Avrupa Tek Senedi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Avrupa Tek Senedi (İngilizce: Single European Act), Avrupa Birliği tek pazarını ve Avrupa Politik İş Birliğini resmen başlatan Roma Antlaşması'nda köklü değişiklikler yapan antlaşmadır.

Senet, 17 Şubat 1986 tarihinde Lüksemburg'da, 28 Şubat 1986 yılında da Lahey'de imzalanmıştır. Jacques Delors'un komisyon başkanlığı döneminde, 1 Temmuz 1987 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında resmî bir serbest ticaret uygulaması olmaması Avrupa Ekonomik Topluluğu üyeleri arasında hoşnutsuzluğa yol açıyordu. Bu konunun ülkelerarası politika uyuşmazlıklarının çeşitli yasalar çıkarılarak çözülmesi konusunda politikacılar ve işadamları istekliydiler. Bu nedenle Avrupa içinde bir tek pazarın yaratılıp yaratılamayacağını araştırması amacıyla bir komisyon kuruldu. Daha ileri gidilerek, bu amaca ulaşabilmek için gerekli olabilecek adımların bulunması için çalışmalara başlandı. Sonuç olarak kurulan komisyon Avrupa Tek Senedi olarak imzalanan öneriyi ortaya koydu.

İmzalanan senedin amacı Avrupa Birliği'ne üye ülkeler arasında var olan ekonomik engelleri ortadan kaldırmak, uyumu arttırmak ve böylece Avrupa Birliği üyesi ülkelerde rekabet alanı oluşturmaktı. Senet ayrıca birliğin o zamanki kurumlarında da yenilikler yaptı. Nitelikli çoğunlukla oylama yöntemi getirildi. 1992 yılına kadar tek pazara geçilmesi hedefi belirlendi.

Bu senet ayrıca, Avrupa Birliği'nin sonradan izleyeceği Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikası'nın da temeli olan Avrupa Politik İş Birliği kavramını resmen ortaya koydu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]