Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
"Lycée Français Charles de Gaulle, Ankara"
Kuruluş 1942
Ülke Türkiye
Türü Yabancı Özel okul
Müdür Joel Hardeman
Eğitim dili Fransızca
Yabancı dil(ler) Fransızca (zorunlu)
Türkçe
Sınıflar Anasınıfı, İlköğretim, Ortaokul, Lise
Öğrenci sayısı 760
Öğretmen sayısı 48
Adresi 70, Paris Caddesi 06 540 ANKARA
Resmî sitesi Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi

Lycée Français Charles de Gaulle, Ankara (Türkçe: Ankara Charles de Gaulle Fransız Lisesi) 1942 yılında kurulan ve doğrudan Fransa Büyükelçiliği aracılığı ile Fransa Millî Eğitim Bakanlığına (Ministère de l'éducation Nationale) bağlı olarak çalışan bir okuldur. Bu hak Fransa ile birlikte birkaç ülkeye Lozan Antlaşması ile verilmiştir.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim dili Fransızca olan kurumda anaokuldan itibaren sıkı bir Fransızca eğitimi verilmektedir. Türkçe seçmeli ders olarak verilmektedir. Anaokul, İlkokul, Ortaokul ve Lise'den oluşur. Fransız eğitim sisteminde olduğu gibi sınıf isimleri sırasıyla: ps, ms, gs, cp, ce1, ce2, cm1, cm², 6e, 5e, 4e, 3e, 2e, 1e, te.Olarak 15 sınıftan oluşur diğer Fransız liselerinden farkı (Saint Joseph Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi) T.C Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olmamasıdır. Charles de Gaulle ise doğrudan Fransa Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlıdır.

Okul sınırları[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulun sınırları Fransa Büyükelçiliği sınırları içinde yer aldığı için Fransız toprağı olarak geçmektedir izinsiz girişlerde giren kişi sınır ihlali suçlamasıyla karşı karşıya gelmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]