Suzanne Collins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suzanne Collins
Time 100, Mayıs 2010 Galası
DoğumSuzanne Collins
10 Ağustos 1962 (61 yaşında)[1]
Hartford, Connecticut, ABD
MeslekYazar, senarist, yapımcı
EğitimIndiana Üniversitesi
New York Üniversitesi telekomünikasyon ve drama
TürFantezi, bilimkurgu, çocuk edebiyatı
Önemli eserAçlık Oyunları
Yeraltı Günlükleri Serisi

İmza
Resmî site

Suzanne Collins (d. 10 Ağustos 1962), Amerikalı televizyon senaristi ve roman yazarıdır. En tanınan eseri Açlık Oyunları serisidir. Seri Açlık Oyunları (2008), Ateşi Yakalamak (2009) ve Alaycı Kuş (2010) kitaplarından oluşur.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Collins 10 Ağustos 1962 yılında Hartford, Connecticut'de dünyaya geldi. Vietnam Savaşı'nda Hava Kuvvetleri'nde görev yapmış bir subayın kızıdır. Bir askerin kızı olarak kendisi ve ailesi sürekli olarak taşınmışlardır. Çocukluğu Amerika'nın doğusunda geçmiştir. Alabama Güzel Sanatlar Fakültesine, Tiyatro Sanatları uzmanı olduğu liseye katıldı. Indiana Üniversitesinden Drama ve İletişim dallarında çift anadal yaparak mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Collins'in kariyeri 1991 yılında çocuklar için televizyon şovu yazarak başladı. Nickelodeon'da aralarında Clarissa Explains It All, The Mystery Files of Shelby Woo, Little Bear ve Oswald adlı çizgi filmlerin de bulunduğu birçok televizyon şovunda çalıştı. Aynı zamanda Clifford's Puppy Days şovunda baş yazar olarak görev yaptı. Santa, Baby!'nin Noel özel bölümü olan animasyonda yardımcı yazar olarak Writers Guild of America ödülüne aday gösterildi. Daha sonra çocuklar için kitap yazmaya başladı. İlk kitabı The Underland Chronicles (Yeraltı Günlükleri) New York Times en çok satanlar listesine girdi. 2003 2007 yılları arasında Yeraltı Günlükleri Serisi altında 5 kitap yazdı. Bu zaman diliminde ayrıca Mike Lester tarafından resimlendirilmiş When Charlie McButton Lost Power (2005) kitabını yayınladı.

2008 yılında Skolastik Yayıncılık tarafından üçlemenin ilk kitabı olan Açlık Oyunları basıldı. Collins kitabı yazarken kısmen Antik Yunan efsanesi olan Theseus and the Minotaur'dan etkilenmiştir. Diğer bir ilham kaynağı ise açlığı, yoksulluğu ve savaşın etkilerinin anlamasına imkân veren babasının Hava Kuvvetleri'ndeki işinden etkilenmiştir. Serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak 2009 yılında, üçüncü kitap Alaycı Kuş ise 24 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanmıştır. 14 ay içerisinde serinin ilk kitabı sadece Kuzey Amerika'da 1,4 milyon kopya satmıştır. Açlık Oyunları New York Times Best Seller listesinde aralıksız 60 hafta boyunca zirvede kalmayı başarmıştır. Lions Gate Entertainment kitabın dünya çapındaki dağıtım haklarını almış ve Nina Jacabson'un sahibi olduğu Color Force yapım şirketi tarafından yapımı üstlenilmiştir. Collins filmin senaryosunu kendi uyarlamıştır. Gary Ross tarafından yöneltilen film Türkiye'de 23 Mart 2012 tarihinde girmiştir. Filmde ana karaterlerden biri olan Katniss Everdeen Jennifer Lawrence tarafından oynanmıştır. Josh Hutcherson, Peeta Mellark karakterini, Liam Hemsworth ise Gale Hawthorne karakterini canlandırmıştır.

2008 yılında yayınlanan roman Açlık Oyunları ve arkasından 2012 yılında vizyona giren filmi, Battle Royale romanına olan benzerliği ile eleştiri konusu olmuştur. Collins kendi kitabı basılana kadar diğer kitaptan haberi olmadığından bahsetmiş olmasına rağmen, Battle Royale yazarı Takami hayranlarına kitaplarına sahip çıktığı için teşekkür etmiş ancak her kitabın önerecek bir şeyi vardır ve eğer okuyucular bir kitabın içinde değerli bir şey buluyorlarsa, bu bir yazarın isteyeceği her şeydir ifadesinde bulunmuştur.

Açlık Oyunları'nın sağladığı bir popüleritenin sonucunda, Colllins, Time dergisi tarafından 2010 yılının etkili şahsı olarak seçilmiştir. 2012 yılının Mart ayında Amazon.com Collins'in tüm zamanların en çok satılan Amazon Kindle yazarı olduğunu ilan etmiştir.

2020 yılında yayınlanan romanı Kuşların ve Yılanların Şarkısı, 2023'te Açlık Oyunları: Kuşların ve Yılanların Şarkısı ismiyle sinemaya uyarlandı.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Suzanne Collins Newton, Connecticut'de kocası, iki çocuğu ve 2 kedisiyle beraber yaşamaktadır. Katolik Kilisesi mensubudur.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeraltı Günlükleri Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Gregor ve Gri Kehanet
 2. Gregor ve Felaket Kehaneti
 3. Gregor ve Kan Kehaneti
 4. Gregor ve Sır Kehaneti
 5. Gregor ve Zaman Kehaneti

Açlık Oyunları Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. Açlık Oyunları
 2. Ateşi Yakalamak
 3. Alaycı Kuş
 4. Kuşların Ve Yılanların Şarkısı

Diğer kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fire Proof: Shelby Wood
 • When Charlie Mcbutton lost power

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Suzanne Collins". OpenISBN Project. 30 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]