Johanna van Gogh-Bonger

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johanna van Gogh-Bonger
Jo van Gogh-Bonger, by Woodbury and Page.jpg
Doğum 4 Ekim 1862(1862-10-04)
Amsterdam, Hollanda
Ölüm 2 Eylül 1925 (62 yaşında)
Laren, Hollanda

Johanna Gezina "Jo" van Gogh-Bonger (4 Ekim 1862 – 2 Eylül 1925), ressam Vincent van Gogh'un kardeşi sanat simsarı Theo van Gogh'un eşidir. Vincent van Gogh'un ünlenmesinde anahtar isimlerden biridir.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Johanna Gezina Bonger Hollanda'nın Amsterdam şehrinde doğdu. Yedi kardeşin beşincisi ve bir sigorta brokerının kızıydı. Müziksever bir aileden geliyordu, Johanna da iyi derecede piyano çalmayı öğrendi. "Neşeli ve hayat dolu bir çocuk" olan Johanna'nın, ev işlerine yardım eden ablalarından farklı olarak, İngilizce alanında eğitim görmesine ve üniversite derecesine eşdeğer bir derece elde etmesine izin verildi. Johanna bazı aylar Londra'da kalarak British Museum'un kütüphanesinde çalıştı.[1]

On yedi yaşından itibaren ayrıntılı bir günlük tuttu. Bu günlük sonradan Vincent van Gogh hakkındaki birçok bilginin kaynağı oldu. Aynı dönemde yazar Multatuli'nin etkisi altına girdi.

Yetişkinliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Jo oğlu Vincent Willem ile Raoul Saisset'in stüdyosunda, 4 Rue Frochot, Paris, 1890.

Yirmi iki yaşında Elburg'daki bir yatılı kız okulunda İngilizce öğretmeni oldu, ardından Utrecht'teki High School for Girls'de görevini sürdürdü. Aynı dönemde Amsterdam'da bulunduğu bir sırada ağabeyi Andries kendisini Vincent'ın kardeşi Theo van Gogh ile tanıştırdı. Van Gogh kız kardeşlerden biri kendisini "zeki ve nazik" sözleriyle tarif etti.

İlk evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Johanna kendisini ertesi yıl ziyaret ederek aşkını ilan eden Theo'yu başta fazla tanımadığından reddettiyse de, bir yıl sonra evlenme teklifini kabul etti ve 17 Nisan 1889'da Amsterdam'da evlendiler. Oğulları Vincent Willem 21 Ocak 1890'da doğdu. Ancak Theo'nun Ocak 1891'deki ölümüyle, Johanna geçimini sağlamak zorunda olduğu bebeğiyle dul kaldı.

Kendisine yalnızca birkaç parça mobilya ile kayınbiraderi Vincent'ın o zamanlar değersiz olan 200 civarında eseriyle dolu olan, Paris'te bir apartman dairesi kaldı.[2] Kendisine bu resimlerden kurtulması tavsiye edildiyse de Johanna bunun yerine Hollanda'ya geri döndü, Amsterdam'a 25 km. uzaklıkta bir köy olan Bussum'da bir pansiyon açtı ve sanatsal bağlantılarını yeniden kurdu. Evliliği boyunca tutmayı bıraktığı günlüğünü, oğlunun bir gün okuması niyetiyle yeniden tutmaya başladı. Ek gelir elde etmek amacıyla Fransızca ve İngilizce'den Felemenkçe'ye kısa hikâyeler çevirdi. 1905'te ailesinin açıkça karşı çıkmasına karşın kadın sosyalist hareketinin kurucularından biri oldu. Ancak bunun oğlunu yetiştirmesini engellemesine izin vermedi.

