Efes Pilsen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Efes Pilsen
Efes Pilsen logosu.png
Tip Bira
Üretici Anadolu Grubu
Köken İstanbul, İzmir
İlk üretim yılı 1969
Değişik biçimleri Efes Light
Efes Dark
Efes Dark Brown
Efes Xtra
Efes Unfiltered
Efes Ice
Efes Malt
Efes Fıçı
Bağlantılı ürünler Mojo M:X
Satsu M:X
Gusta
Gusta Dark
Bomonti
Mariachi
Mariachi Black
Marmara Gold
Marmara Kırrmızı
Miller Genuine Draft
Beck's
Samuel Adams
Grolsch
Klasik Efes Pilsen şişesi

Efes Pilsen, Türkiye'de üretilen bir bira markası. Efes Pilsen 1969 yılında İstanbul ve İzmir'de üretilmeye başlamış ve kısa sürede dünyaya açılmıştır.

50'nin üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Türkiye'nin yanı sıra Rusya, Moldova, Sırbistan, Romanya ve Kazakistan'da yatırımları olan Efes'in dünyada toplam 17 bira, 4 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçiotu işleme tesisi bulunmaktadır.

Bira pazarını ve kültürünü geliştirme yolunda pek çok ilke imza atmış olan Efes, ilk light bira, kutu bira, dönüşümsüz şişe, 5 litre fıçı, kabartmalı kutu, baskılı kutu, şeffaf etiket, 1 lt şişe, fıçı kutu, fıçı şişe ambalaj ve ürünlerini Türk tüketicisiyle tanıştırdı. Türkiye geneline yayılan 202 bayi ve 28 distribütörü ile Türkiye'nin en güçlü dağıtım ağlarından birine sahip olan Efes, Türkiye'de biranın hammaddeleri olan maltlık arpa ve şerbetçi otunun gelişiminde de büyük rol oynadı.

Efes, tüketici talep ve beklentilerini ön planda tutarak ürün portföyünü Efes Pilsen, Efes Light, Efes Dark, Efes eXtra, Efes Ice, Marmara Gold, Bomonti ve lisanslı olarak ürettiği Miller Genuine Draft, Beck's ve Foster's markalarını içine alacak biçimde genişletmiştir.

Efes 2007 yılında çıkardığı Gusta (buğday birası) ve Mariachi (agav ve limon aromalı) markaları Efes'in Türkiye pazarındaki yeni ürünleridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]