1999 Eurovision Şarkı Yarışması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1999 Eurovision Şarkı Yarışması
Tarihler
Final29 Mayıs 1999
Ev Sahibi
YerUluslararası Kongre Merkezi, Kudüs, İsrail
Sunucu(lar)
YönetenHagai Mautner
Yönetici amiriChristine Marchal-Ortiz
YapımcıAmnon Barkai
Ev sahibi yayıncıİsrail İsrail Yayın Kurumu (IBA)
Katılımcılar
Katılımcı sayısı23
İlk Kez katılan ülkelerYok
Geri dönen ülkelerAvusturya Avusturya
Bosna-Hersek Bosna-Hersek
Danimarka Danimarka
İzlanda İzlanda
Litvanya Litvanya
Çekilen ülkelerFinlandiya Finlandiya
İsviçre İsviçre
Macaristan Macaristan
Kuzey Makedonya Makedonya
Romanya Romanya
Slovakya Slovakya
Yunanistan Yunanistan
  • A coloured map of the countries of Europe1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Portekiz1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İspanya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Fransa1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İrlanda1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda HollandaEurovision Şarkı Yarışması'nda İsviçre1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Almanya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Danimarka1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda MaltaEurovision Şarkı Yarışması'nda İtalya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsveçEurovision Şarkı Yarışması'nda Finlandiya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Estonya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda LitvanyaEurovision Şarkı Yarışması'nda Slovakya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Avusturya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda SlovenyaEurovision Şarkı Yarışması'nda Macaristan1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Hırvatistan1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Bosna-HersekEurovision Şarkı Yarışması'nda Kuzey MakedonyaEurovision Şarkı Yarışması'nda YunanistanEurovision Şarkı Yarışması'nda RomanyaEurovision Şarkı Yarışması'nda Rusya1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Kıbrıs Cumhuriyeti1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrailEurovision Şarkı Yarışması'nda FasEurovision Şarkı Yarışması'nda LihtenştaynEurovision Şarkı Yarışması'nda Monako1999 Eurovision Şarkı Yarışması'nda PolonyaEurovision Şarkı Yarışması'nda LüksemburgEurovision Şarkı Yarışması'nda LübnanEurovision Şarkı Yarışması'nda Tunus
         Katılımcı ülkeler      Daha önce katılan ancak 1999 yılında katılmayan Ülkeler
Oylama
Oylama SistemiHer ülke beğendiği 10 şarkıyı 1-7, 8, 10 ve 12 puanla ödüllendirildi.
1998 ← Eurovision Şarkı Yarışması → 2000

1999 Eurovision Şarkı Yarışması, 44. Eurovision Şarkı Yarışması'dır. Yarışma 1998 yarışması'nı kazanmasından dolayı 29 Mayıs 1999 tarihinde İsrail'in kenti Kudüs'te yapılmıştır. İsrail ikinci defa yarışmaya ev sahipliği yapmıştır.

Yarışma 29 Mayıs 1999 tarihinde Uluslararası Kongre Merkezi'nde yapılmış, mekan 20 yıl sonra ikinci kez ev sahipliği yapmıştır. Yarışmanın sunuculuğunu Dafna Dekel, Yigal Ravid ve Sigal Şahamon yapmıştır. İsrail'in önceki kazananları 1978 yarışmasını "A-Ba-Ni-Bi" adlı şarkısıyla kazanan İzhar Kohen ve ertesi yılın kazananı Gali Atari yarışmada konuk olarak yer almıştır.

Yarışmayı 163 puanla İsveç'i temsil eden Charlotte Nilsson, "Take Me to Your Heaven" adlı şarkıyla kazandı. Bu sonuçla İsveç 1990'lardaki (1991 yılında Carola birinci oldu) ikinci, toplamda ise dördüncü zaferini kazandı.

Yer[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Kongre Merkezi, Kudüs – 1999 yarışmasına ev sahipliği yapan mekan.

Hazırlık evresinde yarışmaya İsrail yerine Malta veya Birleşik Krallık'ın ev sahipliği yapabileceğine yönelik spekülasyonlar mevcuttu. Spekülasyona, İsrail'in yarışma için fon sağlayamayacağı konusundaki kaygılar ve bir önceki yılın kazananı Dana International'ın bir trans birey olmasından dolayı Ortodoks Yahudilerin karşı çıkması neden olarak gösterilmişti; ancak bütün bunlar resmî yayın organı IBA ile organizasyon ekibi için bir engel teşkil etmedi ve Kudüs'teki Uluslararası Kongre Merkezi yarışma mekanı olarak belirlendi.

2020 yılına göre Kapalı alan olmayan konser salonunda yapılan tek yarışmadır.

Format[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yarışmada yıllarca süren mevcut kurallar kaldırıldı: 1977'den beri her ülkenin kendi dillerinden birinde şarkı söylemek zorunda kaldığı kurallar kaldırıldı. Katılan ülkelerin çoğunluğu, yirmi üç kişiden dördü, tamamen veya kısmen İngilizce dilinde şarkıyla katıldı Ulusal dili İngilizce olan İngiltere, İrlanda ve Malta'yı saymamakla Litvanya, İspanya, Hırvatistan, Polonya, Fransa, Kıbrıs, Portekiz ve Türkiye olmak üzere yalnızca sekiz ülke kendi ulusal dillerinde söylemeyi seçti. Ayrıca, yarışma tarihinde ilk defa canlı müzik isteğe bağlı hale geldi. IBA bundan faydalandı ve orkestrayı yarışmadan şov için para kazanmanın bir yolu olarak bırakmaya karar verdi. Bu durum, Eurovision gelenekçilerinin kızmasına neden oldu; iki kez kazanan Johnny Logan bu hareketi eleştirdi ve şimdi olayın "karaoke" olduğunu açıkladı.

