Sarı Ev

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sarı Ev
Felemenkçe: Het gele huis
Sanatçı Vincent van Gogh
Yıl 1888 (1888)
Tür Yağlı Boya
Boyutlar 190 cm × 720 cm (76 in × 28.3 in); 94 cm kalınlık (36 in)
Konum Van Gogh Müzesi, Amsterdam

Sarı Ev (FelemenkçeHet gele huis), diğer adıyla Cadde (FelemenkçeDe straat),[1][2] 1888 yılında 19. yüzyılda yaşamış Hollandalı ard-İzlenimci ressam Vincent van Gogh tarafından yapılmış bir suluboya tablosudur.

Bu isim, 1 Mayıs 1888'de Van Gogh'un dört oda kiraladığı Arles,Fransa'daki Place Lamartine'in sağ taraflarında bulunan evden gelir. Van Gogh, zemin kattaki iki büyük odayı aldı ve birini atölye diğerini ise mutfak olarak kullandı , ayrıca ikinci kattaki Place Lamartine manzaralı odaları aldı. Birinci katta, köşedeki iki panjuru da açık olan pencere Van Gogh'un konuk odasının penceresidir, burada Paul Gauguin Ekim 1888'den itibaren 9 ay boyunca yaşamıştır. Diğer pencerenin altı ise Van Gogh'un yatak odasıdır. Arka kısımdaki iki küçük oda daha sonra Van Gogh tarafından kiralanmıştır.

Van Gogh, yemeklerini yediği restoranın resmin sol kenarına yakın pembe renkte binanın içinde olduğunu belirtti (28 Place Lamartine). O restoran Widow Venissac tarafından işletildi, kendisi Van Gogh'un ev sahibiydi, ve aynı zamanda bölgedeki çoğu evin de sahibiydi. Sarı Evin sağ tarafında bulunan Avenue Montmajour, iki demiryolu köprüsüne iniyor.[3] İlk hat, hattan geçmekte olan bir trenle yerel bağlantıyı sağlıyor, bölgeyi, Rhône nehrinin tam karşısında olan Lunel'e bağlıyor. Diğer hat ise P.-L.-M. Demir yolları Şirketi (Paris Lyon Méditerranée) tarafından satın alınmıştır.[4] Sol ön tarafta, Place Lamartine'deki bahçelerden birini çevreleyen yaya yürüyüş yolu vardır. Avenue Montmajour'un solundan köprülere doğru çıkan hendek, bölgedeki evlere gaz sağladı ve bu şekilde Van Gogh atölyesinde gaz ışığıyla çalışabildi.[5]

Bina, II. Dünya Savaşı bombalamaları sırasında, 25 Haziran 1944'te hasar gördü,[6] ve daha sonra yıkıldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The Yellow House ('The Street') 17 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Van Gogh Museum. Retrieved on 21 February 2015.
  2. ^ (Felemenkçe) Het gele huis ('De straat') 23 Nisan 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Van Gogh Museum. Retrieved on 21 February 2015.
  3. ^ Avenue Montmajour is now Avenue de Stalingrad.
  4. ^ The Railway Bridge, another painting by Van Gogh, supplies a view from this bridge back to place Lamartine, the square in which the house was located.
  5. ^ Letters B22 13 Mayıs 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. and 556 17 Mayıs 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  6. ^ A photographic document of the damaged house survived (Van Gogh Museum, Archief M. E. Tralbaut), stamped "Photo E. Barral" and annotated by the author "La Maison de Van Gogh après le Bombardement du 25 Juin 1944"; it is reproduced in Wilkie, In Search of Van Gogh, page 92