İtfaiye Meydanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İtfaiye Meydanı, Türkiye'nin Ankara ilinin merkez ilçelerinden Altındağ'daki Ulus semtinde yer alan meydan. Eski adı Hergele Meydanı olup, adını 19. asırda şehre dışarıdan gelenlerin ve şehir esnafının bir araya gelmesinden almaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Meydan 19. asrın başlarından 20. asrın ortalarına kadar hatta yetmişli ve seksenli yıllarda dahi şehrin en önemli meydanlarından biriydi. Bugün eski popülaritesini kaybetmiş olsa da halen şehrin en önemli ve en kalabalık noktalarından biridir. Etrafındaki hastaneler ve devlet daireleri sayesinde meydan ve civarı halen kalabalıktır. Meydanın hemen ortasında yer alan saklı çarşı, eski mahallenin içine inşa edilmiş olan çarşı ve meydanın göbeğinde (Ankara Ticaret Lisesi ve Ankara Gazi Lisesi vardır), Ankara'nın pek çok noktasına kalkmakta olan minibüsleri ile şehrin ulaşım merkezlerinden biridir.

Eski adı ile Hergelen meydanı olarak bilinen bu tarihi alan, şimdilerde bilinen adı ile bitpazarı olarak hizmet vermektedir. Eski zamanlarda da bu muhit ikinci el eşya alım satımı yapan firmaların tercih ettiği bir alandı. Günümüzde de itfaiye meydanı tarihteki eski adından da anlaşılacağı gibi Her Gelen yani her kesimden insanın geldiği bir alış veriş meydanıdır. Uygun fiyatlı eşya alım satımının kalbi olan bir merkezdir.