İçeriğe atla

Zubin Potok

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Zubin Potok
Kasaba
Zubin Potok yakınlarındaki Gazivoda Gölü
Kosova üzerinde Zubin Potok
Zubin Potok
Zubin Potok
Zubin Potok’un Kosova'daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIKKosova Kosova (de facto)
Sırbistan Kosova-Metohiya (de jure)
Birleşmiş Milletler UNMIK (de jure)
İl/Okrug/DistrictKosova Mitroviça
Sırbistan Kosovskomitrovački
Birleşmiş Milletler District of Mitrovica
BelediyeZubin Potok
İdare
 • Belediye Başkanıİzmir Zeqiri (PDK)
Yüzölçümü
 • Toplam335 km²
Rakım567 m
Nüfus
 • Toplam14,9001
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Plaka kodu02
1Nüfus sayısı kesin değildir. 2011 yılında yapılan Kosova Genel Nüfus Sayımı’nda (REKOS2011) Zubin Potok’ta sayım boykot edilmiştir.

Zubin Potok (Arnavutça: Zubin Potoku; Sırpça: Zubin Potok / Зубин Поток), Kosova’nın kuzey kesiminde bir kasaba ve belediye merkezi.

De facto olarak Kosova’nın Mitroviça ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovskomitrovački ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Mitroviça Bölgesi’nde (District of Mitrovica) bulunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zubin Potok’un bulunduğu bölge, Kosova'nın kuzey kesiminde yer alır. Bölgede, bütün Kosova için önemli bir su kaynağı ve su bölgesi sayılan Gazivoda Gölü bulunur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Leposaviç, Zveçan ve Mitroviça’nın kuzeyi muhitleriyle beraber Zubin Potok, Kosova’da Sırpların nüfus olarak çoğunlukla olduğu bir bölgedir. Bu durum Zubin Potok nüfusuna da yansır.

2011 yılında Kosova genelinde yapılan nüfus sayımına Zubin Potok Belediyesi katılmamıştır.[1] 2011 Kosova Genel Nüfus Sayımı’nda (REKOS2011) Mitroviça’nın sadece güney kesimi sayılmıştır. Kuzey kesiminde sayım boykot edilmiştir.

Zubin Potok’un Etnik Nüfus Dağılımı (2009)[2]
Milliyet Yüzde
Sırp
  
%93.9
Arnavut
  
%5.4
diğer
  
%0.7

Kuzey Kosova Sorunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Zubin Potok, Kosova’nın kuzeyinde, 1998-1999 Kosova Savaşı sonrasında oluşan BM yönetimi döneminde ve 17 Şubat 2008’de ilan edilen bağımsızlık döneminde Kosova Cumhuriyeti idari yapılarının tam olarak yerleşemediği bölge içindedir. Zubin Potok, Leposaviç, Zveçan ve Mitroviça’nın kuzeyi ile beraber fiilen Kosova Cumhuriyeti idaresine bağlı olarak değil, Sırbistan idaresine bağlı olarak yönetilmektedir.[3]

Zubin Potok gibi Kosova yapılanmasına aykırı ve ona karşı ayrı bir yapılanmanın kurulmaya çalışıldığı bu bölgenin durumu, Kosova ile Sırbistan arasında çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 12 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kosova İstatistik Kurumu
  2. ^ "AGİT - Eylül 2009". 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Şubat 2010. 
  3. ^ a b zubin-potok.org.rs 2 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Zubin Potok (Sırpça)