafriyat adlı romanlarda gözükmüştür.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat Ç. cinayet büroda görevli bir polistir. Polis Akademisi'nden 1985 yılında mezun olmuş, dönem arkadaşlarının çoğu polis teşkilatında daha üst görevlerde bulunduğu hâlde o yükselememiştir. Kendisine has sorgu yöntemleri, zanlılara karşı şiddet içeren davranışları olmakla birlikte samimi, dürüst, dost canlısı, ekibini her türlü olumsuz durumdan koruma amacı güden bir tavıra sahiptir. Eşi Ceyda ile şiddetli geçimsizliği sebebiyle 2000'li yılların başlarında boşanmıştır. Ceyda, doktoru Yunus ile evlenmiştir. Gençlerbirliği taraftarıdır. İmamesinde "A" harfi bulunan ve hiç elinden düşürmediği bir tesbihi vardır. Ekibinde yer alan diğer polisler Harun (Tosun Paşa), Hayalet (Sabri), Akbaba (İsmet), Eda, Emre ve Cevdet ile beraber Ankara'da yaşanan cinayet olaylarını çözmeye çalışmaktadır. Behzat, ekipteki herkesi sever ama sevgisini göstermez.

Ercüment Çözer adında bir belalısı vardır. Onu her seferinde yakalar ama Ercüment, Behzat'ı ikna ederek kaçar. Örn: Şule'yi alıkoyar, Hapse girmesini engeller, kızının katilini söyler

İlişkileri ve Partnerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat, gençliğinde Diyarbakır’da iken Mine isminde bir kadınla gönül ilişkisi olmuştur. İlk eşi Ceyda'dan ayrılınca pavyonda şarkıcılık yapan Gönül ile beraber olmaya başlamıştır. Gönül'ü her zaman koruyup kollamaktadır. Gönül sosyal normları önemsemediğinden evli/nişanlı/ilişki içinde olup olmadığını önemsemez. Behzat çok sonra eski sevgilisi Bahar ile karşılaşır. Ona evlenme teklifi eder ve Bahar bunu reddeder ama Behzat’ın etrafında olmaya devam eder. Behzat bu sırada Cumhuriyet savcısı Esra ile görüşmeye başlar. Savcı Esra 30. bölümde Behzat’a onu sevdiğini söyler ve ilişkileri başlar. Bahar ise 32. bölümde diziden ayrılır.

Behzat, Esra’dan sonra hiçbir kadınla beraber olmadığı gibi Gönül’ü de koruyup kollamak dışında başka yakınlık göstermemektedir ve Gönül 36. bölümde diziden ayrılmıştır. Behzat ve savcı Esra arasında sürekli hareketli bir ilişki vardır. Behzat, en son kızı Şule ve savcı Esra’nın kardeşi Savaş eve çıkacakları için Esra ile kavga edip ayrılır ancak Behzat Esra’yı kaybetmeyi göze alamadığı ve hata yapmak istemediği için kendisine evlenme teklifi etmiş ve 61. Bölümde evlenmişlerdir. İleriki bölümlerde savcı Esra ihalelere fesat karıştırdığını ortaya çıkarmak için araştırdığı soruşturma sırasında, ortaya çıkmasını istemeyenlerin komplosu sonucu 69. Bölümde keskin nişancı tarafından öldürülene kadar.

Soyadı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide soyadının geçeceği zamanlarda hep sadece baş harfi olan Ç görülmektedir. Kredi kartında soyadının yazdığı yerde Ç hariç diğer harfler sansürlenmekte, masasındaki Behzat Ç. yazan yerde soyadının olduğu yerde Ç.'den itibaren diğer harflerini bir Gençlerbirliği anahtarlığı kapatmakta ve ismini yazarken genelde Ç.'ye gelince bir takım aksilikle olmakta (kalem biter, ihbar gelir vs) ve konuşma, diyaloglarda soyadından hiç bahsedilmemektedir. Ayrıca kızının mezarında da Berna Ç.'den sonrası görülmemiştir. Nikâhı sırasında nikâh memuru tam soyadını söylerken hoparlör arıza yapmıştır. O arada Behzat mikrofondan Harun'a Ercüment'den gelen çelengi kaldırmasını söyler böylece soyadı olayı karmaşaya gider.

Başından geçen soruşturmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurtuluş Parkı olayı[değiştir | kaynağı değiştir]

Behzat kızının ölümünden hemen sonra Kurtuluş Parkı'nda çıkan bir çatışmada suçlunun Berna yaşında bir kızı öldürmesinden dolayı adamı tutukladıktan sonra bilerek ve isteyerek ateş etmiş ve adamın omzundan vurmuştur. Olayla ilgili açılan soruşturmada ise mülkiye müfettişi gönderilmiş, meslekten atılmak ve hapse girmekten son anda kurtulmuştur. Suçsuz bulunmuştur. Behzat ise adamı vurduğu için kendiyle gurur duymuş ve hapse girmekten korkmamıştır.

Ercüment Çözer yüzünden hapse düşmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ercüment Çözer kızının katili karşılığında Behzat'a kendisini saklamasını ister. Behzat Ercüment'i saklar. Ayrıca Ercüment bir de Behzat Ç.nin evinde adam öldürüp Behzat'ın evinde kaldığına dair deliller bırakır. Behzat Ç. hakkında ise yakalama kararı çıkar. Fakat Behzat sonunda kızının katilini bulur. Kendisinin dostları ise Behzat'ın suçsuzluğunu ispatlar.

Kesik parmak cinayetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

90'lı yılların sonunda Ankara'da birtakım cinayetler işlenmiştir. Bu cinayetlerin ortak noktası ise katilin maktulü öldürdükten sonra parmaklarını kesmesidir. O zamanlar Cinayet Büroda görevli olan Aziz Başkomiser çözüp zanlıyı hapse attırmıştır. Ama daha sonra bu cinayetler tekrar işlenmeye başlanmış ve katil, Cevdet'in evine cinayetleri gösteren bir CD yollamıştır. Daha sonra katilin Narkotik Büro Amiri Suna olduğu anlaşılır.