Auvers'deki Kilise

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Auvers'deki Kilise
Sanatçı Vincent van Gogh
Yıl 1890
Tür Yağlıboya
Boyutlar 74 cm × 94 cm (29 in × 37 in)
Konum Orsay Müzesi, Paris
Kilise, 2006

Auvers'deki Kilise, Hollandalı art izlenimci ressam Vincent van Gogh tarafından 1890'da yapılmış olup, şu anda Fransa'nın Paris şehrindeki Orsay Müzesi'nde sergilenen yağlı boya tablodur. Tabloya konu olan kilise Fransa'da, Paris'in 27 kilometre (17 mi) kuzeybatısındaki Place de l'Église, Auvers-sur-Oise'dadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Auvers'deki KiliseAuvers'deki Belediye Binası (fr · en) gibi başka tablolar ve çok sayıda sazdan çatılı küçük ev çizimiyle birlikte, ressamın Nuenen dönemini hatırlatır.[1] Saint-Rémy-de-Provence'daki son haftalarında kuzeye dair belli bir nostalji mevcuttur: Buradan ayrılmasından iki hafta önce yazdığı bir mektupta, "Hastayken yine de ezberimden bazı küçük tablolar yaptım ki bunları daha sonra göreceksin, Kuzeyin anıları." diye yazar.[2]

Kızkardeşi Wilhelmina'ya 5 Haziran 1890'da yazdığı bir mektupta bu resmi tarif ederken, Nuenen'de yaptığı benzer bir eserine özel olarak değinir:

Köy kilisesinin daha büyük bir tablosunu yaptım — basit koyu mavi, pür kobalt gökyüzüne karşı binanın menekşe renkli, vitrayların deniz mavisi iri mürekkep lekeleri gibi, çatının ise menekşe rengi ve yer yer turuncu göründüğü bir efekt. Ön planda çiçek açmakta olan kimi yeşil bitkiler ve içine pembe günışığı akmış kum. Ve bir defa daha bu, Nuenen'deki eski kule ve mezarlığa ilişkin çalışmalarımla neredeyse aynı. Yalnızca şimdi muhtemelen renkler daha canlı, daha görkemli.[3]

"Basit koyu mavi", Auvers-sur-Oise'daki aynı kısa dönem içinde yapılan Adeline Ravoux'nun Portresi'nde de kullanıldı.

Auvers'deki Kilise'nin ön planı güneş tarafından parlak şekilde aydınlatılmıştır; ancak kilise kendi gölgesinde durmaktadır ve "ne ışığı yansıtmakta, ne kendisi ışık yaymaktadır."[4] Van Gogh Borinage, Belçika'da devam etmeyi umduğu rahiplikten çıkarıldıktan sonra, kardeşi Theo'ya Temmuz 1880'de Cuesmes'den yazdı. Mektupta "boş ve vaaz verme"yi sembolize etmek için Shakespeare'in IV. Henry, Bölüm 1[5] eserinde yer alan kilisenin içindeki karanlık boşluk görüntüsüne gönderme yaptı:[6] "Onların Tanrıları Shakespeare'in sarhoş Falstaff'ının Tanrısı gibi, 'bir kilisenin içi'."[7]

Ayrılan yollar motifi Buğday Tarlası ve Kargalar tablosunda da görülmektedir.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Auvers'deki Kilise, bilimkurgu türündeki televizyon dizisi Doctor Who'nun yeniden çekilmeye başlandıktan sonraki beşinci sezonunun onuncu bölümü olan ve 2010'da yayınlanan "Vincent and the Doctor"da önemli rol oynar. Bölümde tablodaki kilisenin camlarından birinde tuhaf, griffinesk ("krafayis" denilen) bir yaratık tasvir edilmiştir. Bu da, dizinin zamanda yolculuk eden baş karakteri Doktor'a Haziran 1890'da Auvers-sur-Oise'da şeytani bir şeyin gizlenmiş olduğunu gösterir. Ancak Tony Curran tarafından canlandırılan van Gogh kilisede yaratığı alt edince, tablo özgün, değişmemiş hâline geri döner. Krafayis'in sonradan kör olduğu ortaya çıkar. Dünyanın ve gökyüzünün (Vincent'ın gördüğü hâliyle) renkleri ve şekillerine kör olmak, bölümde tekrarlanan bir temadır.[8]

Notlar ve referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lubin, Stranger on the earth: A psychological biography of Vincent van Gogh, Holt, Rinehart, and Winston, 1972. ISBN 0-03-091352-7, page 230.
  2. ^ "Letter 629: Vincent van Gogh to Theo van Gogh : 30 April 1890". webexhibits.org. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2017. 
  3. ^ "Letter W22 - Vincent van Gogh to Wilhelmina van Gogh : 5 June 1890". webexhibits.org. 25 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2017. 
  4. ^ Erickson, Kathleen Powers. At Eternity's Gate: The Spiritual Vision of Vincent van Gogh, 1998, ISBN 0-8028-4978-4. Page 171.
  5. ^ "And I have not forgotten what the inside of a church is made of, I am a peppercorn, a brewer’s horse: the inside of a church!" — Perde 3, Sahne iii.
  6. ^ Erickson, page 172
  7. ^ "Letter 133 - Vincent van Gogh to Theo van Gogh : July 1880". webexhibits.org. 16 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2017. 
  8. ^ John Moore (5 Haziran 2010). "Doctor Who series 5 episode 10 review: Vincent And The Doctor". Den of Geek. 24 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]