Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Lycée Français Charles de Gaulle, Ankara"
Kuruluş 1942
Ülke Türkiye
Türü Yabancı Özel okul
Müdür Joel Hardeman
Eğitim dili Fransızca
Yabancı dil(ler) Fransızca (zorunlu)
Türkçe
Sınıflar Anasınıfı, İlköğretim, Ortaokul, Lise
Öğrenci sayısı 760
Öğretmen sayısı 48
Adresi 70, Paris Caddesi 06 540 ANKARA
Resmî sitesi Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi

Lycée Français Charles de Gaulle, (Türkçe: Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi) 1942 yılında Ankara'da kurulan ve doğrudan Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile Fransa Millî Eğitim Bakanlığı'na (Ministère de l'éducation Nationale) bağlı bir okuldur. Bu hak, Fransa tarafından birkaç ülkeye Lozan Antlaşması ile verilmiştir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim dili Fransızca olan kurumda anaokuldan itibaren sıkı bir Fransızca eğitimi verilmektedir. Türkçe seçmeli ders olarak verilmektedir. Anaokul, İlkokul, Ortaokul ve Lise'den oluşur. Fransız eğitim sisteminde olduğu gibi sınıf isimleri sırasıyla "ps, ms, gs, cp, ce1, ce2, cm1, cm², 6e, 5e, 4e, 3e, 2e, 1e, te" olarak 15 sınıftan oluşur. Diğer Fransız liselerinden farkı T.C Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı olmamasıdır. Charles de Gaulle Fransız Lisesi doğrudan Fransa Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır.

Okul sınırları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul Fransa Büyükelçiliği sınırları içinde yer aldığı için Fransız toprağı olarak geçmektedir. İzinsiz girişlerde kişi sınır ihlali suçlamasıyla karşı karşıya gelmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]