Rutland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oakham Kalesi
Rutland Denizi

Rutland (/ˈrʌtlənd/) East Midlands, İngiltere'de bir ilçe ve üniter otoritedir. İlçe batı ve kuzeyde Leicestershire, kuzeydoğuda Lincolnshire ve güneydoğuda Northamptonshire ile çevrilidir.

Kuzeyden güneye en uzun uzunluğu sadece 18 mil (29 km) ve doğudan batıya en büyük genişliği 17 mil (27 km) İngiltere'deki en küçük tarihi ilçe ve bir bütün olarak Birleşik Krallık'taki dördüncü en küçük ilçedir. Bu nedenle, Latin sloganı Multum in Parvo veya "çok az" 1950'de il meclisi tarafından kabul edildi. İngiltere'deki herhangi bir normal üniter otoritenin en küçük nüfusuna sahiptir. Mevcut tören ilçeleri arasında, Wight Adası, Londra Şehri ve Bristol Şehri alan olarak daha küçüktür. 1889'dan 1965'e kadar var olan eski Londra İlçesi de daha küçük bir alana sahipti. Nüfus olarak 326 ilçenin 323'üdür.

Rutland'daki tek kasabalar, ilçe kasabası Oakham ve Uppingham'dır. İlçenin merkezinde, yaban kuşları için kışlama alanı ve ospreyler için üreme alanı olarak hizmet veren önemli bir doğa rezervi olan büyük bir yapay rezervuar olan Rutland Denizi bulunur.

Rutland'ın eski kulübeleri kireçtaşı veya demir taşından inşa edilmiştir ve birçoğunun çatıları Collyweston taş arduvaz veya sazdandır.