Bedfordshire

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Torensel Bedfordshire Kontluğu
Ceremonial County of Bedfordshire
Torensel Bedfordshire Kontluğu bayrağı
Bayrak
Bedfordshire'in İngiltere'de konumu
Bedfordshire'in İngiltere'de konumu
ÜlkeBirleşik Krallık Birleşik Krallık
Kurucu Ülkeİngiltere İngiltere
BölgeDoğu İngiltere
Kontluk merkeziBedford
Yüzölçümü
 • Toplam1,235 km²
Nüfus
 (2019)
 • Toplam669,338
 • Yoğunluk542/km²

Bedfordshire, Birleşik Krallık'ta İngiltere ülkesinin Doğu bölgesinde bulunan 1 Nisan 2009'dan itibaren sadece kraliyetle ilgili seremoniler için bir törensel kontluktur.

1 Nisan 2009'dan önce iki seviyeli bir yerel idare sisteminde üst seviyede kontluktu ve altında metropoliten olmayan bölgeler bulunmaktaydı. Bu kontluk 1889'da kurulmuştu ve merkezi Bedford'da idi. Bu eski yerel idare kontluğundan üç tane tek-seviyeli-yerel idare ortaya çıkartılmıştır: Bedford Borough, Central Bedfordshire (eski Mid Bedfordshire ve South Bedfordshire bölgelerinin birleşmesinden kurulu) ve Luton Borough.

Eski ve törensel Bedfordshire'ın yüzölçümü 1.235 km², 2014 yılı ortası tahmini nüfusu 617,000 kişi; ve nüfus yoğunluğu km2 başına 499 kişiydi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ve törensel Bedfordshire Kontluğunun kuzeyinde Northamptonshire, kuzeydoğusunda Cambridgeshire, güneydoğusunda Hertfordshire ve batısında Buckinghamshire törensel kontlukları bulunur. Eskiden Buckinghamshire'ın bir parçası olan şimdi tek-seviyeli-yerel-idare olan Milton Keynes kenti ile komşudur.

Kuzeybatı:
Northamptonshire
Kuzey:
Kuzeydoğu:
Batı:
Miton Keyenes
Bedfordshire Doğu:
Cambridgeshire
Güneybatı:
Buckinghamshire
Güney:
Hertfordshire
Güneydoğu:
Hertfordshire

Bedfordshire Kontluğu, İngiltere ülkesinde bulunan törensel kontluklar arasında nüfus yoğunluğu bakımdan 14. sıradadır. Bu törensel kontluk içinde nüfusun büyük bir kısmı iki önemli kentsel bölge, Bedford ve Luton merkezli kentsel bölgeler, içinde yaşamaktadırlar.

Bedfordishire Kontluğu arazisi içinde rakımı en yüksek olan mevkii, 243 metre rakımlı Chiltern Tepeleri üzerinde bulunan "Dunstable Downs"dır.

İdari yapılanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bedford'da eski Bedforshire Kontluğu İdare Merkezi binası. 2010'da yıkılma kararı alındı.

2009'da "shire" kontluğu olarak lağvedilen Bedfordshire Kontluğu yine de törensel kontluk olarak kabul edilmektedir ve törensel olarak Bedfordshire'a bağlı olan tek-seviyeli-yerel-idare bölgeleri haritası şudur:

Bölgeler Harita ayrıntıları
  1. Bedford Borough (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  2. Central Bedfordshire (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)
  3. Luton Borough (Tek-Seviyeli-Yerel-İdare)

Bedfordshire törensel kontluk içinde bulunan tek seviyeli yerel idareler; idare merkezleri; içinde bulunan önemli yerleşkeleri listesi ve bir görüntü şöyle verilebilir:

Kontluk Yerel bölge/borough İdare Merkezi Diğer yerleşkeler Görüntü
Bedfordshire Kontluğu Bedford Borough Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Bedford Bedford, Kempston
Bedford Borough idare merkezi
Central Bedford Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Chicksands Ampthill, Biggleswade, Dunstable, Flitwick, Houghton Regis, Leighton Buzzard, Linslade, Potton, Sandy, Shefford, Stotfold, Woburn
Luton Borough Tek-Seviyeli-Yerel-İdare Luton Luton
Luton Town Hall

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]