Funda Arar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Funda Arar
2009 yılında gerçekleştirdiği bir konserinde sahne performansıyla Funda Arar.
Genel bilgiler
Doğum 8 Nisan 1975 (1975-04-08) (41 yaşında)
Ankara, Türkiye
Tarzlar Anadolu Rock, Pop, Türk Sanat
Meslekler Şarkıcı
Çalgılar Ud, mandolin
Etkin yılları 1999-günümüz
Plak şirketi Emre Grafson Müzik (2012)
DMC (2011, 2013-günümüz)
TMC (1999-2010)
Resmî sitesi www.fundaarar.com

Funda Arar (d. 8 Nisan 1975, Ankara), Türk pop müzik şarkıcısı. Bugüne kadar dört Altın Kelebek Ödülü ve bir Türkiye Video Müzik Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanan sanatçı magazinsel yaşamdan uzak olup kendisi gibi müzisyen eşi Febyo Taşel ile birlikte sanatını icra etmektedir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk öğrenimini Ankara Ahmet Vefik Paşa İlköğretim Okulu'nda, orta ve lise öğrenimini Muğla ve Adapazarı'nda tamamlayan Funda Arar, 1996 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı'ndan mezun olmuştur. Eğitiminin ardından iki yıl boyunca müzik öğretmenliği ve sahne çalışması yapan sanatçı[1]

Müzikal kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

2000: İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaklaşık bir buçuk yıl ilk albümü için çalışmalarını sürdüren Funda Arar'ın Sevgilerde albümü TMC etiketiyle 11 Şubat 2000'de yayınlandı. Albümde ağırlıklı olarak müzisyen Yücel Arzen ile çalışan sanatçı çıkış şarkısı olarak Necip Fazıl Kısakürek'in şiiri "Kaldırımlar" seçilmiş, aynı şarkıya Hakan Yonat yönetmenliğinde müzik klibi çekilmiştir. Aynı albümde bestelenen şiirlerden olan Kaldırımların yanı sıra Behçet Necatigil'den "Sevgilerde", Gülsüm Cengiz'den "Yağmur" ve Şeyda Kılınç'tan ise "Ay Doğmadan Gel" şiirleri de yer almaktadır. Daha sonra sırasıyla "Aysel" ve sözü ile bestesi Yücel Arzen'e ait olan "Sonu Yok Bu Aşkın" adlı şarkılar kliplendirilmiştir. Yine aynı yıl Funda Arar dönemin popüler dizilerinden olan Ruhsar'da konuk oyuncu olarak rol almıştır. Dizide Sevgilerde albümünden "Ah Oğlan" adlı şarkı ön plana çıkarılmıştır.

İlk albümünün ardından Funda Arar, çalıştığı müzik şirketi TMC'nin diğer bir sanatçısı olan Kıraç ile 14 Şubat 2001 yılında Sevgiliye adında bir düet albümü çıkarmışlardır. Albüme adını veren şarkıda düet yapan iki sanatçı, bu şarkıyı da kliplendirmişlerdir. Albümde Funda Arar tarafından solo olarak yorumlanan söz ile müziği kendisine ait "Seni Düşünürüm" şarkısı da daha sonra kliplenmiştir. Sanatçı 2002 yılında ise Magazin Gazetecileri Derneği'nden Kıraç ile birlikte yaptığı Sevgiliye albümü ile "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" ödülünü almıştır.

2002-07: Kariyerin yükselişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Funda Arar bir televizyon programının konuğu (2009)