İsrail'de derleme CD'si yayınlandı. CD, Polonya, Kıbrıs, Hollanda ve İngiltere'den şarkılarını içermiştir. O zamandan beri, tüm derleme CD'lerinde tüm şarkılar yer aldı.

1999 yılında Avrupa Yayın Birliği yarışmaya mali olarak en çok katkı sağlayan Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İspanya'nın 2000 yarışmasına katılmak için son beş yarışmanın puanlarına bakılmaksızın otomatik olarak katılacağını açıklamıştır.

Letonya'nın yarışmaya ilk kez katılacağı açıklansa da daha sonra yarışmaya katılmama kararı almıştır. Bunun üzerine yarışmaya katılım hakkı Macaristan'a verilmiş, Magyar Televízió yayıncısı da yarışmaya katılmamıştır. Bunun üzerine Portekiz'in 23. ülke olarak katılmasına izin verilmiştir.

Avusturya, Bosna-Hersek, Danimarka ve İzlanda 1998 yarışması'na katılmalarının izin verilmemesinin ardından geri dönmüştür. Ayrıca Litvanya beş yıl aradan sonra geri dönmüştür. Litvanya heyetinin başa çıkması gereken bütçe sorunları vardı ve EBU Litvanyalıların herkesten bir gün sonra İsrail'e gelmesine izin verdi. Diğer taraftan gelen ilk delegasyon Estonya idi.

Rus yayıncı Pervıy Kanal İsrail'deki 1999 yarışması'na güçlü bir geri dönüş yapmak için 1998 yarışmasını yayınlamama kararı almış, fakat o yıllarda önceki yılı yayınlamayan ülkenin takip eden yıl geri dönmesini engelleyen kural getirilmişti. Böylece diğer yıl Rusya yarışmaya geri dönememiştir.

Olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışma başlamadan önce ülkelerin seçimleri ile ilgili bir takım tartışmalar yaşanmıştır. İki şarkının İsrail'de yarışmak için uygun olmadığı tespit edildi: Bosna-Hersek'in temsilcisi Hari Mata Hari'nin yarışmada seslendireceği şarkının daha önce Finlandiya'da yayınlanması sebebiyle diskalifiye edilmiş, Almanya'nın temsilcisi Corinna May şarkısının ise 1997 yılında başka şarkıcı tarafından seslendirildiği ortaya çıkmış ve diskalifiye edilmiştir. Her iki katılımcı da daha sonra ülkelerini temsil etme hakkına sahip olacaktır.

Hırvatistan'ın temsilcisi Doris Dragović'in erkek vokalleri için playback kullanması Norveç delegasyonunun tepkisini çekmiş, bu olayın üzerine Avrupa Yayın Birliği'nin her gelecek sene öncesi ortalamasını aldığı önceki 5 yılın ortalamasında ülkenin puanını üçte bir oranında azaltma kararı aldı.

Geri dönen katılımcılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Katılımcılar Ülke Önceki yıl(lar)ı
Doris Dragović Hırvatistan Hırvatistan 1986 (Yugoslavya için)
Darja Švajger Slovenya Slovenya 1995

Sonuçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Dil Şarkıcı Şarkı Derece Puan
01 Litvanya Litvanya Samogitçe Aistė "Strazdas" 20 13
02 Belçika Belçika İngilizce Vanessa Chinitor "Like the Wind" 12 38
03 İspanya İspanya İspanyolca Lydia "No quiero escuchar" 23 1
04 Hırvatistan Hırvatistan Hırvatça Doris Dragović "Marija Magdalena" 4 118
05 Birleşik Krallık Birleşik Krallık İngilizce Precious "Say It Again" 12 38
06 Slovenya Slovenya İngilizce Darja Švajger "For a Thousand Years" 11 50
07 Türkiye Türkiye Türkçe Tuba Önal & Grup Mistik "Dön Artık" 16 21
08 Norveç Norveç İngilizce Stig Van Eijk "Living My Life Without You" 14 35
09 Danimarka Danimarka İngilizce Trine Jepsen & Michael Teschl "This Time I Mean It" 8 71
10 Fransa Fransa Fransızca Nayah "Je veux donner ma voix" 19 14
11 Hollanda Hollanda İngilizce Marlayne "One Good Reason" 8 71
12 Polonya Polonya Lehçe Mietek Szcześniak "Przytul mnie mocno" 18 17
13 İzlanda İzlanda İngilizce Selma "All Out of Luck" 2 146
14 Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs Cumhuriyeti Yunanca Marlain "Tha 'ne erotas" (Θα 'ναι έρωτας) 22 2
15 İsveç İsveç İngilizce Charlotte Nilsson "Take Me to Your Heaven" 1 163
16 Portekiz Portekiz Portekizce Rui Bandeira "Como tudo começou" 21 12
17 İrlanda İrlanda İngilizce The Mullans "When You Need Me" 17 18
18 Avusturya Avusturya İngilizce Bobbie Singer "Reflection" 10 65
19 İsrail İsrail İngilizce, İbranice Eden "Yom Huledet (Happy Birthday)" 5 93
20 Malta Malta İngilizce Times Three "Believe 'n Peace" 15 32
21 Almanya Almanya Almanca, Türkçe,
İngilizce, İbranice
Sürpriz "Reise nach Jerusalem - Kudüs'e seyahat" 3 140
22 Bosna-Hersek Bosna-Hersek Boşnakça, Fransızca Dino & Béatrice "Putnici" 7 86
23 Estonya Estonya İngilizce Evelin Samuel & Camille "Diamond of Night" 6 90

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]