Açlık Oyunları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Açlık Oyunları
Açlıkoyunları-kapak.jpg
Kitabın Türkçe basım kapağı.
Yazarı Suzanne Collins
Orijinal ismi The Hunger Games
Çevirmen Sevinç Tezcan
Kapak tasarımı Tim O'Brien
(Kapak uyarlama: Yunus Bora Ülke)
Ülke ABD
Özgün dili İngilizce
Seri ismi Açlık Oyunları
Türü Macera
Bilim Kurgu
Yayınevi Scholastic Press
(Türkçe basım: Pegasus, DEX)
Yayın ortamı Basılı (ciltli, ciltsiz)
Sayfa sayısı 384
Anadilinde ISBN ISBN 0-439-02352-1
ISBN ISBN 978-6055943-63-9
Sonraki eser Ateşi Yakalamak

Açlık Oyunları orijinal adıyla The Hunger Games Amerikalı yazar Suzanne Collins tarafından yazılan, 2008'de yayımlanan gençlik romanıdır. Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika'da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem'de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen'nın ağzından anlatılmaktadır. Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. "Açlık Oyunları" her yıl ülkenin on iki mıntıkasından seçilen 12-18 yaş arası bir kız ve erkeğin tek kişi kalana kadar savaştığı ve capitol halkı tarafından bir görsel şölen gibi sunulduğu bir televizyon programıdır.

Aclıkoyunları-kapak2.jpg

Kitap eleştirmenlerden ve yazarlardan (örneğin Stephen King'ten) pozitif geri dönüşler aldı. Bazı eleştirmenler, kitabın bazı yönlerden Collins'in önceki çalışmalarına ve 1993'te yayımlanan Japon romanı Battle Royale'e benzediğini söylese de genel olarak kitabın hikâyesi ve karakterlerin işlenişi beğenildi. Collins kitabı yazarken Yunan mitolojisinden ve günümüz Reality show'lardan ilham aldı. Kitap içlerinde California Young Reader Medal'ın da bulunduğu pek çok ödül kazandı, 2008'de Publishers Weekly tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçildi.

Açlık Oyunları ciltli olarak ilk kez 14 Eylül 2008'de Tim O'Brien yaptığı kapak tasarımıyla, Scholastic tarafından yayımlandı. Daha sonra ciltsiz, audiobook ve e-kitap olarak da yayımlandı. 200.000'lik ilk baskıdan sonra, kitap Şubat 2010'a kadar 800.000 kopya sattı, 26 dile çevrildi ve 38 ülkede yayımlandı. Açlık Oyunları üçlemesinin ilk romanıdır. Diğer iki kitap ise sırasıyla Ateşi Yakalamak ve Alaycı Kuş'tur. Kitap 2012'de sinemaya uyarlandı. Gary Ross tarafından yönetilen filmde Collins yardımcı yazar ve yapımcı olarak yer aldı.

Arka plan[değiştir | kaynağı değiştir]

Collins, Açlık Oyunları'nı yazma fikrinin televizyonda zap yaparken geldiğini söylüyor. Bir kanalda reality showda insanların birbirleriyle yarışmasına bakarken, diğerinde de Irak'ın işgalinin görüntülerini izliyordu. Bir anda iki görüntü de rahatsız edici bir şekilde bulanıklaşmaya başlamış ve o an aklına kitabı yazma fikri gelmiş. Hikâyenin temelini Yunan mitolojisindeki Theseus oluşturuyordu. Collins, ana karakter Katniss'i fütüristik bir Theseus olarak tasarlamış ve hikâyeyi de Roma gladyatör oyunlarından esinlenerek yazmıştır. Kitaptaki kaybetme korkusunu Collins'in Vietnam Savaşı'na katılan babasından etkisiyle olmuştur; bunun etkisi, Katniss'in henüz 11 yaşındayken (hikaye başlamadan beş yıl önce) babasını kaybetmiş olarak tasavvur edilişiyle de görülmektedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Johanna Mason, Suzanne Collins'in yarattığı ve Açlık Oyunları serisinde yer alan karakter.[1] Asıl geçim kaynağı odunculuk olan 7. Mıntıka'dan gelmektedir. Açlık Oyunları'na 17 yaşında katılıp kazanmıştır. Galibiyetinden dört yıl sonra Oyunlar'ın 75. yılı dolayısıyla 3. Çeyrek Asır Oyunları'na katılmıştır. Finnick Odair ile arkadaştır. Oyunlarda Finnick Odair, Peeta Mellark, Katniss Everdeen, Beetee ve Wiress ile takım oluşturmuşlardır.

Film uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin 2011 yazında çekilmeye başlanacağı belirtildi ancak ilk olarak 2013 diye duyurulan vizyon tarihi 2012'ye alındı ve film 23 Mart 2012'de vizyona girdi. Filmin yönetmeni Gary Ross; başrol oyuncuları ise Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth ve Woody Harrelson'dur. 142 dakikalık filmin senaristi de Garry Rosstur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Johanna Mason". The Hunger Games Wiki. 22 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170622142824/http://thehungergames.wikia.com/wiki/Johanna_Mason. Erişim tarihi: 5 Haziran 2017. 
  2. ^ "Açlık Oyunları". 10 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20131010040623/http://www.sinemalar.com:80/film/161704/aclik-oyunlari. Erişim tarihi: 24.03.2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]