Rijswijk ve Schenkweg Yakınlarındaki Çayırlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Meadows near Rijswijk and the Schenkweg sayfasından yönlendirildi)

Rijswijk ve Schenkweg Yakınlarındaki Çayırlar Vincent van Gogh'un Ocak 1882'de yaptığı suluboya resimdir. Bu resmi Lahey'e yerleştikten hemen sonra yapmıştır.[1]

Resim stüdyo dairesinden Lahey'in uzak taraflarını ve şehrin kırlara doğru genişlemesini tasvir etmektedir. Schenweg boyunca gözüken yerde, yeni inşa edilen ve şu anda Lahey merkez istasyonu olarak kullanılmakta olan Rijnspoor tren istasyonu gözükür. Rijswijk o zaman güneyde Delft'e komşu olan ve Lahey'e boyuna uzanan küçük bir kırsal yerleşimdi. Rijnspoor'un yapıldığı arazi daha sonradan Rijswijk tarafından Lahey'e verilmiştir. Bu arazi şu anda Lahey'in banliyösü konumundadır.

38 cm'ye 56 cm olan bu resim şu anda Londra'da bir özel koleksiyonda bulunmaktadır.

Resim Van Gogh'un ilk tamamı bitirilmiş eserlerinden biridir. Uzun yıllardır çizmesine ve suluboya kullanmasına rağmen, Lahey'de yaşayan üvey kuzeni ve akıl hocası Anton Mauve'e Aralık 1881'deki ziyaretine kadar resmi ciddiye almamıştır.

Van Gogh'un dedesi Johannes Andricus Stricker'in 80. yaş günü kutlaması, Ağustos 1872.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Vincent van Gogh. ""Letter 200: Theo van Gogh. The Hague, on or about Saturday, 14 January 1882"". Van Gogh Museum. 13 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2017.