İçeriğe atla

Katniss Everdeen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peeta Mellark & Katniss Everdeen(Josh Hutcherson & Jennifer Lawrence)
Jennifer Lawrence
Jennifer Lawrence

Katniss Everdeen, Suzanne Collins'in Açlık Oyunları serisinin baş kahramanıdır. Panem adlı ülkedeki 12. Mıntıka'da yaşamaktadır.

İlk kitapta 16, 2. ve 3. kitaplarda ise 17 yaşındadır. Romanda, Katniss kardeşi Primrose'un yerine Açlık Oyunları'na katılır. Bu sayede evini ve o zamanlar hoşlandığı ama daha sonra ancak arkadaş olabildiği Gale'i arkada bırakır ve 12. Mıntıka'da bir fırıncının oğlu olan Peeta Mellark ile yolları kesişir. Peeta ilk başta rol gereği gibi âşık olduğunu Katniss ' e söyler ve bunu eğitmenlerle planlamış gibi gösterir, ama gerçekten Katniss' e karşı aşk yaşar. İkisi de Katniss'in Capitol'e oynadığı bir oyun sonucu oyunlardan sağ çıkarlar. Katniss'in Capitol'e karşı oynadığı bu oyun mıntıkalarda ayaklanmaya sebep olur. Tekrar açlık oyunlarına katılırlar. Ancak tek bir galip yoktur. Galipler oyunlardan 13. Mıntıka'ya kaçırılırlar.

12. Mıntıka'nın bombalanması üzerine ailesiyle beraber 13. Mıntıka'da yaşamaya başlar. Başkent Capitol'e yapılan isyan hareketlerine katılır ve Capitol'de, savaşa sağlık görevlisi olarak katılan kız kardeşini kaybeder. Daha sonra isyan hareketlerini sonlanınca 12. Mıntıka'ya geri dönerek Peeta'yla evlenir ve biri erkek biri kız iki çocukları olur.

23 Mart 2012'de vizyona giren Açlık Oyunları adlı filmde Katniss karakterini Jennifer Lawrence canlandırdı.