Funda Arar 2002 yılında ikinci solo albümü Alagül'ü çıkarmıştır. Albüme adını veren "Alagül" şarkısı çıkış şarkısı olarak düşünülmüş ve klibi yine Hakan Yonat tarafından çekilmiştir. Albümde bulunan, Erkin Koray yorumu ile bilinen "Arapsaçı" şarkısının Febyo Taşel tarafından yapılan yeni düzenlemesiyle Türk pop müziğinde bilinirliğini arttırmıştır. "Arapsaçı" da dahil olmak üzere toplamda beş şarkının kliplendirildiği albüm aynı zamanda sanatçının kendi bestelerine yer verdiği albümü olmuş, 2003 yılının Ekim ayında çıkartmış olduğu üçüncü solo albümü Sevda Yanığı ile aynı ismi taşıyan "Sevda Yanığı" adlı şarkı ilgi çekmiş aynı albümde Fikret Kızılok yorumuyla bilinen, Ahmed Arif'e ait "Haberin Var mı" adlı parçayı tekrar yorumlayan Funda Arar, Sevda Yanığı albümü ile Altın Kelebek Yarışmasında "En İyi Çıkış Yapan Sanatçı" ödülünü kazanmış, 2005 yılında Kanaltürk'de yayınlanan Funda Arar'la Performans programını yapmıştır.

2006 yılında Son Dans adlı albümü yayınlanan sanatçısının bu albümü için çıkış şarkısı olarak "Karartma Günleri" çekilmiş, Funda Arar aynı albümde geçmişte Bergen'in seslendirdiği "Benim İçin Üzülme" adlı şarkıyı yeniden yorumlayarak albümde yer vermiştir. Toplamda altı şarkının kliplendirildiği albüm yıl içinde en çok satan ilk 10 albüm arasına girmiştir ve Mü-yap tarafından "Platin Ödülü" ile ödülenndirilmiştir.[2] Yine aynı yıl aynı müzik şirketinde çalıştığı için beraber bir düet albüm çıkardığı, çeşitli konserler verdiği sanatçı Kıraç ile yeniden bir ortak proje gerçekleştirmiştir. Gölgeler adlı televizyon programında iki sanatçı müzik tarihinde kalıcı eserler bırakmış olan sanatçıların şarkılarını yeniden seslendirmişlerdir. TRT 1 kanalında başlamış program daha sonraları Show TV'de devam etmiş, 2007 yılında 12. Kasdav Liselerarası Müzik Yarışması'nda jüri koltuğunda yer almıştır.

2008-09: Yenilikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Funda Arar, popüler müziğin yanı sıra eğitimini de gördüğü Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan bir albüm de yapmak istediğini belirtmiştir ve 2008 yılında Rüya'yı çıkarmıştır.[3] Sanatçı, 2008 yılında Aile İçi ve Kadına Şiddet 'e tepki göstermek ve önlenmesine dikkat çekmek amacıyla 13 kadın sanatçıdan oluşan Güldünya Şarkıları albümünde yer almıştır. Bu albümde Arar, Zuhal Olcay'ın seslendirdiği "Dünden Sonra Yarından Önce" adlı şarkıyı yorumlamış, Olcay ise Funda Arar'ın Sevda Yanığı albümünde bulunan "Neyse" adlı şarkıyı seslendirmiştir.[4] Aynı yıl Kral TV'de başlayan Söz Müzik Funda Arar programıyla televizyon seyircisi ile buluşmuş, ancak program 2009 yılında sona ermiştir.

2009 yılında Zamanın Eli adlı albümü yayınlanan Funda Arar, bu albümünden dört şarkısını kliplendirmiş ve her albümünde olduğu bir cover şarkıya da yer vermiş, daha önce Zerrin Özer'in seslendirdiği "Ateş Düştüğü Yeri Yakar" adlı şarkıyı Febyo Taşel düzenlemesiyle yorumlamıştır. Sanatçının en çok satan albümlerinden biri olan Zamanın Eli ile Funda Arar birçok ödüle layık görülmüştür. Albümde bulunan "Yak Gel" adlı şarkı dijital ortamda en çok indirilen şarkı olmuştur. Albüm konserlerini ise Türkiye genelinde Söz-Müzik Funda Arar adını verdiği turneyle gerçekleştirmiştir.

