Nesrin Nas

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Nesrin Nas (d. 1958 - Bünyan), Türk ekonomist, siyasetçi ve akademisyen. 2009 yılında kapanan Anavatan Partisi'nin 5. genel başkanı ve 21. dönem İstanbul milletvekili.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunudur. İngiltere'de Uluslararası Para Piyasaları ile ilgili etüt ve incelemeler yapmıştır. Türkiye'ye dönerek İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Doktora Tezini vererek İktisat Doktora unvanını almıştır.

Çalışma hayatını Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesinde 13 yıl öğretim görevlisi olarak sürdürmüştür. Bu süre zarfında ayrıca dünya gazetesinde Ekonomi Danışmanı olarak da hizmet vermiştir. Daha sonra üniversitedeki görevinden istifa ederek uluslararası finans kuruluşları Euromoney, DC Gardner ve Emerging Markets'in Türkiye temsilciliği ve Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu Danışmanlığını yapmıştır.

11 Ekim 2003 tarihinde yapılan ANAP 8. Olağan Büyük Kongresi'nde, 711 delegenin oyuyla Genel Başkan seçilmiş ve XXI. Dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır.

Evli ve bir çocuk annesi olup, İngilizce bilmektedir.

Dış Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Twitter'da Nesrin Nas 25 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti siyasi görevi
Önce gelen:
Ali Talip Özdemir
Anavatan Partisi Genel Başkanı
15 Ekim 2003 - 21 Mart 2005
Sonra gelen:
Erkan Mumcu