Dr. Skull

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dr. Skull
Genel bilgiler
Başladığı yerAnkara, TR
TarzlarHeavy Metal, Hard Rock, Punk
Etkin yıllar1983-1994, 2017-2019
Müzik şirketiAda Müzik, Kent Müzik, Hammer Müzik, Mirage Stüdyoları
İlişkili hareketlerWhisky, Objektif, Pentagram, Metalium, Kronik
Resmî siteDr. Skull
ÜyelerMurat Baştepe
Murat Ersöz
Mustafa Erman
Alper Yarangümeli
Serdar Tuksal

Dr. Skull, Türk punk-metal grubu. 1983 ve 1994 yılları arasında faaliyet gösterip, 3 albüm kaydettiler. 2017'de tekrar bir araya gelerek, 2019'da Ankara'da daha sonra canlı albüm olarak yayımlanmış bir "veda" konseri verdiler.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun temelleri 1983'te Ankara'da Ankara Fen Lisesi öğrencileri Murat Baştepe (vokal-gitar), Murat Ersöz (vokal-gitar) ve Alper Yarangümeli (vokal-davul) tarafından atıldı. Bu üçlü liseden birkaç arkadaşıyla birlikte 1982'de Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması finallerine katılma hakkı kazandı. O sene lise dereceye giremese de bir yıl sonra, 1983'te, Baştepe, Ersöz ve Alper, yine liseden arkadaşları olan bas gitarist Mustafa Erman'ı aralarına alarak yeni solistleri Esat Sağol ile aynı yarışmada ikincilik kazandılar. Alper'in mezun olduğu yıl Baştepe, Ersöz, Mustafa ve Alper'den oluşan dörtlü Ankara'da ilk konserlerine Skull adıyla çıktı. Liseden sonra grup üyelerinin hepsinin tıbbı kazanmasıyla grubun adı Dr. Skull'a çevrildi[1]. Grup bu isimle ilk konserini 1987 yılında verdi[1]. Maskot olarak dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler'e tepki olarak adını "Vehbi" koydukları ve anatomi derslerinde kullandıkları bir kafatasını seçtiler[1].

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Ankara'da Ümit Eroğlu'nun yaptığı kayıtları yayımlayacak bir şirket arayan grup, Ada Müzik'le görüştü. Şirket, grubun baladlarından "Baby"yi dinledikten sonra grubun kaydını yayımlamayı kabul etti[2]. 1990'da ilk albüm Wory Zover yayımlandı. Bu albümden bazı şarkıları ciddi bir denetim süreci sonrasında "Dönence" ve "Gençlik" gibi TRT programlarında çalma fırsatı buldular.

İlk albümün başarısı üzerine Ada Müzik, Dr.Skull ile bir albüm daha yayımlamak için teklifte bulundu. Çalışmalara koyulan grubun, 1992'de ikinci albümleri Rools 4 Fools piyasaya çıktı. Ancak albümden sonra Murat Baştepe, ABD'den gelen bursu geri çevirmeyerek doktorluk hayatına orada devam etme kararı aldı.

Baştepe'nin yeri vokalist Serdar Tuksal ile dolduruldu. Profesyonel olarak müzikle uğraşan şarkıcı, üflemeli çalgılar da çalabilmesinden ötürü Dr. Skull'a daha farklı bir hava kattı. Bu dönemde grup, mesajlarının dinleyiciye daha iyi ulaşması için Türkçe sözler yazmaya karar verdi. 1994'te müzik şirketini değiştiren grup, EMI bünyesindeki Kent Müzik'ten Hershey Yolundaǃ?'yı çıkardı. Albüm grubun tamamen Türkçe şarkılardan oluşan ilk ve tek albümü oldu. Bu albümden "Herşey Yolunda" EMI tarafından çıkarılan bir toplama albümünün Doğu Avrupa CD'sinde yer aldı. 17 Haziran 1994'te Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nda Alman punk rock grubu Die Toten Hosen ile aynı sahneye çıktılar. Bu dönemde EMI gruba devam etmek için teklif götürdü[3]. Ancak profesyonel kariyerlerinin müzik kariyerleri ile çakışması ve vokalist Serdar'ın daha farklı bir proje için imza atması nedeniyle grup dağıldı[2][3].

