Glogofça

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Glogofça
Kasaba
Glogovaç yakınlarında bir tren seyri
Kosova üzerinde Glogofça
Glogofça
Glogofça
Glogofça’ın Kosova’daki konumu
Ülke/Bölge/UNMIKKosova Kosova (de facto)
Sırbistan Kosova-Metohiya (de jure)
Birleşmiş Milletler UNMIK (de jure)
İl/Okrug/DistrictKosova Priştine
Sırbistan Kosovski
Birleşmiş Milletler District of Pristina
BelediyeGlogofça
İdare
 • Belediye BaşkanıNexhat Demaku (PDK)
Yüzölçümü
 • Toplam270 km²
Nüfus
(2011)[1]
 • Toplam58,579
 • Yoğunluk212.5/km²
Zaman dilimiUTC+01.00 (OAS)
 • Yaz (YSU)UTC+02.00 (OAYS)
Alan kodu+381 38
Plaka kodu01

Glogofça veya Glogovaç (Arnavutça: Gllogoc; Sırpça: Glogovac / Глоговац), Kosova'nın orta bölgesinde, Kosova Ovası'nın batısında uzanan bir kasaba ve belediyedir.

De facto olarak Kosova’nın Priştine ilinde; de jure olarak Sırbistan’a bağlı Kosova ve Metohiya Özerk Bölgesi’nin Kosovski Okrug’unda yer alır. Ayrıca de jure olarak Birleşmiş Milletler Kosova Geçici Yönetim Misyonu’nun Priştine Bölgesi’nde (District of Pristina) bulunur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Glogofça belediyesi, merkezî Kosova'da yer alır. Doğuda Avca Dağları, kuzey ve batıda Dreniça tepeleri bulunur.

Komorane köyü yakınlarındaki bir kavşaktan, daha küçük bir yol, ana yoldan kuzeye doğru uzanır, Glogofça boyunca ilerler ve Kastriot belediyesi merkezine devam eder. Belediye kapsamında 36 köy yer alır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihte ön planda olmayan kent, son yıllarda, Kosova Arnavut milliyetçi hareketlerinin beşiği oldu. Glogofça, Dreniça ve genel itibarıyla bu bölge, 1998’den itibaren baş gösteren çatışmaların önemli bir kısmı idi. UÇK’nın maddî ve manevî destek aldığı önemli bir mevki idi.

Glogofça’ta savaştan önce, Kosova serbest bırakma ordusunun, kuvvetli bir etki düzeyi vardı ve bu yapı, belediyenin büyük alanlarını kontrol etti. Kosova’nın bağımsızlık (17 Şubat 2008) sürecinden sonra köy havasından çıkmaya başlamış olan bir yerleşkedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1998-1999 Kosova Savaşı öncesinde belediyenin nüfusu 69.000 civarında idi. Bu nüfusun etnik yapısının neredeyse tamamı Arnavut idi. Sırp, Türk nüfusu çok az bir sayıyı teşkil etmişti. Bugün ise, Glogofça, Arnavut kimliğinin hâkim olduğu bir yapıda, tek kimlikli bir görünümdedir. Sırplar bölgeyi terk etmişlerdir.

Kültürel Yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Glogofça dinî yönden Müslüman bir kimliğe sahiptir. Bölgede Sırp kültürel ve dinî yapısı hiçbir zaman olmamıştır. Glogofça'da hiçbir Ortodoks kilisesi yoktur. Buna karşılık, sekiz cami vardır. En büyük cami de Glogofça merkezindedir. Bu camilerin hepsi faal durumdadır.

Belediye sınırları içinde birkaç Katolik olmasına rağmen, hiçbir Katolik kilise yoktur. İslami toplumun, şehirde bir ofisi var. Dinsel topluluğun içinde siyasal etkinin hiçbir işareti yoktur. Camilerin dışında, kültürel yapı açısından, özellikle son savaş sonrasında toplu mezarlar çoktur. İnsanlar, özel defin yerlerine düzenli ziyaretlerde bulunurlar. Ayrıca, bu kötü olaylar anısına çeşitli törenler de burada düzenlenmektedir.

Hizmet Birimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Belediye sınırları içinde, 1998-1999 Kosova Savaşı sonrasında Kosova’ya gelen uluslararası kuruluşların pek etkinliği yoktur. Sadece Kızılhaç, bölgedeki faaliyetlerini sürdürmektedir. Bölgedeki uluslararası kuruluşlar; İsviçre'ye ait CARITAS ve Danimarkalı mülteci konseyi (DRC)’dir.

Glogofça merkezli bir basılı yayın kuruluşu olmayıp, Glogofçalılar, Kosova merkezli yayınları takip etmektedirler. Kentte iki yerel radyo istasyonu vardır. Bunlar, "Radyo Drenas" ve "Radyo Dodona"’dır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 2011 Genel Nüfus Sayımı REKOS2011 12 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Kosova İstatistik Kurumu