Auvers-sur-Oise

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Auvers-sur-Oise (Fransızca telaffuz: [o.vɛʁ.syʁ.waz]), Paris'in kuzeybatısında yer alan komündür. Paris'in merkezinden 272 km (169 mi) uzaklıktadır. Vincent van Gogh başta olmak üzere birkaç tanınmış kişiyle bilinmektedir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

19. yüzyıl boyunca Auvers-sur-Oise'da Paul Cézanne, Charles-François Daubigny, Camille Pissarro, Jean-Baptiste-Camille Corot ve Vincent van Gogh olmak üzere birçok ressam yaşadı ve burada çalıştı. Daubigny'nin evi kendisinin, ailesinin ve Honoré Daumier gibi arkadaşlarının tablolarının sergilendiği bir müzeye dönüştürülmüş durumdadır.

Nehir boyunca Auvers'den Pontoise'a doğru yürürseniz, Pissarro'nun tablolarında düşünülen birtakım görüşleri görebilirsiniz.

20. yüzyıl boyunca Henri Rousseau (Douanier Rousseau), Otto Freundlich ve Pierre Daboval dahil olmak üzere ressamlar buraya gitmeye devam ettiler. COBRA sanatçısı Corneille son yıllarını köyde geçirdi ve Vincent van Gogh'dan birkaç metre uzağa gömüldü.[1]

1 Ağustos 1948'de Auvers-sur-Oise topraklarının %17'si ayrılarak Butry-sur-Oise'in komünü haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "IVincent van Gogh's Grave". Minor Sights. 26 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]