Alcantara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alcantara örneği
Alcantara Lancia Delta modelinde
Pembe Alcantara, Lancia Ypsilon

Alcantara Alcantara S.p.A tarafından üretilen ve pazarlanan bir mikrofiber malzeme olup öncelikle tasarım, moda, aksesuarlar, tüketici elektroniği, otomotiv ve deniz endüstrisinde kullanılmaktadır.

Malzeme 1970'lerin başında Japon kimya şirketi Toray Industries'de çalışan bir bilim adamı olan Miyoshi Okamoto tarafından geliştirildi. Bu, aynı şirketin Ultrasuede adlı başka bir ürünü ile aynı teknolojiyi temel alıyordu.[1] 1972 yılı civarında, İtalyan kimya şirketi Eni ve Toray arasındaki ortak girişimle, malzemeyi üretmek ve dağıtmak için Alcantara SpA'yı kurdu. Şirket şu anda Toray ve Mitsui Group'a aittir. Alcantara, gelişmiş bir iplik eğirme prosesini (çok düşük denye iki bileşenli "denizlerde adalar" lifi üreten), kimyasal ve tekstil üretim süreçlerini (iğne delme, parlatma, emprenye etme, çıkarma, bitirme, boyama vb.) birleştirerek üretilir.[2]

Alcantara, yaklaşık% 68 polyester ve% 32 poliüretandan oluşur, artan dayanıklılık ve leke direnci sağlar. Malzemenin görünüm ve dokunma hissi süet giysisine benzer ve bu şekilde tanımlanabilir.[3] Bazı versiyonlar, hem mobilyalar, hem de otomobil uygulamaları için alev geciktirici olarak belirlenmiştir.

Alcantara şu anda Formula 1 yarış otomobilleri için, Williams Martini Racing 2011 FW33 otomobilleri de dahil olmak üzere alevi tutmayan bir sürücü koltuğu malzemesi olarak kullanılmaktadır.[4][5] Şu an özellikle, birçok otomobil üreticileri özel modellerinde ve spor arabalarında bu malzemeni kullanmakdadırlar. Aynı zamanda Sennheiser HD800, Sennheiser Momentum On-Ear ve Bose QuietComfort 35'in yanı sıra, Microsoft'un Surface Pro 4 modelinin klavye kapağı, Surface Laptop modelinin klavyesi, ayrıca Samsung Galaxy S8 ve S8 + akıllı telefon kapağı da dahil olmak üzere bir kaplama malzemesi olarak kullanılır.[6] Alcantara, SpaceX'in Crew Dragon 2 kapsülünde de kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]