İçeriğe atla

"Hertfordshire" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
→‎Nüfus: Yazım yanlışı, değiştirildi: ortaçağlarda → Orta Çağ'da (2) AWB ile
k (Yazım yanlışı (Not: Bu değişiklik ana maddenin Hristiyan olması sebebiyle yapılmaktadır.), değiştirildi: Hıristiyan → Hristiyan (4) AWB ile)
k (→‎Nüfus: Yazım yanlışı, değiştirildi: ortaçağlarda → Orta Çağ'da (2) AWB ile)
===Nüfus===
 
Bu kontluk içinde bulunan şu 4 kentin nüfusu 50,000 ile 10,000 kişi arasındadır: [[Hemel Hempstead]], [[Stevenage]], [[Watford]], [[St Albans]]. Kontluğun merkez şehri olan [[Hertford]] 'un ortaçağlardaOrta Çağ'da, bu kontluk İngiltere'de önemli bir tarım merkezi olduğu dönemlerde, kontluğun ana pazar kenti olmakla beraber günümüzde nüfusu kontluk yerleşimleri arasında 13. sıraya düşmüştür.
 
Kontlukta bulanan yerleşim merkezlerinde, ortaçağlardaOrta Çağ'da ve Tudor hanedanının hüküm sürdüğü dönemlerde yapımlanmış olup günümüzde bile kullanılan eski tarihi yapılar sayısı İngiltere'nin eskiden beri başkenti olan Londra'da bulunan bu tipte yapılar sayısını aşmaktadır. Özellikle St. Albans kenti eski antik Roma döneminden kalan antik Verulamium şehrinin kalıntı binalarını da ihtiva etmektedir. Bu antik Romalı kenti Britanya adasında öldürulen ve bu nedanle aziz olduğu kabul ilk Hristiyan dinsel şehid olma olayının 3. yüzyiilda ilk ortaya çıktığı Britanya yerleşkesi olduğu belgelidir.
 
===Komşu kontluklar===
37.117

değişiklik