Sonraki yıllar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2019'daki Ankara konserlerinden

Grup dağıldıktan sonra orijinal grup elemanlarından Murat Baştepe, Massachusetts General Hospital'da, Murat Ersöz Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nde, Mustafa Erman Hacettepe Üniversitesi'nde, Alper Yarangümeli Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde profesör doktor olarak çalışmaya devam etmektedirler. Orijinal dörtlüden sadece Alper Yarangümeli, grup dağıldıktan sonra müzik hayatına bir süre daha devam etti ve 2002'de Karakedi adlı grupla bir albüm kaydetti. Serdar Tuksal ise Şehrazat ile çalışıp Sencer adını kullanarak bir pop müzik albümü yayımladı. Halen müzik hayatını Kıbrıs'ta sürdürmektedir.

2017'de Razor ile birlikte Baştepe ve Yarangümeli, "War Is Over"ı sahnede yorumlayarak yıllar sonra tekrar bir araya geldi. 2018'de Hammer Müzik, grubun daha önce yalnızca kaset olarak piyasaya çıkmış olan üç albümünü CD ve plak formatında yayınlayacağı haberini verdi. Çekya'da yapılan remastering sonrası Dr. Skull trilojisi 2019 başında yeniden basıldı. Bu gelişme 24 Ocak 2019'da albüm lansman gecesi ile kutlandı. Beş Dr. Skull elemanının da katılıp sahneye çıktığı gecede, grup, Skull şarkıları çalan Razor'a eşlik etti. Grubun orijinal dörtlüsü yıllar sonra "War Is Over" ve "Everyday Everynight" şarkılarını yeniden yorumladı.[4][5]

8 Kasım 2019 tarihinde, Jolly Joker Ankara'da, grubun her üç albümünde de yer almış üyelerin sahne aldığı bir veda konseri düzenlendi. Konsere Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından gelen hayranları ile geniş bir katılım oldu ve grup üç albümden toplam 14 şarkı çaldığı bu konseri albüm olarak yayımlamaya karar verdi.[6][7]

Konser kayıtları ve video görüntüleri üzerindeki çalışmalar 2020'de tamamlandı. Grubun son albümü Showy Zover Ayhan Aydın'ın prodüktörlüğü (Mirage Stüdyoları) ve Hammer Müzik etiketiyle 2021'de yayımlandı. Grup bu albümü 2017'de başlayan geri dönüş süreçlerine katkıda bulunan ve 2020'de hayatını kaybeden dostları Çağlan Tekil'e adadı.

2022 yılı sonunda farklı tarzlardan 15 grubun kaydettikleri Dr. Skull yorumları ile Under Cover (Dr. Skull Tribute) yayımlandı. Albümde sırası ile; Knightmare, Metalium, Karakedi, The Mashina, Soul Shaker and The Brass Brothers, Razor Inc., DarkPhase, Saints 'N' Sinners, Sceptic Age, Forgotten, Tahrip, Kaçış, Gaddar, Büyük Birader ve Kana Kana yer aldı.[8]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yeniden Basım[değiştir | kaynağı değiştir]

Konser Albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Saygı Albümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2019. 
  2. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2019. 
  3. ^ a b "Arşivlenmiş kopya". 27 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2019. 
  4. ^ http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/1219175/doktorlar-ve-hastalari.html
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2019. 
  6. ^ https://cerezzine.com/dr-skull-ankara-konseri-8-kasim-201/
  7. ^ Yarangümeli, Alper (2020). "Bir Davulcunun Çağlan ile İmtihanı". Headbang, 6. Karakarga. ss. 34-38. 
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2023.