Fırtınalı Havada Scheveningen Sahili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fırtınalı Havada Scheveningen Sahili
Felemenkçe: Zeegezicht bij Scheveningen
Sanatçı Vincent van Gogh
Yıl 1882 (1882)
Tür Yağlıboya
Boyutlar 34,5 cm × 51 cm (13.6 inç × 20.1 inç)

Fırtınalı Havada Scheveningen Sahili[kaynak belirtilmeli] veya bilinan diğer adıyla ayrıca Scheveningen'de Deniz Manzarası[kaynak belirtilmeli] (Felemenkçe: Zeegezicht bij Scheveningen), Ağustos 1882'de Lahey yakınlarındaki Scheveningen'da yapılan Vincent van Gogh'un erken dönem yağlı boya tablosudur.

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Van Gogh, kuzeni Ariëtte (Jet) Sophia Jeannette Carbentus'un kocası Anton Mauve'un gözetiminde Aralık 1881'de ilk resimlerini yaptı. Bu eser Van Gogh'un Ağustos 1882'de yaptığı ikinci resim çalışmasıdır.

Resim, 21-28 Ağustos 1828'de fırtınalı bir günde, Lahey'den birkaç kilometre uzakta bulunan Kuzey Denizi kıyısındaki Scheveningen'deki plajı gösteriyor. Resim, sahilde bir şövale üzerinde hızlı bir şekilde, en plein air, yapıldı. Rüzgâr neredeyse Van Gogh'u ayağa kaldıracak şekilde esiyordu. Rüzgarın eserek getirdiği kumların çoğunu kalın ıslak tablodan temizlemeyi başarırken bir kısmı öylece kaldı.

Resim, Hendrik Mesdag'ın 1881 Scheveningen Panoraması gibi Lahey Okulu resimlerinin gri tonlu deniz manzaralarını içeren empresyonist bir çalışmadır. Kompozisyon üç yatay bölgeye ayrılmıştır: koyu renkli sarmaşık bulutları olan tehditkar gri gökyüzü, sahile çarpan beyaz süslü dalgalı yeşilimsi-gri deniz, kahverengimsi, turuncu, sarı ve yeşillikler içinde plaj ve kum tepeleri. Sahilde bir sürü insan var, beyaz boneli balıkçı kadınlar, bir balıkçı teknesini bağladıkları iple güvenli bir şekilde karaya çekmeyen çalışan at arabalı bir grup erkeği izlemekteler.

Çalışma, 34.5'e 51 santimetre (13.6 x 20.1 inç) ölçüsündedir. Jacob Baart de la Faille'ın 1928 tarihli Vincent van Gogh'un Eserleri'nde "F4" ve Jan Hulsker'ın 1978 tarihli The Complete Van Gogh'da "JH187" şeklinde kataloglanmıştır.

Resim, Breda'daki Van Gogh aile evinde saklandı. Aile 1886'da taşınınca birçok ilk dönem eseriyle birlikte tavan arasına bırakıldı ve bir marangoz olan Adrianus Schrauwen'in eline geçti. 1902'de tüccar J. C. Couvreur'a değersiz bir "süprüntü" çalışmanın bir parçası olarak satıldı ve Rotterdam'daki Kunstzalen Oldenzeel'e getirildi. 1903 yılında tütün ithalatçısı Gerlach Ribbius Peletier tarafından 2.500 guldene satın alındı.  Van Gogh'un diğer eserleri 1000 guldenden daha aza satıldığı için bu fiyat bir rekordu. Kızı Liesbeth Ribbius Peletier tarafından devralındı ve 1989'da ölümüyle birlikte Hollanda eyaletine bağışladı.

1989'dan itibaren Amsterdam'daki Van Gogh Müzesi'nde yer alırken Van Gogh'un ilk dönem tablosu Nuenen'de Protestan Kilisesinden Çıkan Cemaat ile birlikte 7 Aralık 2002'de çalındı. 13 yıl boyunca çalıntı olarak kaldı fakat Ocak 2016'da Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia'daki İtalyan Guardia di Finanza tarafından orijinal çerçevesi olmadan kurtarıldı. Kurtarıldığı Eylül 2016'ya kadar açıklanmadı ve daha sonra müzeye eklenere Mart 2017'de yeniden sergilendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]