Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi
Kosova ve Metohiya (kısa)

Косово и Метохија / Косово
Kosovo and Metohija in Serbia.svg


Sırbistan’ın içinde Kosova ve Metohiya

Merkez

Priştine
Resmî dil Sırpça ve Arnavutça
Siyasi durum de jure özerk bölge
de facto bağımsız devlet
Yönetim Özerk bölge
Para birimi Sırp dinarı (de jure)
Avro (€) (de facto)

Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi veya kısa kullanımda Kosova ve Metohiya (Sırpça: Косово и Метохија / Kosovo i Metohija) Sırbistan’ın devlet yapısı içinde yer alan özerk bölge, istatistiksel bölgelerinden biridir. Kosova ve Metohiya fiilen yürürlükte olmayan bir idari bölgedir. De facto olarak Kosova Cumhuriyeti adıyla kısmen tanınan bir bağımsız devlet yapısıdır.

Kosova ve Metohiya, 17 Şubat 2008 itibarıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. Halihazırda Kosova Cumhuriyeti ile Şumadiya ve Batı Sırbistan ve Güney ve Doğu Sırbistan arasında sınır hattı mevcuttur, fakat Sırbistan hükümeti tarafından sadece idari hat olarak tanınmaktadır.

Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi, 1998 yılında başlayan çatışmalar sonucunda 1999 yılından itibaren fiilen Sırbistan idari yapısından kopmuştur. 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek, uluslararası tanınma süreci devam eden ayrı bir devlet olmuştur. Dolayısıyla Kosova ve Metohiya’daki idari birimler fiilen yoktur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova ve Metohiya, Sırbistan’ın istatistiksel bölgelerinden biridir. Sırbistan’ın en üst idari düzeyini istatistiksel bölgeler oluşturur. 2009 yılında Sırbistan Millî Meclisi ülkeyi 7 istatistiksel bölgeye ayıran “Eşit Bölgesel Kalkınma Kanunu” çıkarmıştır.[1] 7 Nisan 2010 tarihinde Kanun tadil edilmiş, bölge sayısı 5 olarak düzenlenmiştir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]