Old Town Road

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Old Town Road
Lil Nas X single
Yayımlanma 3 Aralık 2018 (2018-12-03)
Format Dijital indirme
Tarz Trap, country rap, pop
Süre 1:53
Şirket Columbia
Yazar Montero Hill, Trent Reznor, Atticus Ross, Kiowa Roukema
Yapımcı YoungKio, Reznor, Ross
Lil Nas X single kronolojisi
"Old Town Road"
(2018)
"Panini"
(2019)

"Old Town Road", Amerikalı rapçi Lil Nas X tarafından ilk olarak Aralık 2018'de bağımsız olarak yayınlanan şarkı. Popülerlik kazandıktan sonra, single Mart 2019'da Columbia Records tarafından tekrar yayınlanmıştır. Lil Nas X, Amerikalı şarkıcı Billy Ray Cyrus'un yer aldığı 5 Nisan 2019'da yayınlanan de bir remix kaydetmiştir. Hem orijinal hem de remix, Lil Nas X'in ilk EP'si olan 7 (2019) adlı yapımda yer almıştır.

Old Town Road, genellikle yayımlanmasından önce ana akım çevrelerde popüler olmayan "country rap" adlı müzik türü içerisinde sınıflandırılmaktadır. Hollandalı plak yapımcısı YoungKio, şarkıda kullanılan enstrümental kısımları üretmiş ve 2018'de çevrimiçi olarak satın alınabilir hale getirmiştir. Bu kısım Amerikan endüstriyel rock grubu Nine Inch Nails'in " 34 Ghosts IV " adlı parçasından alınma bir banjo örneğini baz almıştır. Örnek trap tarzı Roland TR-808 davul ve bas arkasına yerleştirilmiştir. Lil Nas X, enstrümantal parçayı 30 ABD Doları karşılığında satın almış ve bir günde "Old Town Road"'u kaydetmiştir. O zamanlar üniversiteyı bırakmış ve kız kardeşi ile birlikte yaşayan Lil Nas X'in gerçek dünyadaki mücadeleleri bazı şarkı sözleri üzerinde etkili olmuştur.

Şarkı başlangıçta sosyal video paylaşım uygulaması TikTok'ta popülerlik kazandı ve Mart 2019'da Billboard listelerine girdi. Şarkı, Billboard Hot Country Songs listesinde 19. sıraya yükseldi, ancak türe uymadığı gerekçe gösterilerek listeden çıkartıldı ve country müziğin tanımı üzerine bir tartışma başlattı. Country listelerine yeniden girmemiş olsa da, hem şarkının orijinal sürümü hem de Cyrus'u içeren remix, üst üste on dokuz hafta boyunca Billboard Hot 100'de bir numaraya ulaştı. Uluslararası olarak, "Old Town Road" un orijinal veya remix versiyonu Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre ve Birleşik Krallık'taki ulusal single listelerinde ilk sıraya yükseldi ve diğer çeşitli pazarlarda ilk 10 içinde yer aldı.

Old Town Road, Ekim 2018'de RIAA tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde toplamda on milyon kayıt satan şarkılara verilen elmas sertifikasını alarak bu sertifikayı en kısa sürede alan şarkı oldu.[1] Billy Ray Cyrus'u içeren remix, Yılın Kaydı ödülüne aday gösterildi ve 62. Grammy Ödülleri'nde En İyi Pop Düet/Grup Performansı ile En İyi Müzik Videosu ödüllerini kazandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lil Nas X Takes the 'Old Town Road' to Diamond Status, Becomes Fastest Song Ever to Do So". The Root. 24 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ekim 2019.