Rick Riordan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rick Riordan
Rick Riordan (2007)
DoğumRichard Russell Riordan
5 Haziran 1964 (59 yaşında)
San Antonio, Teksas, ABD
MeslekFantastik yazarı
Resmî sitehttp://www.rickriordan.com/
İmza

Rick Riordan (d. 5 Haziran 1964), Amerikalı yazardır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson ve Olimposlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson & Olimposlular serisi toplam beş kitaptan oluşur. Seri beşinci kitapla sonlanmasına rağmen, Rick Riordan Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman ile yazmaya devam etmiştir.

Kane Günceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane Günceleri serisi Percy Jackson & Olimposlular serisinden bağımsız olup, diğer kitapların aksine mısır mitolojisi üzerine kuruludur. Serinin ilk kitabı Kırmızı Piramit 13 Ekim 2010'da, serinin ikinci kitabı Ateş Tahtı 6 Haziran 2011'de Türkiye'de yayınlanmıştır. Üçüncü ve bu seriyi tamamlayacak olan son kitabı ise 1 Mayıs 2012'de Amerika' da yayınlanmıştır. 3. kitabı olan Yılanın Gölgesi, Türkiye'de yayımlanmıştır.

Olimpos Kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpos Kahramanları serisi toplam beş kitaptan oluşur. Serinin ilk kitabı Kayıp Kahraman, 15 Aralık 2010'da Türkiye'de yayınlanmıştır. Serinin ikinci kitabı Neptün'ün Oğlu ise Amerika'da 4 Ekim 2011 tarihinde yayınlanmıştır. 22 Ekim 2011 tarihinde Türkiye'de yayınlanmıştır.Serinin üçüncü kitabı Athena'nın İşareti ekim 2012'de Amerika ve Türkiye'de yayınlanmıştır. Dördüncü kitabı olan Hades'in Evi ise 2013 sonbaharında yayınlanmıştır. Beşinci ve son kitabı Olimpos'un Kanı ise 7 Ekim 2014 tarihinde yayımlanmıştır.

Percy Jackson Ve Yunan Tanrıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2015'te yayınlanmıştır. Percy'nin alaycı anlatımıyla tüm yunan mitolojisini ve yunan tanrıları ile ilgili efsaneleri anlatır.

Magnus Chase ve Asgard Tanrıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Magnus Chase ve Asgard Tanrıları Percy Jackson'ın sevgilisi Annabeth Chase'in kuzeni olan Magnus hakkındadır.Bu seri de iskandinav mitolojisi üzerine kuruludur.Serinin ilk kitabı Yaz kılıcı 2015'te çıkmıştır.Serinin ikinci kitabı olan Thor'un çekici'nin 2016'da çıkmıştır.Üçüncü kitap

Ölüm Gemisi 2017'de çıkmıştır.

Apollo'nun Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2016'da başlayan bu yeni seri Olimpos Kahramanları'nın devamı niteliğindedir. Olimpos'tan kovulan Apollo, Zeus'un verdiği görevleri yerine getirmek zorundadır. Serinin ilk kitabı "Gizli Kahin", ikinci "Karanlık Kehanet", üçüncü kitabı "Yanan Dehliz", dördüncü kitabı "Tiran'ın Mezarı", beşinci ve son kitabı "Nero'nun Kulesi" idir. Seri sonunda Apollo Olimpos'a yeniden çıkar.

Hotel Valhalla: İskandinav Dünyaları Rehberi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hotel Valhalla: İskandinav Dünyaları Rehberi İskandinav mitolojisi hakkında kısa öyküler topluluğudur. Kitap Magnus Chase ve Asgard serisinin Tanrıları, Rick Riordan tarafından yazılmış ek bir çalışma.

Brooklyn House Magician's Manual[değiştir | kaynağı değiştir]

2018'de çıkan Kane Chronicles serisiyle ilgili ek çalışma. Kitap, Brooklyn House'a gelen, sihir, Mısır tanrıları ve mitoloji hakkında bilgi edinmek için inisiyatiflere rehberlik ediyor. Kitap, Carter, Sadie ve serinin diğer karakterlerinden kısa sınavlar ve hikâyelerle doludur.

Ayrıca Kane kardeşler, Percy Jackson ve Annabeth'in bir araya geldiği üç kitabı da vardır. Bunlar Sobek'in oğlu,Serapis'in asası ve Ptolemius'un tacı'dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]