Vodafone Türkiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vodafone Telekomünikasyon A.Ş.
Vodafone Ukraine.png
Tip Anonim şirket
Tür Mobil telekomünikasyon
Slogan Gelecek heyecan verici. Hazır mısın?
Önce gelen Telsim
Kuruluş 24 Mayıs 2006
Şehir Maslak, İstanbul, Türkiye
Önemli kişiler Colman Deegan
Serpil Timuray
Alan Telekomünikasyon
Ürün SIM kart, cep telefonu ve
taşınabilir modem (Vodem)
Hizmetleri 2G, 3G, 4.5G, GPRS, EDGE, SMS, MMS, MVS, Bas Konuş, Telesekreter, VoLTE
Özkaynak Vodafone Teknoloji Hizmetleri A.Ş.
Oksijen Ar-Ge A.Ş.
Vodafone Alternatif Telekom Hizmetleri A.Ş. (eskiden: Borusan Telekom)
Vodafone Net İletişim Hizmetleri A.Ş. (eskiden: Koç Net)
Vodafone Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş.
Vodafone Dağıtım Hizmetleri A.Ş.
Vodafone Mobile Operations Limited (KKTC Telsim)
Sahibi Vodafone
Çalışan sayısı 3300
Ana sayfa vodafone.com.tr
Vikiveri öğesi

Vodafone Türkiye, (eski adıyla Telsim), Türkiye'de GSM hizmeti veren bir mobil telekomünikasyon işletmecisidir. Günümüzde GSM 900 ve 2100 MHz frekanslarını kullanarak hizmet veren işletmecidir.

Vodafone Türkiye'nin 26 Temmuz 2019 verilerine göre 23.7 milyon mobil müşterisi bulunmaktadır.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Telsim'e, sahibi Uzan Grubu’nun borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından 13 Şubat 2004 tarihinde el konuldu. Daha sonra 28 Aralık 2005 tarihinde yapılan açık arttırmayla 4,55 milyar dolara İngiliz telekomünikasyon şirketi Vodafone'a satıldı.[2] Böylece satış sonucunda Vodafone Türkiye kurulmuş oldu.

Telsim-Vodafone logosu

Şirketin dönüşüm sürecinde geçici olarak kullanılan adı olan Telsim Vodafone, 24 Mayıs 2006 tarihinde Vodafone Türkiye olarak değiştirildi. 2007'nin ilk aylarında pek çok Telsim Cep Shop tabelası sadece Vodafone olarak değiştirildi ve 31 Mart 2007 tarihinde bayilerdeki değişiklikler tamamlandı. Yine dönüşümden sonra şirketin yönetimi, İstanbul İkitelli'deki genel merkezinden 12 Kasım 2007 tarihinde, Maslak semtindeki adı daha sonra Vodafone Plâza olarak değiştirilen Ece Plâza'ya taşındı.

Satın almadan sonra şirketin Yürütme Kurulu Başkanlığı'na Macar Attila Vitai atandı. Vitai'nin 2008 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etmesinin ardından 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren Vodafone Türkiye'nin yeni Yürütme Kurulu Başkanı, daha önce Danone Türkiye Genel Müdürlüğü yapmış olan Serpil Timuray oldu.

Şirket, geçtiğimiz yıllarda Borusan Telekom[3] ve Koç Net'i[4] satın alarak internet servis sağlayıcıları pazarında inorganik olarak büyüdü.

Vodafone TV[değiştir | kaynağı değiştir]

Vodafone TV; Vodafone'un akıllı televizyon, tablet, bilgisayar ve telefon üzerinden televizyon izlenmesini sağlayan IPTV hizmetidir.[5] Vodafone TV; Vodafone mobil ve evde internet müşterileri için faturaya ek şekilde ya da bazı durumlarda hediye olarak verilir.

Sayısal ve Teknik Veriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Vodafone'un 2006 yılı başı itibarıyla 169 ülkedeki 417 işletmeciyle GSM, 44 ülkedeki 89 operatörle ise GPRS dolaşım anlaşmaları bulunmaktadır.
  • Vodafone ürün ve abonelik hizmetlerine Ocak 2006 itibarı ile telefonla da, Müşteri Hizmetleri numarası 542'den ulaşılabilmektedir.
  • Türkiye'de ilk defa sesli görüşmelerde yüksek tanımlamalı (HD) teknolojiyi başlatmıştır.[6]
  • Kasım 2008'de uygulanmaya başlanan mobil numara taşımada Türkiye'de en çok tavsiye edilen ve en çok numara taşınan operatör olmuştur.[kaynak belirtilmeli]
  • Vodafone'a dönüşümün ardından, daha önce 5500 olan baz istasyonu sayısı kısa zamanda 22.000'e ulaştırılarak, 2. nesil mobil telekomünikasyon (2G) kapsama altyapısı neredeyse 4 katına çıkarılmıştır.[7] 2009 yılında 3G hizmeti verilmeye başlanmıştır. Haziran 2011 sonuçlarına göre Türkiye nüfusunun 2G'de %99,02'sini[7], 3G'de %79,96'sını kapsamaktadır. Yine Türkiye'de nüfusu 10.000'den fazla olan yerleşim birimlerinden %99.65'i Vodafone Türkiye'nin kapsama alanındadır.
  • 2012 yılında 3G'de 43,2 Mbps hıza ulaşılmıştır. Yine aynı yıl, 4G testlerine başlanmıştır. Bununla birlikte "Single RAN" adı verilen yeni bir yöntem ile, 2., 3. ve 4. nesil iletişim; aynı baz istasyonu üzerinden sağlanmaya başlanmıştır.[8]
  • 31 Mart 2016 günü verilerine göre 22.2 milyon mobil müşterisi vardır ve kullanıcı pazar payında 2. sıradadır.[9]

KKTC Telsim[değiştir | kaynağı değiştir]

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Telekomünikasyon Dairesi ile Rumeli Telekom A.Ş.'nin karşılıklı sözleşmelerinden sonra, Ağustos 1995'te Kuzey Kıbrıs'ın ilk cep telefonu operatörü olarak kurulmuştur. Türkiye'de Telsim'in Vodafone'a devrinden kısa bir süre sonra 23 Ağustos 2006'da ise Vodafone Grubu'na dâhil olmuştur. Fakat Güney Kıbrıs'taki GSM işletmecisi Cyta Mobile ve Rum hükûmeti ile ilgili sorunlardan dolayı, adı Vodafone olarak değiştirilememiştir ve KKTC Telsim olarak kalmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]