2010 sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Nazım Hikmet'in şiiri olan ve daha sonra Cem Karaca tarafından bestelenen "Herkes Gibisin" adlı eseri yorumladığı Aşkın Masum Çocukları adlı albümü 2011 yılında yayınlanan Funda Arar, aynı albümde yer alan söz ve müziği kendisine ait "Sevdiklerim" adlı şarkıya da yer vermiştir. Aşkın Masum çocukları yılın en çok satan ilk beş albümü içine girmiştir.[5] Albüm konserlerinin yanı sıra konsept konserlerle de sevenleriyle buluşmuş, Kuruçeşme Arena ve Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda verdiği proje konserlerinde Türk müziğinde klasikleşmiş şarkılarla repertuar oluşturmuştur.[6] Aşkın Masum Çocukları albümünden sonra Sessiz Sinema' 2012 yılında Emre Grafson Müzik etiketiyle yayınlamıştır. Bu albümde sanatçı, müzisyen eşi Febyo Taşel başta olmak üzere Yıldız Tilbe, Niran Ünsal ve Onur Baştürk gibi isimlerle çalışmıştır.

2013 yılında Enbe Orkestrası eşliğinde Hafıza isimli bir single yayınlayan sanatçı 2015 yılının Şubat ayında Hoşgeldin isimli albümünü DMC yapımcılığında çıkarmış ve çıkış şarkı olarak "Hayatın Hesabı" seçilmiş, şarkı Nihat Odabaşı yönetmenliğinde kliplendirilmiştir. Geçmişte Müslüm Gürses tarafından seslendirilen "Kaç Kadeh Kırıldı", Ümit Sayın tarafından seslendirilen "Ben Tabi ki" ve Levent Yüksel tarafından seslendirilen "Onursuz Olmasın Aşk" adlı şarkılara aynı albümde yeniden yer vermiştir. Albümün müzik direktörlüğünü ve çoğu şarkının besteciliğini kendi gibi müzisyen olan eşi Febyo Taşel yapmıştır.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılından bu yana Febyo Taşel ile evlidir. Evlilik günü için 28 Haziran ve 29 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da yapılan 2004 İstanbul zirvesini[7] seçtiğini belirten Arar, "Farklı bir tarihte evlenmeyi düşünüyorduk ama fazla duyulmasın diye bugünü seçtik" demiştir.[8] Arar, bir röportajında eşi Taşel için, "O benim ne istediğimi çok iyi biliyor, ben de onun ne beklediğini biliyorum. Ama biz çalışırken aramızda sevgili ya da karı-koca ilişkisi olmuyor" demiştir.[9] 9 Temmuz'da Aras adını verdiği bir oğlu olmuştur.[10]

Diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Rolü Notlar
2009 Altın Kızlar Funda Arar Konuk oyuncu olarak bulunmuştur
1999 Ruhsar Funda Arar Konuk oyuncu olarak katılmıştır

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Single En yüksek
Türkiye[11] Avrupa[12]
Zamanın Eli "Senden Öğrendim" 1
"Yak Gel" 1
"Ateş Düştüğü Yeri Yakar" 3
"Geçmez Yara" 2 98
"Geceler" 2[13]
Aşkın Masum Çocukları "Sen ve Ben" 1 75
"İkimiz" 1
"Aşkın Bana Değdi Değeli" 1
"Anmam Adını" 2

