İçeriğe atla

Çağatay Hanlığı: Revizyonlar arasındaki fark

k
bazı kelime hataları
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
Değişiklik özeti yok
k (bazı kelime hataları)
Aslında Çağatay Han döneminde İslam'ın dinî alışkanlıkları yasaklanmıştır. Fakat [[Kara Hülâgu]]'den sonraki Hanlar [[Orta Asya]]'nın çoğunluğunu oluşturan [[müslümanlar]]a barışık davranmaya başlamıştır. [[Mübarek Şah]] müslüman olduysa da kendisinden sonraki Hanlar Kebek Han'a kadar [[Budist]] idi. Moğol Hanların ciddi İslamlaşması ise [[Tarmaşirin]]'nin İslam'ı kabul etmesinden sonra yaşanmıştır.
 
Bu dönemde Maveraünnehir'de oturan ve kent kültürüne alışarak Türkleşmiş Batı Çağatay Hanlığı bünyesindekiler kendineline "Çağataylı" olarak hitap etmeye başlamıştır. Bu dince İslamleşmişİslamlaşmış dilce Türkçeleşmiş "Çağataylı"lar bazı tarihçişlertarihçiler tarafından [[Çağatay Türkleri]] ve kullandıkları dili de [[Çağatayca]] olarak adlandırılmaktadır.
 
Bu "Çağataylı"lara karşın doğuda [[İli Nehri|İli]] vadisi ve [[Tanrı Dağları|Tanrıdağı]] kuzeyinde göçebe hayvancılığını sürdürmüş boylar kendilerine "Moghul (Moğol)" olarak hitap ederek Moğol kültürününden gururu duymaya devam etmişler ve Moğolluğunu yitirmiş "Çağataylı"lara "Karaunas (Melez)" diyerek aşağılamıştır. "Çağataylı"lar ise "Moghul"lara "Çete" diyerek aşağılamıştır.
4

düzenleme