Mecnun Çınar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mecnun Çınar
Leyla ile Mecnun karakteri
Mecnun Çınar.jpg
İlk görünüm Leyla ile Mecnun 1. bölüm
Son görünüm Leyla ile Mecnun 104. bölüm
Yaratan Burak Aksak
Canlandıran Ali Atay
Bilgileri
Tam adı Mecnun Çınar
Takma ad(lar)ı Mecnun Ç.
Cinsiyet Erkek
Doğum ve ölüm Mecnun Çınar (d. 12 Eylül 1985, Kireçburnu, İstanbul)

Mecnun Çınar (12 Eylül 1985, Kireçburnu, İstanbul), Leyla ile Mecnun isimli dizide Ali Atay'ın canlandırdığı kurgusal karakter.

Dizinin baş karakteri olan Mecnun Çınar'ın en yakın arkadaşları ise İsmail Abi, Yavuz'dur. Anadolu Üniversitesi açıköğretim işletmeden mezun olamamıştır.

Bebekken hastanede aynı beşikte yattığı Leyla'yı yıllar sonra annesi ve babası ile istemeye giderler. Leyla'nın zengin babası kızını vermez. Kalkıp gidecekleri sırada Mecnun Leyla'yı görür ve aşık olur. Bir gece rüyasında çöllere düşer ve çölde Ak Sakallı Dede ile karşılaşır. Ak Sakallı Dede, Mecnun'un rüyalarından çıkar ve Mecnun'la beraber yaşamaya başlar. Mecnun'a hayatının birçok noktasında yardım eder. Mecnun Leyla'ya olan aşkını itiraf eder ve Leyla'nın da kendisine olan aşkını öğrenir. İkili beraberlikleri sırasında birçok olayla karşı karşıya gelir ve üstesinden gelir.

Dizinin çekim mekanlarından İskender ve Mecnun'un evi.

İkinci sezonun başında Mecnun, Leyla’yı bir trafik kazası sonucu kaybeder. Bu olay üzerine bir yıl boyunca kimseyle konuşmayan Mecnun, gerçeği bir türlü kabul edemez. Leyla’yı geri getirebileceği fikrine kapılarak yeni maceralara atılır. Bu sırada Leyla’nın organlarının bağışlandığı ortaya çıkar. Böylece Mecnun’un yolu Leyla’nın ciğerini taşıyan Sedef ve kalbini taşıyan Şirin’le kesişir. Bir yanda kafa dengi olan ama sürekli atıştığı Sedef, diğer yanda kendisinden çok farklı olan, fizik ve sosyoloji okuyan Şirin. Bu iki kızın hayatına girmesiyle işler Mecnun için gitgide karışır. Tabii ki babası İskender, akıl danıştığı Aksakallı Dede, hiçbir işte tutunamayan İsmail, her kapıyı açabilen Yavuz ve tüm patavatsızlığı ve çılgın danslarıyla mahallenin vazgeçilmezi olan Erdal Bakkal, her olayda Mecnun’un yardımına koşar. Ama mahalledekilerin birbirine yardımı genellikle işleri daha da karmaşık bir hale getirir.

Mecnun önce Şirin'e sonra Sedef'e aşık olduğunu zanneder. Fakat anlar ki ikisine de aşık değildir. O Leyla'sına aşıktır ve onu bulmak için çöllere düşer. Bir zaman yaşamını çöllerde devam ettirdikten sonra Ak Sakkallı Dede Mecnun'un yeniden Kireçburnu mahallesine dönmesini sağlar. Bu sırada Mecnun'un babası İskender eski arkadaşı Ömer'le karşılaşır. Mecnun ve İskender, İskender'in arkadaşı Ömer'in evine gider. Mecnun burada Ömer'in kızı Leyla'yı görür ve ona aşık olur.

Atlara takıntılıdır.