Durham Kontluğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Törensel Durham Kontluğu
Ceremonial County Durham
Törensel Durham Kontluğu bayrağı
Bayrak
Durham Kontluğu'nun İngiltere'de konumu
Durham Kontluğu'nun İngiltere'de konumu
Yüzölçümü
 • Toplam2.676 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam866,846
 • Yoğunluk325/km²

Durham Kontluğu (İngilizce:County Durham) Birleşik Krallık'ın İngiltere ülkesi Kuzey Doğu İngiltere bölgesinde bulunan bir törensel kontluk [1] ve ayrıca yüzölçümü törensel kontluktan daha küçük olan bir "tek-seviyeli yerel-idare" birimidir. Törensel Durham Kontluğu ise 2,226 km² genişliğindedir.

Durham Törensel kontluğunun ve tek seviyeli yerel idare biriminin merkezi Durham'dır. Fakat Durham Törensel Kontluğu'nun en büyük yerleşim birimi (ve Darligton Borough adlı ayrı bir "tek seviyeli yerel idare" birimine haiz olan) Darlington'dur.[2]

Törensel Durham Kontluğu'nun komşuları Tyne ve Wear, Cumbria, Northumberland ve North Yorkshire törensel kontluklarıdır.

Tarihsel olarak törensel kontluk tarım, madencilik ve ağır sanayi'ye dayanmaktaydı. Kontluk ekonomisinde kömür madenciliği ve demir madenciliği önemli roller oynamamıştır. Kontlukta ağır sanayi (özellikle istim sistemine dayana) ağır demiryolu sanayi idi ve özellikle törensel kontluğun güneydoğusunda Darlington, Shildon ve Stockton kentlerinde önemliydi. Günümüzde ancak tarım sektörü bir nebze önemini korumaktadır ve diğer sektörler ölmüşlerdir.[3] Kontluk yerel idare konseyi yenileştirme kampanyasına ve tedbirler alma faaliyetine girişmiştir ve bununla ilişkili olarak kontluğu bir turizm merkezi olarak promosyon yapmaktadır.

İsim[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiltere'de bulunan yerleşke isimleri ve yerel idare isimleri anlam karışıklığına Durham Kontluğu çok güzel bir örnek olmaktadır.

Genellikle İngiltere ülkesinde yerel idare birimi olarak "kontluk"'lar geleneksel olarak merkezi şehirlerine "shire" eklenerek anılmaktadırlar. Fakat Durham Kontluğu değişiktir. Törensel Kontluk "County Durham (Durham Kontluğu)" ismini taşır; ismi "Durhamshire" değildir. Fakat 1997'den sonra daha değişik sınırlar içinde yeniden bir değişik "tek seviyeli yerel idare" kurulmuş ve bu yerel idare de "County Durham (Durham Kontluğu)" olarak anılmaktadır. Ama 2009'da çıkan "Durham Bünyesel Değişme Kanunu"'nda bu yeni tek-seviyeli-yerel-idare "Durham Kontluğu Kontluğu" olarak isimlendirilmektedir.[4]

Bu isim karışıklığı yetişmezmiş gibi posta idaresi de adreslerin açıklanmasında karıştırma katkısını yapmıştır. Posta idaresine göre (genellikle Durham Törensel Kontluğu arazilerindeki adresleri için) "County Durham" adresi ile esas Durham şehrindeki adreslerdeki (yani posta kenti adresleri olan) "Durham" iki değişik posta kenti ismidir.

İdari yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

"Törensel Durham Kontluğu"'nun hiç yerel idare yetkileri bulunmamaktadır. Sadece Kraliçe'nin yerel kontluk bölgelerine tayin ettiği temsilcileri, "Temsilci Lord (Lord-Lieutenant)" ve "Yüksek Şerif (High Sheriff)", bu törensel kontluk için bulunmaktadır.

Törensel Durham Kontluğu'na ait olduğu kabul edilen bölgelerde yerel idare olarak dört tane "tek-seviyeli-yerel-idare" konseyi bulunmaktadır. İdari olarak bağımsız ama törensel olarak "Törensel Durham Kontluğu'na bağlı olan bu dört yerel idareyi gösteren harita şudur:

Bölgeler Harita ayrıntıları
  1. Durham Kontluğu (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  2. Hartlepool (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  3. Darlington (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  4. Stockton-on-Tees (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare) <süp>*</süp>

* Bu "Borough"'nun sadece Tees Irmağı kuzeyinde kalan kısımları Törensel Durham Kontluğu içine dahildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Boundary Commissiıon for England (2007). Mapping for the Non-metropolitan Counties and Unitary Authorities; fıfth periodical report (İngilizce). Boundary Commission for England. ISBN 0-10-170322-8. 
  2. ^ John Marius Wilson, Durham 4 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Imperial Gazetteer of England and Wales, (1870-72). Erişim: 30.11.2007.
  3. ^ Durham County Council - History and Heritage of County Durham 10 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..Erişim: 30.11.2007.
  4. ^ "County Durham (Structural Change) Order 2008". 23 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2013. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]