Enbe Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Enbe Orkestrası Engin Titiz ve Behzat Gerçeker tarafından kurulan ve Türkiye'den ve yurt dışından birçok müzisyeni bünyesinde barındıran müzik grubudur. Enbe adı Engin ve Behzat isimlerinin ilk iki harfi birleştirilerek oluşmuştur. Şu ana kadar birçok şarkıcı ile düet yapmıştır.[1]

Barry White, Richard Clayderman, Christian Adam, Goran Bregoviç, Pavarotti, Domingo, Mónica Molina ve Gloria Gaynor ile konserler veren ENBE Orkestrası, opera aryalarından Napoliten hafif müziğe, özel solistlerin eşliğinde yorumladığı Fransız şansonlar ve valslerden Latin müziklere, Arjantin tangolarından caz ve country eserlerden, ünlü müzikallerden yabancı ve Türkçe pop müziğine uzanan bir repertuvara sahiptir.

Behzat Gerçeker[değiştir | kaynağı değiştir]

Enbe Orkestrası'nın kurucusu Behzat Gerçeker, 22 Temmuz 1963 tarihinde Ankara'da doğdu. Müzik hayatına Ankara Devlet Konservatuvarı'nda başladı, yüksek bölümünü İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda tamamladı. Profesyonel müzik yolculuğu başlarında Türkiye'de Leman Sam, Nükhet Duru, Nilüfer Yumlu ve Kayahan gibi müzisyenlerle çalışan sanatçı İstanbul Devlet Opera ve Balesi orkestra sanatçısı olduktan sonra Paris'e gitti. Paris'te "modern müzik" üzerine çalışmalarda bulunan Gerçeker, Fransa'da Terry Canss ile çalıştıktan sonra, bir süre de Macaristan'da Macar etnik müzikleri üzerine araştırmalar yaptı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde dokuz yıl görev yaptı. Hâlen ENBE Orkestrası Şefliği'ni yürüten Gerçeker, çeşitli projelerde sanat yönetmenliği yaparak çalışmalarını yürütmektedir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • (2008) 35. Altın Kelebek Ödül Töreni - En İyi Çıkış Yapan Grup Ödülü[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ben Hala Amatör Ruhla Çalışırım". haberler. 25 Ocak 2013. 16 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2013. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mayıs 2020. 

https://web.archive.org/web/20150310004303/http://www.enbemuzik.com.tr/diskografi/