Rick Riordan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Rick Riordan
Rick Riordan
Rick Riordan
Doğum 5 Haziran 1964
San Antonio, Teksas
Meslek Fantastik yazarı
Resmî sitesi
http://www.rickriordan.com

Rick Riordan (d. 5 Haziran 1964), Doğan Egmont Yayıncılık tarafından yayınlanan Percy Jackson & Olimposlular, Kane Günceleri ve Olimpos Kahramanları serilerinin ayrıca Percy Jackson & Yunan Tanrıları kitabının yazarıdır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson ve Olimposlular[değiştir | kaynağı değiştir]

Percy Jackson & Olimposlular serisi toplam beş kitaptan oluşur. Seri beşinci kitapla sonlanmasına rağmen, Rick Riordan Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman ile yazmaya devam etmiştir.

Kane Günceleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kane Günceleri serisi Percy Jackson & Olimposlular serisinden bağımsız olup, diğer kitapların aksine mısır mitolojisi üzerine kuruludur. Serinin ilk kitabı Kırmızı Piramit 13 Ekim 2010'da, serinin ikinci kitabı Ateş Tahtı 6 Haziran 2011'de Türkiye'de yayınlanmıştır. Üçüncü ve bu seriyi tamamlayacak olan son kitabı ise 1 Mayıs 2012'de Amerika' da yayınlanmıştır. 3. kitabı olan Yılanın Gölgesi, Türkiye'de yayımlanmıştır.

Olimpos Kahramanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Olimpos Kahramanları serisi toplam beş kitaptan oluşur. Serinin ilk kitabı Kayıp Kahraman, 15 Aralık 2010'da Türkiye'de yayınlanmıştır. Serinin ikinci kitabı Neptün'ün Oğlu ise Amerika'da 4 Ekim 2011 tarihinde yayınlanmıştır. 22 Ekim 2011 tarihinde Türkiye'de yayınlanmıştır.Serinin üçüncü kitabı Athena'nın İşareti ekim 2012'de Amerika ve Türkiye'de yayınlanmıştır. Dördüncü kitabı olan Hades'in Evi ise 2013 sonbaharında yayınlanmıştır. Beşinci ve son kitabı Olimpos'un Kanı ise 7 Ekim 2014 tarihinde yayımlanmıştır.

Percy Jackson Ve Yunan Tanrıları[değiştir | kaynağı değiştir]

2015'te yayınlanmıştır. Percy'nin alaycı anlatımıyla yunan tanrıları ile ilgili hikayeler anlatılır.Bu kitap gibi Percy Jackson Ve Yunan Kahramanları diye bir kitap vardır.