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori Sonuç
2002 Magazin Gazetecileri Derneği Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı
2003 31. Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı
2004 32. Hürriyet Gazetesi Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Kazandı
2006 Marmara'nın En'leri (Marmara Üniversitesi) En İyi Kadın Pop Sanatçısı Kazandı
Yılın Yıldızları (Yıldız Teknik Üniversitesi) Yılın En Beğenilen Kadın Sanatçısı Kazandı
Our Future Müzik Ödülleri En İyi Kadın Pop Sanatçısı Kazandı
Our Future Müzik Ödülleri En İyi Şarkı Sözü ("Camdan Kalp" - Günay Çoban) Kazandı
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yılın En İyi Müzik - Eğlence Programı (Gölgeler) Kazandı
2007 5. MÜ-YAP Müzik Ödülleri Platin Albüm (Son Dans) Kazandı
2009 Quality of Magazine Dergisi Ödülleri En Quality Kadın Sanatçı Kazandı
İstanbul FM Müzik Ödülleri En İyi Kadın Sanatçı Albümü (Zamanın Eli) Kazandı
16. Kral Tv Video Müzik Ödülleri Yasal Ortamda En Çok İndirilen Şarkı (Yak Gel) Kazandı
2010 16. Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın En İyi Yorumcusu Kazandı
Türkiye'nin En'leri En Beğenilen Kadın Ses Sanatçısı Kazandı
2012 3. Quality Ödülleri En Quality Kadın Sanatçı Kazandı
2014 MGD 20.Altın Objektif Ödülleri En İyi Kadın Yorumcu[14] Kazandı
2014 Magazinci.com (En İyiler) Yılın En İyi Kadın Pop Yorumcusu[15] Kazandı
2016 16.Magazinci.com (En İyiler) Yılın Kadın Pop Yorumcusu Kazandı
MGD 22.Altın Objektif Ödülleri En İyi Albüm (Hoşgeldin) Kazandı

Televizyon programları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Funda Arar'la Performans (2005)
 • Gölgeler (2006)
 • Söz Müzik Funda Arar (2008-2009)

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'ta Funda Arar ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

 1. ^ Söz Müzik Funda Arar Haber34. 28 Temmuz 2010 tarihinde erişildi
 2. ^ "MÜ-YAP 2007 Müzik Ödülleri Dağıtıldı". Mü-yap. 4 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140404041735/http://mu-yap.org/news.asp?NID=248. Erişim tarihi: 2008-05-14. 
 3. ^ "Funda Arar’ın ‘Rüya’sı gerçek oldu". 18 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150518090625/http://www.zaman.ro/ro/newsDetail_getNewsById.action?newsId=4913. Erişim tarihi: 2013-05-30. 
 4. ^ "Güldünya albümü çıktı". 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141016023443/http://www.hurriyet.com.tr/magazin/haber/10447227.asp. Erişim tarihi: 2013-05-30. 
 5. ^ "Zirve Değişmedi". http://magazin.milliyet.com.tr/zirve-degismedi/magazin/magazindetay/01.01.2012/1482821/default.htm. Erişim tarihi: 2013-05-30. 
 6. ^ "Funda Arar'la Nostalji Gecesi". Milliyet. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20141016005205/http://cadde.milliyet.com.tr/2013/03/25/HaberDetay/1439889/funda_arar_la_nostalji_gecesi. Erişim tarihi: 2013-05-30. 
 7. ^ 28-29 Haziran 2004, NATO zirvesi MLKP. 28 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 8. ^ Evlenmek için Bush'u bekledi Sabah. 28 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 9. ^ Çalışırken karı koca olduğumuzu unutuyoruz Sabah. 28 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 10. ^ "Funda Arar'ın en güzel eseri 'Aras' bebek". Akşam. 9 Temmuz 2013. http://www.aksam.com.tr/magazin/funda-ararin-en-guzel-eseri-aras-bebek/haber-224050. 
 11. ^ Nielsen Airplay Listesi 28 Ocak 2010 tarihinde erişildi.
 12. ^ Euro Airplay Hot 100
 13. ^ Türkçe Nielsen Top 20 Listesi 9 Mayıs 2011 tarihinde erişildi
 14. ^ "Magazin Gazeteciler Derneği 20. Altın Objektif Ödülleri". 6 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20140606101743/http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr:80/galeridetay/83439/2368/18/magazin-gazeteciler-dernegi-20-altin-objektif-odulleri. Erişim tarihi: 3 Haziran 2015. 
 15. ^ "Magazinci.com 13. Yıl İnternet Medyasi Yılın En İyileri Ödülleri Sahiplerini Buludu". 26 Nisan 2014. 26 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150526050511/http://magazinci.com:80/icerikler/magazin/magazincicom-13-yil-internet-medyasi-yilin-en-iyileri-odulleri-cvk-park-bosphorus-hoteldeki-muhtesem-gecede-sahiplerini-buludu_44237.html. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]