Avrupa Güney Gözlemevi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 48°15′36″K 11°40′16″D / 48.26°K 11.67111°D / 48.26; 11.67111

ESO Logo

Avrupa Güney Gözlemevi (İngilizce: European Southern Observatory ) ya da daha resmî adıyla Avrupa Güney Yarımküre Astronomik Araştırmalar Organizasyonu hükûmetlerarası bir astronomi araştırma organizasyonudur ve Avrupa Birliği üyesi olan 12 devlet ile İsviçre tarafından desteklenmektedir. 1962 yılında kurulmuştur ve daha çok işlettiği, aktif optiğin öncülerinden olan New Technology Telescope (NTT) (Yeni Teknoloji Teleskop) ve 4 adet 8 metre sınıfındaki teleskopa sahip olan Very Large Telescope (VLT) (Çok Büyük Teleskop) gibi dünyanın en büyük teleskopları ile üne kavuşmuştur.

Sahip olduğu birçok gözlem tesisi sayesinde çok sayıda astronomik keşif yapılmış ve astronomik kataloglar için çok sayıda veri elde edilmiştir. Bunların arasında en son keşiflerden biri de insanoğlu tarafından görülmüş en uzak galaksi olan Abell 1835 IR1916 galaksisidir. 2005 yılında, 260 ışık yılı uzaklıktaki bir kahverengi cücenin yörüngesinde olan 2M1207b adlı bir exolar gezegenin ilk resmini sağlamıştır.

Tesisleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gözlem tesislerinin çoğunluğu Şili'dedir ve merkezi ise Almanya'da Münih yakınlarındaki Garching kentindedir. ESO Şili'deki Atacama Çölü'nde bulunan 3 gözlemevini işletmektedir:

ESO'nun en heyecan verici projelerinden biri de Overwhelmingly Large Telescope (OWL) projesidir ve imal edildiğinde dünyadaki en büyük teleskop olacaktır.

Üye ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Avusturya ise şu sıralarda katılmak için görüşmeler yapmaktadır.[3]

Türkiye ise hükümetler arası gökbilimi kuruluşu Avrupa Güney Gözlemevi'ne (ESO) üyelik çalışmalarına başladı.[4]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]