İzmir Hava Yolları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hedwig in Washington (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.49, 4 Aralık 2016 tarihli sürüm ((GR) Duplicate: File:Izair1.pngFile:Logologologo1.png Exact or scaled-down duplicate: c::File:Logologologo1.png)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İzmir Hava Yolları
250px
IATA ICAO Çağrı Kodu
4I IZM IZM
Kuruluş 2005
Hubları Adnan Menderes Havalimanı
Odak şehirler Adana Şakirpaşa Havalimanı, Esenboğa Uluslararası Havalimanı
Sık uçuş programı Pegasus Card
Havayolu ittifakı Pegasus Havayolları
Uçak filosu 7
Uçuş noktaları 24
Şirket sloganı Güzel İzmir'den IZair. En güzel Air.
Ortak şirketler Pegasus Havayolları
Ticari işletme merkezi Türkiye İzmir, Türkiye
Önemli kişiler Ali Sabancı, Gürol Yüksel
Websitesi http://www.izair.com.tr
Vikiveri öğesi

İzmir Hava Yolları İzmir, Türkiye merkezli bölgesel bir havayolu şirketidir. Türkiye ve Avrupa'ya uçuşlar düzenler. İzmir Hava Yolları'nın merkezi Adnan Menderes Havalimanı (ADB), İzmir'dir. Yurtiçi ve yurtdışı tüm tarifeli uçuşlarını Pegasus Havayolları işbirliği ile gerçekleştirir.

2009 Özel Tur Yarışmasını (deneme amaçlı) 125 puanla 8. sırada tamamlamış, 2010 özel tur yarışmasına direkt katılma hakkı elde etmiştir.[kaynak belirtilmeli]

Tarihi

Havayolu şirketi, Nisan 2005 tarihinde kuruldu ve 3 adet Airbus A319 ile Haziran 2006 tarihinde Pegasus Havayolları ile işbirliği yaparak yurtiçi uçuşlara başladı. Mayıs-Haziran 2007 yılında şirket hisselerinin %20 si ESAS Holding (Pegasus Havayollarının da sahibi) tarafından satın alınarak yönetim değişikliği yapıldı. Bu değişiklik ile Izmir Havayolları da Pegasus Havayolları gibi "low cost", yani düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı olma prensibini benimsedi. ESAS Holding, şu an Izair hisselerinin tümüne sahiptir.

IZair filosu, 2009 yılı Mart ve Haziran aylarında katılan iki adet A320 uçağı ile birlikte 5'e ulaşmıştır.

Uçaklarından bir kısmı İzmir (ADB) merkezli, bir kısmı da dönüşümlü olarak Sabiha Gökçen (SAW) merkezli olarak uçurulmaktadır.

Şirketin uçaklarının C bakımlarına kadar olan bakımları, yapılan Bakım Destek Anlaşması ile dışarıdan satın alınmakta ve JAR 145 onaylı Pegasus Havayolları tarafından yapılmaktadır.

Izair'in uçaklarının gerçekleştirdiği operasyonların zamanında gerçekleşme oranı senelik ortalaması %90'ın üzerindedir. Uçakların teknik güvenilirlik oranı ise %99,7 ile ortalamanın çok üzerindedir.

İz Air logosu

İzmir'de yaz günlerinde gökyüzünün açık mavisi ile güneşinin turuncusu Izair logosunda birleşti. Bu renkler İzmir'in meşhur imbatında salınarak uçağın kuyruğundaki dizaynı oluşturdu. Mavi ile turuncunun birleştiği noktalarda ise Ege bölgesini süsleyen zeytin ağaçlarını anımsatan zeytin rengi ortaya çıktı. Ege'nin derin mavisi de uçağın alt gövdesini ve motorlarını renklendirdi. İzmir'i tanıyanlar uçağın kuyruğundaki dizaynı kordonun meşhur kaldırım taşlarına benzetebilirler.

Uçuş Noktaları

Filo

Izair Airbus A319

Pegasus Airlines tarafından işletilen IZair filosu 22 Kasım 2016 verilerine göre aşağıdaki uçaklardan oluşmaktadır:[1]

IZair Filosu
Uçak Tipi Toplam Yolcu Sayısı Notlar
Boeing 737-800 8 189 Operatör Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
Toplam 8 1512

İz Air firmasına ait Pegasus Hava yolları bünyesinde çalışan 8 adet Boing 737-800 uçakları bulunmaktadır.Bu uçakların kanat kodları ve özellikleri aşağıdaki gibidir.

TC-IZB, TC-IZC, TC-IZE, TC-IZK, TC-IZG,TC-IZI, TC-IZD, TC-IZJ olmak üzere bu uçaklar 75.000 KG kalkış ağırlığına 34.3 metre kanat açıklığına 39.5 gövde uzunluğunda 12.55 metre yerden toplam uzunluğu olmak üzere toplam yolcu kapasitesi 189 dur.

Dış bağlantılar

Referanslar

2. İz Air Uçak Bileti