1892'de Vincent'ın eserlerinin sergilenmesini organize etmekteyken Richard Roland Holst tarafından sertçe eleştirildi:

"Bayan Van Gogh cazibeli bir küçük hanım, ancak birinin hakkında hiçbir şey bilmediği bir konuda fanatikçe hayranlık göstermesi beni rahatsız ediyor; duygusallıktan körleşmesine rağmen tamamen eleştirel bir tavır takındığını düşünüyor. Okul çağı kızıvari zırvalıklar, daha fazlası değil. [...] Bayan Van Gogh'un en çok beğendiği eserler en abartılı ve duygusal olanlar, ona en fazla gözyaşı döktürenler; kederinin Vincent'ı bir tanrıya dönüştürdüğünü unutuyor."[3]

İkinci evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Johanna Bonger, ikinci eşi Johan Cohen Gosschalk, 1905.

Ağustos 1901'de Amsterdam'da doğmuş Hollandalı bir ressam olan Johan Cohen Gosschalk (1873–1912) ile evlendi. 1912'de bir kez daha dul kaldı. 1914'te Theo'nun cenazesini mezarından çıkartırarak Utrecht'ten Auvers-sur-Oise'a getirtti ve Vincent'ın yanına gömdürdü.[4]

Çalışmaları ve van Gogh mektupları[değiştir | kaynağı değiştir]

Johanna, Vincent ile eşinin ölümünden sonra yoğun şekilde kardeşler arasındaki yazışmaların yayına hazırlanması üzerine çalıştı. Felemenkçe ilk cilt 1914'te yayımlandı. Johanna ayrıca Vincent'ın eserlerini çeşitli erken dönem retrospektif sergilere bağışlayarak, onun ünü ve itibarının artmasında kilit rol oynadı. Ayrıca Van Gogh ailesinin tarihini yazdı.[5]

Johanna, temasını sürdürdüğü Vincent'ın arkadaşı Eugène Boch'a Temmuz 1891'de Eugene Boch'un Portresi'ni hediye etti.[6] Émile Bernard ile de temasını kesmedi. Bernard, Vincent van Gogh'un eserlerinin tanıtımında ona yardımcı oldu.

Uzun süre acılar çekmiş sanatçı Vincent van Gogh'un mirası ve ünü, ölümünü izleyen yıllarda önce Hollanda'da, ardından Almanya'da, sonrasında ise Avrupa çapında yayıldı. Kardeşi Theo ile arkadaşlıkları Ağustos 1872'den itibaren birbirlerine yolladıkları sayısız mektupla belgelendi. Van Gogh-Bonger mektupları 1914'te üç cilt hâlinde yayımladı. Johanna başlarda Van Gogh'un tablolarının Berlin'deki sergileri ve 1914'te Theo'ya mektuplar'ın ilk cildinin yayımlanması için Alman sanat simsarı ve yayımcılar Paul Cassirer ve kuzeni Bruno ile yakın çalıştı. Mektupların yayımlanması, sanatı için acılar çekmiş ve genç yaşta ölmüş, gergin ve kendisini adamış ressam Vincent van Gogh'un merak uyandıran esrarının yayılmasına yardımcı oldu.

Son yılları ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1915-1919 yılları arasında New York'ta yaşadı, 1919'da Amsterdam'a döndü. 2 Eylül 1925'te, 62 yaşında, Laren, Hollanda'da öldü. Öldüğü sırada hâlâ Vincent'ın mektuplarını İngilizce'ye çevirmekle meşguldü. Bir çocuğu ve dört torunu vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Van Gogh: The Life. S Naifeh & G. White Smith. Profile Books (2012) p450
  2. ^ Memoirs of V.W.Van Gogh http://www.webexhibits.org/vangogh/memoir/nephew/1.html 5 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ Quoted in J.M. Joosten, "Van Gogh publicaties (15) deel 6", Museumjournaal 15 (1970), pp. 157-58, note 61.
  4. ^ Sweetman 1990, s. 367.
  5. ^ "Vincent van Gogh Memoir". Webexhibits.org. 19 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Haziran 2011. 
  6. ^ "Johanna van Gogh stayed in touch with Eugene Boch". Eugeneboch.com. 10 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ağustos 2012. 

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]