Ankara Postası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ankara Postası
Filmin tanıtım broşürü
Yönetmen Muhsin Ertuğrul
Yapımcı İpek Film
Senarist Muhsin Ertuğrul (Reşat Nuri’nin uyarlaması bir Fransız oyunundan
Uyarlama Bir Gece Faciası
Oyuncular Neyyire Neyir
Nafia Arcan
İsmet Sırrı Sanlı
Behzat Butak
Ercüment Behzat Lav
İsmail Galip Arcan
Vasfi Rıza Zobu M. Kemal Küçük
Görüntü yönetmeni Cezmi Ar
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, savaş
Renk Siyah-Beyaz
Yapım yılı 1929, Türkiye
Dil Türkçe
27 Şubat 1929 tarihli Milliyet gazetesinde Ankara Postası filminden sahneler.

Ankara Postası, Muhsin Ertuğrul’un beyazperdeye aktardığı, Türk Kurtuluş Savaşı konulu 1929 tarihli sessiz filmdir.

Fransız yazar François de Curel’in 1922 tarihli “Terre Inhumaine” adlı oyunundan Reşat Nuri Güntekin’in “Bir Gece Faciası” adıyla uyarladığı oyunu Muhsin Ertuğrul beyaz perdeye aktarmıştır.[1] Orijinal eserde konusu I. Dünya Savaşı sırasında Alsace Lorraine’de geçerken; filmin konusu Türk Kurtuluş Savaşı’nda Adapazarı’nda geçer. 1921- 1924 arasında Kemal Film adına 6 film çektikten sonra film çekmeye ara vermiş olan Muhsin Ertuğrul, Fahir ve İhsan İpekçi kardeşler ile birlikte filmi çekti. Necmiye Sultan rolünü, eşi Neyyire Neyir canlandırdı.

İlk gösterimi 2 Ekim 1929’da İstanbul’da Elhamra ve Melek sinemalarında gerçekleşen filmi sadece İstanbul’da 15bin kişi izledi.[1] Bu, ülkede o güne kadar ulaşılmış en büyük sinema hasılatı idi. Filmin ticari başarısı, İpekçi Kardeşler’e yerli film yapımına devam etmek için cesaret verdi.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Kurtuluş Savaşı döneminde Kuvay-i İnzibatiye komutanının eşi Necmiye Sultan, kocasını görmek için İstanbul'dan Adapazarı'na gelir. Konakladığı evde, Kuvayi Milliyeci teşkilatının kuryesi Kudret'le tanışır; aralarında bir aşk doğar. Ancak bir çatışmadan sonra Necmiye, Kudret'i ele vermek isteyince, Kudret'in annesi tarafından öldürülür. Kudret başka bir çatışmada yaralanınca, kurye görevini kardeşi Osman alır. Yolda Osman, nişanlısını üç zorbanın elinden kurtarır. Ancak nişanlısı vurulmuştur. Osman buna rağmen yoluna devam eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Ankara Postası, Türk Sinema Filmleri Ansiklopedisi, Erişim tarihi:20.08.2012". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2012.