İçeriğe atla

Staffordshire

Koordinatlar: 52°48′25″K 02°06′58″B / 52.80694°K 2.11611°B / 52.80694; -2.11611
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Staffordshire
Ülke Birleşik Krallık
Ülke İngiltere
BölgeBatı Midlands
MerkezStafford
Yüzölçümü
 • Toplam2.620 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam1,098,300
 • Yoğunluk335/km²

Staffordshire, İngiltere'nin Batı Midlands bölgesinde bir "shire" tipi kontluktur. Yönetim merkezi Stafford'dadır.

Törensel Staffordshire Kontluğu'nun yüzölçümü 2,713 km²; 2008 tahminine göre nüfusu 1.069.000 kişi ve nüfus yoğunluğu 394 kişi/km²'dir.

Kontluğun arazisi genel olarak düzlük olup orta bölgelerde bazı dalgalı tepelik arazi vardır. Kontluk arazisinin çoğunluğunun güneyden kuzeye akan Trent Nehri tarafından suları çekilir. Kuzey sınırlarda tepelik araziler bulunur. Güney sınırlarda ise yine "Cannock Chase" adı verilen tepeler vardır. Staffordshire'da yeraltı zenginliklerinin başında olarak çok büyük kömür yatakları bulunmaktaydı; ama Margaret Thatcher'in 1980'li yıllar sonunda kömür madencileri ile mücadelesi sonunda bu kömür madenlerinin işletilmesi son ermiştir. Arazinin güney taraflarında ise demir madeni bulunmakta idi ve bu maden 19. yüzyıl içinde çıkartılıp bitirilmiştir. Tarım için işletilebilecek nispeten düzlük alanlarda bulunan topraklar çok ıslak ve ağır yapışkan killi olup hayvanla işletilen pulluklarla sürülüp işlenebilmesi güç olduğu için hemen hemen kullanılmaz halde idiler. Fakat tarımın makineleşmesi ve güçlü buharlı ve sonra benzin ve dizelli traktörlerin ve tarım makinelerinin kullanışa geçmesi ile Staffordshire'nin düzlükleri büyük tarım arazileri olmuşlardır.

Staffordshire'da bulunen en büyük kent kontluk idaresinden bağımsız olup kendi tek seviyeli yerel idaresi bulunan Stoke-on-Trent şehridir. İkinci büyük nüfuslu yerkleşke eski bir Orta Çağ katedrali bulunan ama daha küçük nüfusu olan Lichfield şehridir. Diğer önemli kentsel yerleşkeler Burton upon Trent, Newcastle-ünder-Lyme, Cannock, Tamworth ve Staffordshire Kontluğu merkezi bulunan Stafford kentidir.

Törensel Staffordshire Kontluğu'nun Cheshire, Derbyshire, Leicestershire, Warwickshire, West Midlands, Worcestershire ve Shropshire törensel kontlukları ile sınırları vardır.

Kuzeybatı:
Cheshire
Kuzey:
Cheshire
Kuzeydoğu:
Leicestershire
Batı:
Shropshire
Staffordshire Doğu:
Derbyshire
Leicestershire
Güneybatı:
Derbyshire
Leicestershire
Güney:
West Midlands
Worcestershire
Güneydoğu:
Warwickshire

Alt-idare birimleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

Törensel Staffordshire Kontluğu'na bağlı şu metropoliten olmayan yerel idare bölgeleri ve tek seviyeli yerel idare bulunur:

Bölgeler Harita ayrıntıları
  1. Tamworth
  2. Lichfield
  3. Cannock Chase
  4. South Staffordshire
  5. Stafford
  6. Newcastle-under-Lyme
  7. Staffordshire Moorlands
  8. East Staffordshire
  9. Stoke-on-Trent (Tek seviyeli yerel idare)

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]