Azrail Koşuyor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Azrail Koşuyor
The Running Man
Yazar Stephen King (Richard Bachman mahlasıyla)
Ülke ABD
Dil İngilizce
Tür Bilimkurgu
Yayım Mayıs 1982
Yayımcı Signet Books
ISBN 978-0-451-11508-9

Azrail Koşuyor, Amerikalı yazar Stephen King'in yazmış olduğu bilimkurgu romanıdır. İlk kez orijinal ciltsiz olarak 1982'de King'in Richard Bachman takma adıyla yayımlandı. 1985'te King'in kısa romanlarını içinde barından The Bachman Books adlı antolojide yer aldı. Roman, ülke ekonomisinin bozulduğu ve dünyadaki şiddetin arttığı 2025 yılının distopik Amerika'sında geçmektedir.

Kitapta protagonist Ben Richards, dünyanın herhangi bir yerine gitmesine izin verilen yarışmacıların ve onları öldürmekle görevli olan "Avcılar"ın yer aldığı Koşucu adlı bir yarışmaya katılır. Kitap "geri sayım" biçiminde düzenlenmiş toplam 101 bölüme sahiptir. "Eksi 100 ve Geriye Sayma" başlıklı ilk bölümden başlayan geri saymalar "Eksi 000 ve Geri Sayma" bölümüne kadar sürmektedir.

Azrail Koşuyor, kitabın piyasaya sürülmesinden beş yıl sonra 1987'de Ölüme Karşı Koşan adıyla serbest bir şekilde filme uyarlandı. Richards rolünde Arnold Schwarzenegger yer aldı. Film daha sonra birkaç ev bilgisayarında yayımlanan bir video oyununa dönüştürüldü.