Yakova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yakova
Şehir
Yakova: Eski şehirde gece
Kosova üzerinde Yakova
Yakova
Yakova
Yakova’nın Kosova'daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIKKosova Kosova (de facto)
Sırbistan Kosova ve Metohiya (de jure)
Birleşmiş Milletler UNMIK (de jure)
İl/Okrug/DistrictKosova Yakova
Sırbistan Pećki
Birleşmiş Milletler District of Đakovica
BelediyeYakova
İdare
 • Belediye BaşkanıMimoza Kusari -Lila (AKR)
Yüzölçümü
 • Toplam586.91 km²
Rakım652 m
Nüfus
(2011)[1]
 • Toplam94,158
 • Yoğunluk160.5/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu+381 390
Plaka kodu03

Yakova veya Yakofça (Arnavutça: Gjakova / Gjakovë; Sırpça: Đakovica / Ђаковица, eskiden Altuneli), Kosova'nın batısında bir şehir ve belediyedir. Belediyenin nüfusu 130.000 olarak tahmin edilmektedir.

De facto olarak Kosova’nın Yakova ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Pećki Okrug’unda yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Yakova Bölgesi’nde (District of Đakovica) bulunur.

Şehrin adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kosova’daki 3 dilli tabelalardan birinde Yakova
Şehrin yakınlarında Osmanlı döneminden kalma tarihî Terzi Köprüsü

Yakova şehrinin ismiyle ilgili olarak birkaç teori söz konusu edilmiştir. Bir kısmı Slavca “ben” anlamındaki ja kelimesine işaret ederken, bir diğer teori de Arnavutça “kan” anlamlı gjak kelimesine işaret eder.[kaynak belirtilmeli]

Osmanlı devrinden itibaren şehrin adı Yakova'dır. Gjakova (Okunuş: C'akova) ve Đakovica (Okunuş: Cakovitsa) şekillerinin de bu adlandırmadan çıkma ihtimali vardır.

Coğrafya ve nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye, 586 km²'lik bir alanı vardır. Yakova ve çevresindeki 84 köyün toplam nüfusunun 2007 Ekim'inde yaklaşık olarak 150.000 olduğu tahmin edilmekte, bu toplam insan sayısından 90.000'inin şehirde; 60.000'inin ise çevredeki köylerde oturdukları belirtilir. Yakova'da nüfusun büyük kısmı Arnavut asıllı olup, bundan başka şehirde az sayıda Türk, Boşnak, Roman, Aşkali ve Mısırlı etnisitesinden insan ikamet etmektedir.

Şehrin Türk nüfusu, Osmanlı devri sonrasında zamandan zamana sürekli bir azalış göstermiştir. Günümüzde Yakova'daki Türklerin Türklük bilinçleri oldukça düşük olup, onlar da az sayıdadırlar. Bu durumun en büyük sebebi, 1990'lardan itibaren Kosova'da artış gösteren Arnavutçuluk ve bağımsızlık sonrasında Arnavut kültürü ve Arnavutçanın baskısıdır. Yakova’da yaşayış ve kültürel etkinlikler bağlamında Türkler için geliştirilemeyen şartlar, bu neticede etkilidir.

AGİT tahminlerine göre, 1999 yılındaki Kosova savaşı olmadan önce, belediyenin 145.000 civarı bir nüfusu vardı. Bu dönemde şehirde 3000 kadar Sırp'ın bulunduğu belirtilmiştir. 2011 yılında ülke çapında yapılan son nüfus sayımında şehir nüfusu 94.158 olarak çıkmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 12 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kosova İstatistik Kurumu