Auvers'deki Evler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Auvers'deki Evler
F83: Kulübe, Van Gogh Müzesi

Auvers'deki Evler, Vincent van Gogh tarafından yapılan bir yağlı boya resimdir. Paris'in kuzeybatısında yer alan Auvers-sur-Oise kasabasına taşındıktan kısa bir süre sonra, yani 1890 yılının mayıs sonu veya haziran başı gibi yapılmıştır.

Taşınmasının nedenleri arasında Saint-Rémy'deki sıkılganlık ve monoton hayat yaşaması önemli yer tutar. Bunun yanında Fransız yazar ve eleştirmen Albert Aurier'in kendisinin resimlerini eleştirmesi sonucu edindiği ün de taşınmasına vesile olmuş denebilir.

Saint-Rémy'deki son iki ayında hafızasında canlanan görüntülerden tuvaller yapmıştır. Bu resimlere Hollanda köküne gönderme yaparak "Kuzey'in Anıları" adını takmıştır. Yaptığı resimlerde bu kuzeye dönüş Auvers'te de devam etti. Bununla ilgili Auvers'deki Kilise F789 örnek olarak verilebilir. Fakat Nuenen'de yaşadığı köylü hayatını burada devam ettirmemiştir. Auvers'te evlerin resmedilmesi çeşitli sosyal sınıfların göz önüne gelmesine yardımcı olmuştur.

Kuzey'in Hatıraları[değiştir | kaynağı değiştir]

Vincent van Gogh 1880'lerin başlarını yine bir ressam ollarak Hollanda'nn Etten, Lahey, Drenthe ve Neuen (aile evi)'de geçirdi. Neuen'de kendisinin en başarılı yapıtların biri saydığı F82  Patates Yiyenler'i yaptı. Diğer yapıtlarından örnek olarak F83  Kulübe köylülere ve onların yaşam stiline karşı duyduğu sempatiyi kanıtlayacak niteliktedir.[1] Mart 1885'te babasının ölümünden sonra hem ailesi hem de Nuenen'deki komşuları ile kavgalar yaşayan ve zorluklar geçiren Vincent, Anvers, Belçika'ya taşındı, orada güzel sanatlar akademisinde okudu, ve daha sonra Mart 1886'da sanatkar olan kardeşi Theo ile Fransa, Paris'te buluştu. Antwerp'den taşınması, yılın başında yaşadığı sağlıklı sorunlarıyla ile ilgili endişelerini azaltıp onu motive etti.[2]

Paul Cézanne. Auvers'in Panoramik Görünümü.Şikago Sanat Enstitüsü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Naifeh & Smith, pp. 423-51
  2. ^ Naifeh & Smith, pp. 469-92

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]