Tim O'Brien

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tim O'Brien
Doğum 16 Kasım 1964
New Haven, Connecticut, ABD
Uyruk American
[http://obrienillustration.com
Resmî sitesi]

Tim O'Brien (16 Kasım 1964), gerçekçi bir tarzda çalışan Amerikalı sanatçı.

Çizimleri TimeRolling StoneGQEsquireNational Geographic SocietyDer Spiegel gibi birçok dergide ve derginin kapağında yer aldı. Çizimleri ayrıca United States Postal Service tarafından posta pulunda da kullanıldı.

Hayatı ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

O'Brien'in baba tarafından ailesi İrlanda'dan gelmiş ve anne tarafından ailesi ise Quebec'ten Norwich, Connecticut'a gelmiştir. Büyükbabası, Yale Üniversitesi'nde hademe olarak çalışmıştır.

Sanatçı, üç çocuklu bir ailenin ikinci çocuğudur. Dokuz yaşındayken babasının ölümünden sonra O'Brien, vandalizme uğradı. Genç bir polisin boks yapmasını önermesiyle O'Brien, lisedeyken boks dersleri almaya başladı ve amatör orta siklet olarak boksa gitmeye devam etti. Gençliğinde çizim ve resim yapmasına rağmen O'Brien, boksör olacağını düşünmüştür.

18 yaşındayken O'Brien profesyonel boksör olma hevesinden vazgeçti ve aynı yıl Paier Sanat Koleji'ne kaydoldu. 1987'de Güzel Sanatlar Lisans diploması ile mezun oldu. Paier'deki hocaları arasında Leonard Everett Fisher, Ken Davies ve Robert Zappalorti vardı.