İçeriğe atla

Le Moulin de la Galette (Van Gogh serisi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Le Moulin de la Galette
Sanatçı Vincent van Gogh
Yıl 1886
Tür Tuval üzerine yağlı boya
Boyutlar 46 cm × 38 cm (18 in × 15 in)

Le Moulin de la Galette, Vincent van Gogh'un 1886 yılında Paris'in Montmartre bölgesinde kardeşi Theo ile birlikte yaşadığı evinin yakınında bulunan Moulin de la Galette adlı bir yel değirmenini çizdiği resimlerin genel adıdır. Paris'i tepeden gören yel değirmeninin yakınlarında şehir manzarasını seyretmek için bir teras ve insanların eğlenmesi için bir dans salonu bulunmaktaydı.

Yel değirmeni resimleri, Van Gogh'un Montmartre serisindeki resimlerin bir alt kümesini oluşturmaktadır.

Paris yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

1886 yılında van Gogh, Hollanda'dan ayrılarak Paris'e, kardeşi Theo van Gogh ile birlikte paylaştıkları bir daireye taşındı. Van Gogh daha önceki yıllarında büyük Hollandalı ressamlardan etkilenmişken, Paris'e gelmesi kendisinin ayrıca Japon sanatından ve Empresyonistler, Sembolistler, Pointilistler gibi farklı akımların temsilcilerinden de etkilenmesine neden oldu. Arkadaş çevresinde Émile Bernard, Paul Gauguin, Camille Pissarro, Henri de Toulouse-Lautrec ve Paul Vogler gibi isimler bulunuyordu.[1]

Paris'e tepeden bakan bir tepe olan Montmartre; barları, kafeleri ve dans salonlarıyla ünlüydü. Ayrıca kır bölgesinin kenarında yer almasıyla van Gogh'un Paris'te yaşarken pek çok kır resmi yapmasına fayda sağlamıştır.[2]

Montmartre çevresindeki manzara ve yel değirmenleri, van Gogh'un birçok tablosuna ilham kaynağı olmuştur. Moulin de la Galette isimli yel değirmeni, van Gogh'un 1886'dan 1888'e kadar kardeşi Theo ile paylaştığı dairenin yakınında bulunmaktaydı. 1622 yılında Blute-Fin adıyla inşa edilmiş olan bu yel değirmeni 19. yüzyılda Debray ailesine aitti. Van Gogh, yeni taşındığı bu bölgede Empresyonist ressamlarla tanışmasının da etkisiyle daha hafif ve renkli sanat eserleri yaptı.[3]

Moulin de la Galette ayrıca Montmartre tepesinde bulunan son iki yel değirmeninin arasındaki bir açık hava dans salonunun adıydı. Van Gogh'a ek olarak, Toulouse-Lautrec ve Pierre-Auguste Renoir de Moulin de la Galette ismindeki bu dans salonunu konu alan tablolar yapmıştır.[4] Renoir'in dans salonunu resmettiği tablosuna Bal du moulin de la Galette (Moulin de la Galette'de Balo) adını vermiştir.

Tablolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Benzer kompozisyonlara sahip üç resim[değiştir | kaynağı değiştir]

Van Gogh, Paris'teki ilk yılında Montmartre tepesi ve yel değirmenleri gibi kırsal alanları çizmiştir. Kullandığı renkler bazen kasvetli olmakta, endişe ve yalnızlık duygusu uyandırmakta iken bazı resimlerinde ise parlak renkler kullanmış ve coşkulu bir doğa ortamı resmetmiştir.[5]

Le Moulin de la Galette isimli diğer resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Blute-Fin Yel Değirmeni, Montmartre olarak da adlandırılan Le Moulin de la Galette (F274), van Gogh'un Hollanda'daki kasvetli ve ağır çalışmalarından daha farklı bir tarza geçişini yansıtır. Empresyonizmden etkilenen van Gogh, bu eserde ışığı ve hareketi yakalamak için daha açık renkler ve kontrolsüz fırça darbeleri kullanmıştır. Van Gogh, resmi Theo ile birlikte yaşadığı sokakta bulunan boş bir arsadan çizmiştir. Resimde, 17. yüzyıldan kalma bir tahıl değirmeni olan ve Paris manzaraları için bir cazibe merkezi olarak görülen Moulin de Blute-Fin vardır. O zamanlar tepede üç yel değirmeni bulunmaktaydı ancak van Gogh resimlerinde bu yel değirmenini tasvir etmeyi tercih etmiştir. Tepedeki diğer yel değirmenlerinden biri olan Moulin a Poivre, resmin sol tarafında ufuk çizgisine yakın olarak görülebilmektedir. Resim, İskoç sanat tüccarı Alex Reid tarafından William McInnes'e satıldı. Günümüzde ise van Gogh'un çizdiği Alexander Reid'in Portresi ile birlikte Glasgow'daki şehir müzelerinin koleksiyonunda yer almaktadır.[2]

Le Moulin de la Galette (F348), van Gogh'un duyguyu aktarmak için kalın boya tabakalarının kullanıldığı impasto adı verilen tekniği kullandığı resimlerine bir örnektir. Yel değirmenindeki ve merdivenlerdeki fırça darbeleri dikkat çekmektedir. Resimde görülen iki kişinin yüzleri yalnızca birkaç fırça darbesi kullanılarak oluşturulmuştur.[6]

Blute-fin yel değirmeni resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Blute-Fin Yel Değirmeni, Montmartre olarak da adlandırılan Le Moulin de la Galette (F274) resmine ek olarak, Blute-Fin adı verilen birkaç tablosu daha vardır.

Diğer yel değirmeni resimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

van Gogh'un Paris'teki döneminde çizdiği farklı yel değirmeni resimleri de bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The World of Van Gogh (1853–1890). Alexandria, VA, USA: Time-Life Books. 1969. ss. 40, 69. 
  2. ^ a b Millet to Matisse: Nineteenth- and Twentieth-century French painting from. New Haven and London: Yale University Press with Glasgow Museums. 2002. ss. 104-105. ISBN 0-902752-65-0. 10 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
  3. ^ Frommer's Memorable Walks in Paris. Hoboken: Wiley Publishing Inc. 1999. s. 123. ISBN 0-471-77648-3. 4 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
  4. ^ Picasso's Paris: walking tours of the artist's life in the city. New York: The Little Bookroom. 1999. s. 19. ISBN 0-9641262-7-3. 
  5. ^ A remarkable friendship: Vincent van Gogh and John Peter Russell. Carlton, Victoria: Melbourne University Publishing. 2008. s. 145. ISBN 978-0-5228-5376--6. 10 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
  6. ^ A Visit to Buenos Aires National Museum of Fine Arts. Buenos Aires: Editorial Albatros SACI. 2005. s. 33. ISBN 978-950-24-1171-2. 10 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2022. 
  7. ^ "Disputed Van Gogh painting Le Blute-Fin Mill goes on display". The Guardian. 24 Şubat 2010. 10 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2022.