Mater (Arabalar)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Çekici Mater sayfasından yönlendirildi)
Mater
Arabalar, Arabalar 2 ve Arabalar 3 karakteri
MaterCars.jpg
İlk görünüm Arabalar (2006)
Son görünüm Arabalar 3 (2017)
Yaratan John Lasseter
Seslendiren Larry the Cable Guy
Osman Gidişoğlu
Bilgileri
Tür Çekici kamyonet
Cinsiyet Erkek

Mater ya da Çekici Mater, Pixar'ın Arabalar, Arabalar 2 ve Arabalar 3 filmlerinde yer alan kurgusal karakter. 1951 model International Harvester model çekici kamyon araçları temel alınarak tasarlanmıştır.[1]

Şimşek McQueen'in en yakın dostu olan Mater, Arabalar ve Arabalar 2 filmlerinde, Mater and the Ghostlight kısasında ve video oyununda Amerikalı aktör Larry the Cable Guy tarafından, Türkçede ise Osman Gidişoğlu seslendirilmiştir. Mater'in yaratıcısı ise John Lasseter'dir.

Phoenix, Arizona'daki Mater replikası

Mater, Radyatör kasabasında yaşayan bir çekicidir. Kendine ait bir çekici firması vardır. McQueen, kasabada mahkemeye çıkarıldığında onun avukatlığını yapmıştır. Saf ve iyiniyetli olan Mater eğlenmeyi çok sever. McQueen ile sürekli oyunlar oynar. Arabalar 2 filminde pek istemeden kendisini casuslar arasında bulur. Mater'in Abartılı Hikâyeleri adlı kısa çizgi filmlerde matador, şarkıcı, astronot gibi rollerle çeşitli maceralar yaşar.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Ron Warnick (5 Ekim 2006). "Inspiration for Mater is found". Route 66 News. 7 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2012.