"Kalvinizm" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
k
şablon değişimi
k (şablon değişimi)
{{düzenle|28 Ekim 2011}}
{{yetersizEksik}}
{{Hıristiyanlık}}
'''Kalvenizm''', [[Jean Calvin]]'in 16. yüzyıl başlarında ortaya attığı görüşlere dayanarak kurulan bir [[Hıristiyanlık]] mezhebi. Bu dinsel inanç sistemi, ilk kez [[Cenevre]]'de, daha sonra [[Hollanda]], [[İskoçya]], [[Almanya]] ve [[Fransa]]'da kurulan yeni [[kilise]]lerde örgütlendi. Bu mezhep Fransa'da [[Nantes Fermanı]] ile kabul edildi.
Kalvincilik, toplumsal kurumları; gelenekçi din anlayışına göre değil de, Hristiyanlığın başlangıcındaki özüne göre düzenlemeyi savundu. Bu amaçla bilimsel gelişmelere koşut bir eğitim-öğretim uygulamaya çalışarak yeni bir teknoloji oluşturdu.
 
Protestanlık'ta Kalvenizm mezhebine göre dürüstlük ve çalışkanlık birinci sırada yer alır. Bu, o dönem örneğin Hollanda'da yükselen ekonomiyi de destekleyen bir inanç şekliydi. Calvin'e göre çalışkan, dürüst olan, dünya nimetlerinden uzak durarak ibadet edenler rahipler kadar Tanrı'nın selametine hak kazanmış, küçük seçilmişler grubunun üyeleriydi. Günah olansa lüks yaşam, süslü elbiseler ve mücevher kullanmak; dans etmek, sarhoş olmak ve tembellikti.
 
== Referanslar ==
 
* Yücel, Melissa M.E "17. yy Hollanda resminde sembol kullanımı" yüksek lisans tezi (Artist modern dergisi ocak 2008)
 
{{Hıristiyanlık-taslak}}
463.023

değişiklik

Gezinti menüsü