Volvox (müzik grubu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Volvox
Başladığı yerBursa, Türkiye
Tarzlarrock, alternatif, hard rock
Etkin yıllar1988-1994
Eski üyelerŞebnem Ferah
Duygu Karpuz
Ebru Bank
Gül Ağırca
Buket Doran
Özlem Tekin
Arzu Kaprol

Volvox, 1988 yılında Şebnem Ferah tarafından kurulmuş, tamamı kadınlardan oluşan Bursalı hard rock grubu. Grup Şebnem Ferah, Duygu Karpuz, Ebru Bank, Gül Ağırca, Buket Doran ve 1992 yılında gruba dahil olan Özlem Tekin'den oluşmuştur.

Grup hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şebnem Ferah elektro gitar ve vokal, Duygu Karpuz gitar, Ebru Bank (Eroğlu) bas gitar, Gül Ağırca davul ve Özlem Tekin klavye ile birlikte geri vokalde olmuştur. Ebru Bank gruptan ayrılınca yerine Buket Doran geçmiş ve Buket grupta bas gitar çalıp geri vokal yapmıştır.

Şebnem Ferah Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi, Ebru Bank Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, Gül Ağırca Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Endüstri Tasarımı ve Özlem Tekin ise Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı, Müzikoloji Bölümü'nde eğitim görmüşlerdir.

Volvox, ilk konserlerinden birini Bursa'da Tayyare Sineması'nda vermiştir. İlk İstanbul konserlerini 28 Nisan 1991 tarihinde saat 14:00'da Pentagram ile birlikte Pangaltı İnci Sineması'nda vermişlerdir. Boğaziçi Üniversitesi'nde, ODTÜ Festivalinde, Bilsak Rock Cafede, İzmir Clup 33'te konserler vermişlerdir.

1992 yılında Duygu Karpuz'un gruptan ayrılmasıyla klavye ve geri vokal olarak Özlem Tekin gruba dahil olmuştur. İlk sahne tecrübelerini Bedri Baykam'ın açtığı "Dadaist" barda gerçekleştiren grup, daha sonra "Sis", ardından da "Kemancı"da çalmıştır.

Ebru Bank'tan sonra Özlem Tekin de gruptan ayrıldı. 1994 yılında Volvox dağıldı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Tireli, Münir (Mayıs 2007). "Volvox". Türkiye'de Grup Müziği : 1980'ler. Arkaplan müzik basın yayın. s. 205. ISBN 978-975-6128-10-7. OCLC 190851006. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]