İçeriğe atla

Leposaviç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Leposaviç
Kasaba
Leposaviç yakınlarındaki Vraçevo Manastırı
Kosova üzerinde Leposaviç
Leposaviç
Leposaviç
Leposaviç’in Kosova'daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIKKosova Kosova (de facto)
Sırbistan Kosova-Metohiya (de jure)
Birleşmiş Milletler UNMIK (de jure)
İl/Okrug/DistrictKosova Mitroviça
Sırbistan Kosovskomitrovački
Birleşmiş Milletler District of Mitrovica
BelediyeLeposaviç
İdare
 • Belediye BaşkanıVelimir Bojović
Nüfus
 • Kasaba14,262
 • Kent
5.568
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)

Leposaviç (Arnavutça: Leposaviq veya Albaniku; Sırpça: Leposavić / Лепосавић), Kosova'nın kuzeyinde bir kasaba ve belediye merkezi.

De facto olarak Kosova’nın Mitroviça ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovskomitrovački ilinde yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Mitroviça Bölgesi’nde (District of Mitrovica) bulunur.

İdari Durum[değiştir | kaynağı değiştir]

Aziz Vasili Kilisesi

Kosova’nın kuzeyinde, 1998-1999 Kosova Savaşı sonrasında oluşan BM yönetimi döneminde ve 17 Şubat 2008’de ilan edilen bağımsızlık döneminde Kosova Cumhuriyeti idari yapılarının tam olarak yerleşemediği bölge içindedir. Bu bölge defakto olarak Sırbistan’ın egemenliğindedir. Kosova ile Sırbistan arasında çözülmesi gereken konuların başında gelmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Leposaviç Belediyesi dâhilinde 14.262 kişinin yaşadığı bildirilmektedir. Merkezin nüfusu 5.568’dir.[1] Kosova Sırpları şehirde % 100’e yakın bir oranla yaşamaktadırlar. Kosova’nın diğer bölgelerinden Sırpların bazıları da Leposaviç’e yerleşmişlerdir.

Kosova’nın kuzeyindeki birkaç belediye ile beraber, Leposaviç’te de 2011 Kosova Genel Nüfus sayımı boykot edilmiş, sayıma katılım yapılmamıştır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Opste informacije 14 Şubat 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Leposaviç Belediyesi (Sırpça)
  2. ^ 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 12 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kosova İstatistik Kurumu